Pozývame Vás: Záhoráckym expresom za krásami a kultúrou dolného Záhoria

Občianske združenie Veterány.EU pozýva na jesenné jazdy vlakom do najzápadnejšej obce na Slovensku. Mimoriadny motorový vlak odvezie cestujúcich za kultúrou a krásami dolného Záhoria.

V spolupráci spolupráci so Železničnou spoločnosťou Slovensko, a.s., obcami Zohor, Vysoká pri Morave a Záhorská Ves a MAS Dolné Záhorie pozývame širokú verejnosť na jazdu motorovým vlakom z Bratislavy do Záhorskej Vsi, ktorá sa uskutoční v sobotu 26. septembra 2020 ako podpora miestnych samospráv v snahe o obnovenie sezónnej dopravy na železničnej trati Zohor – Záhorská Ves.

Jazda motorovým vlakom 2 x 813+913 „Bageta“ začína o 08:30 na hlavnej stanici v Bratislave, kde sa cestujúci môžu dopraviť pravidelnými linkami mestskej hromadnej dopravy č. 1, 32, 41, 61, 93, 201 a 210, resp. linkami č. 21, 63, 83, 204, 209 a 212 s výstupom na zastávke SAV. Mimobratislavskí záujemcovia môžu využiť pravidelné vlaky zo smerov Komárno, Nové Zámky a Trnava. Spiatočný lístok stojí 12 €, deti od 6 do 15 rokov a dôchodcovia nad 70 rokov zaplatia polovicu. Deti do 6 rokov platia symbolické cestovné 0,50 €. Preprava bicykla je 1,50 €. Cestovné lístky sa predávajú priamo vo vlaku, na železničných staniciach Bratislava – hlavná stanica a Záhorská Ves aj pred nástupom do vlaku.

Záhorácky expres odvezie cestujúcich za turistickými zaujímavosťami dolného Záhoria. Vo Vysokej pri Morave návštevníkov zaujme napríklad barokový kostol svätého Andreja postavený v 60-tych rokoch 17. storočia. V Záhorskej Vsi bude možné navštíviť expozíciu Uhranského múzea, prejsť si náučný chodník Záhorská Ves, alebo sa previezť kompou do rakúskeho Angernu. I keď cez obce prechádza významná medzinárodná cyklotrasa EuroVelo 13, upozorňujeme, že preprava bicyklov vo vlaku je obmedzená. Nadšenci vojenskej histórie sa môžu vydať po stopách Česko-slovenského pohraničného opevnenia vybudovaného v 2. polovici 30-tych rokov minulého storočia. Železničných cestovateľov však určite potešia plánované fotozastávky v jednotlivých staniciach na trase podľa cestovného poriadku.

Pestrý sprievodný program pre malých i veľkých

Súčasťou jazdy vlakom je aj pestrý sprievodný program v jednotlivých obciach. Na železničnej stanici v Zohore je pre cestujúcich pripravené speváckeho súboru Enem tak z Lozorna. Vo Vysokej pri Morave privíta návštevníkov okrem starostu obce aj zmiešaný spevácky zbor Hochštetňan. Chýbať nebude ani obecný stánok s občerstvením a suvenírmi. V koncovej stanici Záhorská Ves sa zase predstaví folklórna skupina Uhranka.

Kyvadlové jazdy nielen pre miestnych obyvateľov

Počas dňa budú vypravené dva páry mimoriadnych vlakov zo Záhorskej Vsi do Zohora a späť s odchodom o 10:50 a 12:50 (späť o 11:20 a 13:20) pre miestnych obyvateľov a širokú verejnosť. Cestujúci tak môžu vystúpiť napríklad vo Vysokej pri Morave, spraviť si prehliadku obce a ďalším spojom pokračovať do Zohora, alebo Záhorskej Vsi. Cestovný poriadok Záhoráckeho expresu je prispôsobený príchodom a odchodom pravidelných vlakov v Zohore.

CESTOVNÉ SPIATOČNÉ JEDNOSMERNÉ
CELÉ ZĽAVNENÉ CELÉ ZĽAVNENÉ
Bratislava – Záhorská Ves
Zohor – Záhorská Ves
12,- €
5,- €
6,- €
2,50 €
7,- €
3,- €
3,50 €
1,50 €
Deti do 6 rokov
Preprava bicykla
0,50 €
1,50 €
Zľavnené cestovné platí pre deti od 6 do 15 rokov a dôchodcov nad 70 rokov.

„Vypravenie mimoriadneho vlaku do Záhorskej Vsi je ideálnou príležitosťou na podporu domáceho cestovného ruchu. Som veľmi rád, že miestna samospráva prijala našu ponuku a aj v čase prísnych protiepidemiologických opatrení pripravila pre cestujúcich zaujímavý sprievodný program, ktorý prispeje k dôstojnej prezentácii ich obce. Ďakujem pekne Železničnej spoločnosti Slovensko, a.s. za spoluprácu pri realizácii tohto podujatia. Veríme, že verejnosť táto akcia zaujme a svojou účasťou podporia iniciatívu miestnych samospráv za obnovenie sezónnych vlakov do Záhorskej Vsi,“ hovorí predseda združenia Mgr. Jaroslav Filo.

Autor: Jaroslav Filo

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.