TRENČIANSKY KRAJ – Turistické jazdy po okolí železničky, možnosť návštevy Trenčianskych Teplíc, či diecézna púť k svätému Joachimovi a Anne v Lednických Rovniach. Aj takto by sa dali charakterizovať jazdy Prázdninovým motoráčikom z Trenčianskej Teplej na Lednické Rovne, ktoré sme zorganizovali poslednú júlovú sobotu. Aby sme nenechali nič na náhodu, s prípravou tejto akcie sme začali už niekoľko týždňov dopredu. A oplatilo sa. Vďaka dobrej propagácii sa o týchto jazdách dozvedelo množstvo ľudí z blízkeho i vzdialenejšieho okolia.
V sobotu 28. júla 2018 bolo na železničnej stanici v Trenčianskej Teplej rušnejšie ako inokedy. Postaral sa o to nostalgický vlak zložený z motorového vozňa M 134.1443, prívesného vozňa Blm 25-09 317 a motorového vozňa M 152.0160, ktoré sme vďaka Spoločnosti Považskej dráhy Žilina vypravili na prázdninovom motoráčiku do Lednických Rovní. Len čo sme túto 3-vozňovú súpravu pristavili k 2. nástupišťu, ihneď sa začala zapĺňať malými i veľkými cestujúcimi. Veru tak. Mimoriadnym vlakom sa neodviezli len tí skôr narodení, ale aj rodiny s deťmi, cykloturisti a turisti, ktorí sa rozhodli spraviť výlet po okolí železničky.
Pätnásť minút pred 10-tou sme sa pomaly pohli zo stanice. Minuli sme areál depa, prešli most ponad Váh a po jednokoľajnej trati sme uháňali do mesta Nemšová, kde do nášho vlaku pristúpili ďalší cestujúci. Na tejto časti trate je ešte pravidelná osobná doprava zachovaná. Cestujúci sa po nej môžu odviezť nie len s národným dopravcom do Horného Srnia, ale aj spoločnosťou Arriva do Prahy.
Najväčšia časť trasy však viedla po železničnej trati č. 124, na ktorej už osobné vlaky od roku 2003 nepremávajú. Na každej stanici k nám pristupovali ďalší cestujúci, ktorí sa rozhodli zaspomínať na staré dobré časy a prišli si vychutnať mimoriadnu jazdu na Lednické Rovne. Ciele ich cesty boli pri tom rôzne. Zatiaľ čo niektorí z nich si spravili výlet do Ľuborčianskej doliny, ku kostolíku Pominovec, či k zrúcanine hradu Vršatec, iní s nami cestovali až do koncovej stanice, kde sa okrem iného mohli zúčastniť aj na oslavách 90. výročia založenia futbalu v obci.
„Dobrý deň. Neviete náhodou či bude kostolík v Pominovci otvorený? S kamarátmi si tam chceme spraviť výlet a potešilo by nás, keby sme si ho mohli pozrieť aj zvnútra,“ povedal nám pán Martin. „Som rada, že si vďaka vám môžeme s vnukom spraviť výlet do Lednických Rovní,“ pridala sa pani Daniela. „Na Lednické Rovne sa odvezieme vláčikom a späť už pôjdeme na bicykloch,“ prezradila nám jedna mladá cyklistika.
Počas jazdy vlakom si cestujúci mohli zakúpiť upomienkové predmety s motívom železničky a Trenčianskej elektrickej železnice ako sú magnetky, hrnčeky, pohľadnice, puzzle, vystrihovačky, či turistické vizitky a denníky. A keďže vonku vládlo horúce letné počasie, nezabudli sme ani na jahodové a pomarančové džúsy pre deti. Vďaka spolupráci s Miestnou akčnou skupinou Vršatec a krajskou organizáciou cestovného ruchu Trenčín región dostali cestujúci nielen pamätný lístok a letáčik s programom akcie a informáciami o nás a našich aktivitách, ale aj rôzne zaujímavé turistické materiály, ako aj omaľovánky, či pexeso pre deti. Nuž a ako by to bolo, keby sme pre detských cestujúcich nemali pripravenú sladkú odmenu v podobe ovocných cukríkov.
Po príchode do koncovej stanice v Lednických Rovniach sa cestujúca verejnosť mohla zúčastniť na oslavách 90. výročia založenia futbalu v obci, zaplávať si na miestnom kúpalisku, alebo sa poprechádzať po rozľahlom botanickom parku. Kto bol hladný alebo smädný, mohol zavítať do areálu HuntyFish, alebo sa osviežiť v Drink Caffe, kde si mohol vybrať aj so širokej ponuky suvenírov. Turistická verejnosť si zase mohla spraviť výlet na Ostrý vrch a hrad Lednica, ktorý bol otvorený od 13-tej hodiny.
