Návraty: Kyvadlové jazdy počas Agrokomplexu dopadli na výbornú

NITRA – Záver letných prázdnin už tradične patrí najväčšiemu poľnohospodárskemu veľtrhu na Slovensku, ktorý každoročne navštívi veľké množstvo obyvateľov i návštevníkov mesta. A ani tento rok tomu nebolo inak. V okolí výstaviska je však pri takýchto podujatiach veľký problém s parkovaním, čo ovplyvňuje dopravnú situáciu v širšom centre mesta. Už po druhýkrát sme sa preto rozhodli motivovať ľudí k tomu, aby nechali svoje auto doma a cestovali na Agrokomplex verejnou dopravou.

V dňoch 23. a 24. augusta 2019 sme tak v spolupráci s dopravcom ARRIVA Nitra do ulíc mesta opätovne vypravili historický autobus Karosa ŠL 11 Turist z roku 1975, ktorý na mimoriadnej linke H19 počas celého dňa zabezpečoval kyvadlovú dopravu pre návštevníkov Agrokomplexu. Jeho trasa viedla zo Železničnej stanice Nitra cez centrum mesta a Výstavisko k Poliklinike Chrenová a späť. Premávka až na obratisko Gorazdova sa nám v minulom roku neosvedčila a preto sme od nej aj vzhľadom na nepriaznivú dopravnú situáciu upustili. Najlepším riešením by bolo zachádzanie autobusu priamo do areálu Slovenského poľnohospodárskeho múzea, no kvôli dopravným zápcham a problém s parkovaním to nie je možné zrealizovať.

Retrobus Ešelka na nástupnej zastávke Poliklinika Chrenová

Aby sa s naším retrobusom odviezlo čo najviac cestujúcich, nasadili sme ho do premávky v piatok a v sobotu, kedy chodí na výstavisko najväčší počet návštevníkov. Cestovný poriadok sme v čo najväčšej miere prispôsobili príchodom a odchodom vlakov s garanciou na zmeškané spoje do 10 minút.

Cestovný poriadok na zastávke CENTRUM, Mlyny

Veľkú pozornosť sme venovali aj samotnej propagácii podujatia, ktorú sme realizovali nielen prostredníctvom samotného dopravcu a národného výstaviska Agrokomplex, ale aj cez rôzne médiá. Nezabudli sme však ani na originálne linkové tabule a pamätné cestovné lístky.

Linková tabuľka za predným čelom retrobusu

A keďže hlavný program na výstavisku nemusí byť pre všetkých atraktívny, pri propagácii Agrokomplexu sme sa zamerali na sprievodný program v Slovenskom poľnohospodárskom múzeu. To si pre návštevníkov nepripravilo len jazdy parných vlakov Nitrianskej poľnej železnice a celoslovenské stretnutie historických traktov, ale aj prehliadky skanzenu, poľnohospodárskej i leteckej techniky, jazdy na koni a koči ťahanom koňmi, ochutnávku melta kávy v historickom konzume, či Včelárske bzučanie zamerané na prezentáciu včelárstva a produktov z medu.

Výstava historických traktorov v areáli Slovenského poľnohospodárskeho múzea
Atraktívne jazdy Nitrianskej poľnej železnice

Nuž a ako to vlastne na samotnej akcii vyzeralo? Na prvom piatkovom spoji sme veľa ľudí neviezli. Nebolo to však spôsobené nezáujmom o naše jazdy, ale viac ako 40-minútovým meškaním osobného vlaku od Nových Zámkov. Tak veľké meškanie by nám ale rozbilo cestovný poriadok a tak sme sa aj po porade s vodičom rozhodli odísť včas. Hoci sme boli z počiatku sklamaní, toto rozhodnutie bolo správne. Keď sme sa vrátili na železničnú stanicu, zmeškaný vlak ešte len prichádzal. A tak sme pobrali ľudí nie len od Lužianok, ale aj od Nových Zámkov.

