Návraty: S Albatrosom na Saharu, alebo VIP jazda po bratislavských spojkách

BRATISLAVA – V piatok 7. augusta 2020 bolo na hlavnej stanici o čosi rušnejšie ako inokedy. Postarali sa o to nadšenci z ALBATROS klubu, ktorí na popoludnie pripravili mimoriadnu jazdu parným vlakom na čele s rušňom 498.104 „Albatros“ na miesta, kam sa bežne nedostanete. Stačilo iba si iba dopredu rezervovať cestovný lístok, nastúpiť do dobových vozňov rady Bc s otvárateľnými oknami a cestovať tak v čase o niekoľko desaťročí späť.

Hoci bol bežný pracovný deň, o cestujúcich rozhodne nebola núdza. Ako by aj. Veď deti majú prázdniny a mnohí mnohí dospelí mali v tom čase práve dovolenku. A kto nie, zaiste sa vyparil z práce o čosi skôr. 😀 Skôr ako sme nastúpili do pristavenej vlakovej súpravy, vyzdvihli sme si od personálu pamätné lepenkové cestovné lístky. Veď aj malé dieťa vie, že cestovať na čierno sa nevypláca. Rýchlo sme spravili zopár ilustračných záberov a pobrali sme sa do jedného z vozňov obsadiť si naše miesta.

Mimoriadny vlak na čele s parným rušňom 498.104 „Albatros“ čaká na odchod z hlavnej stanice

Päť minút pred 15-tou hodinou sme sa pomaly ale isto vydali v ústrety za zážitkami. Míňali sme sme záhlavie stanice i areál depa a po niekoľkých minútach sme sa blížili k železničnej zastávke Bratislava-Vinohrady, cez ktorú sme prefrčali bez zastavenia. V mimoriadnom vlaku nebolo vidno len nové tváre, ale aj stálych cestujúcich, ktorí sa nie len na akciách ALBATROS klubu zúčastňujú pravidelne.

Odchod zo stanice v sprievode pary a dymu

Letmo sme vzhliadli odstavené vozidlá mestskej hromadnej dopravy vo Vozovni Krasňany i električky Škoda 30T na Račianskej ulici a pred nami sa začali vynárať prvé ulice s rodinnými domami. Ani sme sa nenazdali a vchádzali sme do železničnej stanice Bratislava-Rača.

Mimoriadny parný vlak po príchod do stanice Bratislava-Rača

Po krátkej prestávke sme odbočili na nenápadnú odbočku spájajúcu hlavnú trať na Žilinu so železničnou traťou na Galantu a Nové Zámky. Míňali sme areál železničného múzea Bratislava-Východ so zbierkou historických koľajových vozidiel a po pravej strane v smere jazdy sa nám naskytol bezútešný pohľad na staré vozne, ktoré postupne nahlodáva zub času. Nádej na ich záchranu však zomiera posledná.

Aj tento opustený osobný vozeň stále čaká na svoju záchranu

Kto bol hladný, alebo smädný, určite zavítal do historického reštauračného vozňa WR, v ktorom si pri dobovej hudbe mohol pochutnať na rôznych špecialitách. Stačilo si len sadnúť k voľnému stolu a príjemná obsluha Vás určite obslúžila k spokojnosti. A pretože sa jednalo o VIP jazdu, v cene lístka bolo aj malé pivo, či limonáda.

V reštauračnom vozni si bolo možné pochutiť na rôznych špecialitách

Niektorí cestujúci počas jazdy veselo besedovali na rôzne témy, iní bedlivo pozorovali ráz okolitej krajiny. A našli sa aj takí, ktorí si v kupé jedného z vozňov zakúpili na pamiatku rôzne upomienkové predmety. V ponuke už tradične boli hrnčeky, magnetky, pohľadnice, puzlle, tričká, hracie karty, či rôzne publikácie s tematikou železničnej dopravy.

Našou druhou zastávkou na trase bola zriaďovacia stanica Bratislava-Juh, známa aj pod prezývkou Sahara, ktorá sa nachádza medzi stanicami Bratislava-Vajnory a Bratislava-Východ. Nakoľko slúži prevažne pre nákladnú dopravu, bežné cestujúci ju možno ani nepoznajú. Nie každý sa preto odvážil vystúpiť z vlaku a spraviť si niekoľko záberov s Albatrosom, či požiarnym vlakom vedeným motorovým rušňom T 478.1201 „Cecaňa“ a elektrickým rušňom 210.011-3 „Žehlička“. No kto tak urobil, môže sa pochváliť jedinečnými fotografiami.

Prestávkujeme na zriaďovacej stanici Bratislava-Juh

Posledná časť okružného výletu viedla cez záhradkársku oblasť Žabí Majer a obľúbený Modrý most, pri ktorom sa stretlo viacero fotografov, aby zdokumentovali prejazd našej vlakovej súpravy. Nejeden záhradkár preto určite ostal prekvapený, keď sa odrazu ocitol v oblakoch dymu.

498.104 „Albatros“ uháňa cez Modrý most

Opätovne sme prefrčali cez železničnú zastávku Bratislava-Vinohrady a prejazdom popri rušňovom depe Bratislava-hlavné sme pomaly vchádzali na koľajisko hlavnej železničnej stanice. Ešte posledné zábery nášho vlaku a hor sa späť do svojich domovov.

Posledné zábery na mimoriadny vlak po návrate na hlavnú stanicu

Hoci to nebola veľká akcia, každý z nej určite odchádzal s príjemnými spomienkami a peknými fotografiami. A komu sa 120-minútová jazda málila, mohol sa o týždeň neskôr vybrať s ALBATROS klubom za Perzeidami na Čachtický hrad. Ale o tom nabudúce.

Text: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo, Ľubomír Nádaždy a Stanislav Dvořák ALBATROS klub

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.