O 12:30 sme sa vydali na spiatočnú jazdu do Trenčianskej Teplej. Rovnako ako pri ceste na Lednické Rovne, aj na pri ceste späť na vybraných staniciach v prípade jazdy načas bolo možné nafotiť náš mimoriadny vlak. Vďaka dobre spravenému cestovnému poriadku si cestujúci mohli spraviť výlet s električkou do Trenčianskych Teplíc, čo využili aj miestni obyvatelia z miest a obcí na tejto trati. „Sme radi, že si vďaka Vám môžeme spraviť výlet do Trenčianskych Teplíc. Kedysi sme tam chodili pravidelne, no po zrušení vlaku je to už komplikovanejšie,“ povedala nám jedna staršia pani. „Boli sme sa previezť vláčikom a teraz si ešte chceme pozrieť Trenčianske Teplice. To ste dobre vymysleli, že o 14-tej máme prípoj na električku. Mohlo by to fungovať aj častejšie,“ pochvaľovala si jedna rodinka.
Po príchode do Trenčianskej Teplej nás už na koľaji 1u čakala historická električková súprava 411.901-2 „Capko“ + 411.903-8 „Philadelphia“, ktorá sa s úderom 14-tej hodiny vydala na jazdu do kúpeľov. Koľko ľudí cestovalo týmto spojom sme síce nezisťovali, vieme však, že veľká časť z nich prišla práve z nášho vlaku.
V Trenčianskych Tepliciach si cestujúci mohli spraviť individuálny program. Okrem prechádzky po rozľahlom parku a občerstvenia v niektorom z reštauračných zariadení si bolo možné pochutnať aj na kúpeľných oblátkach, zaplávať si na legendárnej Zelenej žabe, alebo si spraviť výlet na vyhliadku Jeleň.
O 17:00 sa kúpeľná električka vydala na cestu späť do Trenčianskej Teplej. Tento odchod bol určený nielen bežným cestujúcim, ale aj tím, ktorí sa s nami rozhodli cestovať podvečerným spojom na Lednické Rovne.
Druhý pár mimoriadnych vlakov bol určený najmä pre ľudí smerujúcim na IX. diecéznu púť k svätému Joachimovi a Anne v Lednických Rovniach. Medzi pútnikmi však neboli len starší ľudia, ale aj rodiny s deťmi a mladí ľudia, ktorí v niektorých prípadoch cestovali iba jednosmerne. „Idem s vami len jednosmerne, ale poprosím si spiatočný lístok, aby som vás podporil,“ povedal nám jeden starší pán. „Som rada, že sa mám vďaka vám ako dostať na púť. Cestovať tam autobusom by bol veľký problém,“ doplnila staršia pani. Cestovný poriadok našich vlakov bol samozrejme zosúladený s pravidelnými vlakmi v Trenčianskej Teplej.
Aj tentokrát v jednotlivých obciach na trati pristupovali do vlaku ďalší cestujúci. Niektorí z nich išli na púť, iní sa chceli iba previezť vlakom. „Rozhodli sme sa, že sa s deťmi odvezieme vláčikom na Lednické Rovne. Veľa možností na takúto jazdu žiaľ nemáme a tak sme si s manželkou povedali, že s vami pôjdeme na večernú jazdu,“ povedal nám jeden z oteckov. „Naše deti sa ešte vlakom nikdy neviezli, takže to bude pre ne veľký zážitok,“ opísala nám mladá mamička.
Diecézna púť v Lednických Rovniach sa každoročne koná v areáli barokovej kaplnky svätej Anny a ani v sobotu večer tomu nebolo inak. Na večernej svätej omši, ktorú celebroval ThDr. Marcel Cíbik, PhD., kancelár biskupského úradu v Nitre, sa zúčastnilo množstvo veriacich z blízkeho i vzdialenejšieho okolia. Veľká časť z nich prišla naším vlakom, ostatní prišli autom, prípadne autobusom.
Ani sme sa nenazdali a prišiel čas na návrat do Trenčianskej Teplej. „A Vy ešte nejdete na vlak? Kto nás potom odvezie ak tam nebudete?“ Obávala sa jedna z veriacich, ktorá odchádzala z omše o trochu skôr. Predajcovia so svojimi stánkami našťastie ešte rozložení neboli. A hoci omša skončila na knap, všetci pútnici náš vlak v pohode stíhali.
O 20:30 sme sa pomaly pohli zo stanice. Míňali sme železničné priecestie i miestnu časť Súhradka a popri Háji sme pomaly opúšťali Lednické Rovne. Na naše veľké prekvapenie do vlaku nastúpili aj noví ľudia, ktorí s nami cestovali jednosmerne či už z koncovej stanice, alebo zo Sedmerovca. S niektorými z nich sme sa aspoň v krátkosti porozprávali o našich akciách na tejto trati. „Som rád, že som vďaka Vám cestou na púť ešte mohol navštíviť aj rodinu v Horovciach,“ povedal nám jeden starší pán. „Musím Vám povedať, že ste to vymysleli naozaj dobre. Využili sme príležitosť a spravili sme si výlet na Vršatec. Okolie železničky je veľmi pekné, je na škodu veci, že aspoň v sezóne nejazdí vlak po tejto trati. Som presvedčený o tom, že ľudia by to využívali“, pridal sa mladší pán. „Určite by to ocenila aj početná skupina cyklistov. My sme tiež uvažovali nad tým, že pôjdeme jedným smerom z bicyklom, ale neboli sme si istí či by s tým náhodou nebol problém a tak sme bicykle radšej nechali doma,“ doplnila pani v strednom veku. „Veľmi si vážime to čo robíte. Vďaka Vám sme si dnes mohli spraviť nádherný výlet. Kiež by sa Vám podarilo takéto jazdy organizovať aj častejšie,“ pochvaľovala si ďalšia z cestujúcich. „V minulosti boli tie vlaky predsa využívané. Nerozumiem tomu prečo ich zrušili.“
Deň sa pomaly chýlil k svojmu záveru a naše jazdy Prázdninovým motoráčikom boli úspešne za nami. A hoci sme boli po celom dni poriadne unavení, zaspávali sme s pocitom, že investícia do tejto akcie sa rozhodne oplatila. A ako hodnotila tieto jazdy cestujúca verejnosť? Čo sa týka včerajšej mimoriadnej jazdy v úseku Nemšová – Lednické Rovne, môžem hodnotiť na 10/10 všetko vyšlo tak ako malo. Po prvýkrát v živote som videl, že ľudia chcú cestovať aj po 15 rokoch od zastavenia pravidelnej osobnej dopravy,“ napísal nám pán Štefan na Facebooku. „Bolo parádne, ďakujeme,“ doplnila ho pani Stanka.
A takto zhodnotil naše aktivity riaditeľ neziskovej organizácie Trenčianska Elektrická železnica Dušan Nosál. „Treba pochváliť a vyzdvihnúť organizačnú a propagačnú činnosť občianskeho združenia Veterány.EU. Tváre pánov z tohto združenia už sú známe a treba naozaj poďakovať za ich záslužnú činnosť v snahe zviditeľniť a poukázať na existenciu turistickej prevádzky na trati Trenčianska Teplá – Trenčianske Teplice a aj príležitostné jazdy na trati Lednické Rovne – Nemšová, respektíve až Trenčianska Teplá. A práve sobotňajšie podujatie 28.7.2018 bolo toho dôkazom. Správne spracovaný cestovný poriadok s možnosťou využitia pravidelnej letnej víkendovej prevádzky úzkorozchodnej „električky“ na krásny výlet do kúpeľného mesta Trenčianske Teplice. A že to zorganizovali dobre, je vidieť aj na návštevnosti podujatia. Za Trenčiansku elektrickú železnicu treba dodať, že s občianskym združením Veterány.EU spolupracujeme už od roku 2014, kedy pri príležitosti osláv 105 rokov prevádzky „električky na TREŽ, n.o. zorganizovali návoz záujemcov historickým autobusom Karosa ŠL 11, ktorý spolu s Karosou ŠD 11 spestrili program dvoj dňových osláv. Páni za TREŽ, n.o. a verím, že aj za návštevníkov Vám pekne ďakujeme a tešíme sa na ďalšie spoločné podujatia.“
Vláčik motoráčik sa na Lednické Rovne vydal aj nasledujúci deň v rámci hlavnej časti Anenskej púte. Táto jazda už bola výhradne v réžii Spoločnosti Považskej dráhy Žilina. A hoci ju nikde nepropagovala (cestovný poriadok bol zverejnený len v rámci programu púte), požičala si od Železničnej spoločnosti Slovensko, a.s. ešte prívesný vozeň 011. No sami sme sa presvedčili o tom, že vypravenie 4-vozňovej súpravy vzhľadom na počet cestujúcich vôbec nebolo potrebné.
Za spoluprácu pri organizácii a propagácii Prázdninového motoráčika ďakujeme starostovi obce Lednické Rovne Marianovi Horečnému, farnosti Lednické Rovne, Viere Benkovej z Miestnej akčnej skupiny Vršatec, Eve Frývaldskej z Krajskej organizácie cestovného ruchu Trenčín región, Dušanovi Nosálovi z neziskovej organizácie Trenčianska elektrická železnica, Martinovi Jurčovi z Rádia Regina, Petrovi Čačkovi z regionálneho spravodajského informačného webového portálu Impulz.Press, Petrovi Horňákovi zo Západoslovenskej televízie a Tomášovi Bílikovi zo Železničnej spoločnosti Slovensko, a.s.
Text: Jaroslav Filo
Foto: Peter Vodička, Denis Ondriškovič, Adrián Belobrad, obec Sedmerovec a Mgr. Marián Horečný
Video: Západoslovenská televízia
Be the first to comment