Prestávkujeme na železničnej stanici

Veľký záujem o jazdy Ešelkou bol aj na ostatných dopoludňajších spojoch, kedy sme bez problémov počkali aj na dobiehajúcich cestujúcich. Nakoľko sme však nechceli blokovať ďalšie posilové autobusy, posunuli sme sa až do oblúka za zastávkou. Cestujúci, ktorí po vystúpení z vlaku išli poza staničnú budovu, tak väčšinou automaticky nastúpili k nám. Tí čo išli cez staničnú budovu zase až na pár výnimiek nastúpili do pristavených nízkopodlažných autobusov.

Na Železničnej stanici Nitra nebola v niektorých časoch o cestujúcich núdza

Rovnaký nápor návštevníkov bol aj počas sobotného rána a dopoludnia, kedy už našťastie k výraznejšiemu meškaniu vlakov neprišlo. Pokiaľ sme práve na stanici nemali prípoj od vlaku, väčšia skupina cestujúcich k nám pristúpila na zastávkach Rázcestie Autobusová stanica a CENTRUM, Mlyny.

Smerujeme na výstavisko

Záujem ľudí o spojenie výstaviska s centrom mesta, vlakovou i autobusovou stanicou, bol počas celého dňa. No najväčší nápor cestujúcich bol v popoludňajších hodinách, keď sa návštevníci Agrokomplexu postupne vracali domov. Tak ako ráno zo železničnej stanice, ani teraz sme nemali problém vyčkať na oneskorených cestujúcich. Pokiaľ cez prechod ešte prechádzali ľudia, sledovali sme, či nedobieha niekto na autobus, alebo nemá v úmysle cestovať naším smerom. Veď nie nadarmo sa hovorí, že spokojnosť cestujúcich je na prvom mieste.

Retrobus Ešelka a preplnená zastávka Výstavisko

Kto si chcel detailne nafotiť náš autobus, alebo sa dozvedieť viac o jeho histórii, mohol tak urobiť na oboch konečných zastávkach. Odchody retrobusu boli vyvesené na každej zastávke a boli bezplatne k dispozícii aj v areáli výstaviska.

Prestávkujeme pred Poliklinikou Chrenová

Vďaka dobrej spolupráci so spoločnosťou LB Creative si aj tentokrát mohli cestujúci zakúpiť drobné upomienkové predmety a prispieť tak na aktivity nášho združenia. Najväčší záujem bol o magnetky s motívmi retrobusu, ktorých sme predali až 121 kusov. Ľudia si však kupovali aj pohľadnice s autobusmi Karosa ŠL a ŠD 11 na oslavách 105. výročia Trenčianskej elektrickej železnice.

V retrobuse si cestujúci mohli zakúpiť magnetky a pohľadnice s motívmi historických autobusov

Teší nás, že kyvadlové jazdy Ešelkou zaujali aj lokálne televízie Nitrička a Centrál, ktoré z tejto akcie spravili krátku reportáž.

Reportáž TV Nitrička si môžete pozrieť TU.

Mimoriadna linka H19 nebola určená len pre návštevníkov Agrokomplexu, ale pre všetkých, ktorí sa takouto formou rozhodli zaspomínať na roky minulé. „Dobrý deň, idete na Chrenovú? Tak je dobre, odveziem sa s Vami aspoň po polikliniku,“ zaradovala sa staršia pani. „Akurát vysvetľujem môjmu synovi, že som sa v takomto autobuse vozil do školy. Ideme na Agrokomplex a keď sme sa z internetu dozvedeli o jazdách týmto autobusom, rozhodli sme sa to využiť,“ povedal jeden z oteckov. „Ja som síce cestovala najmä vlakmi, ale tento autobus si pamätám,“ doplnila staršia pani. „U nás na Kysuciach ešte tieto autobusy prevážajú futbalistov, alebo na pohreby a ja som rada, keď niekto opraví takýto autobus,“ pridala sa ďalšia cestujúca. „Myslím, že sa o tom písalo aj v novinách. My sme priamo z Nitry a keď sme sa dozvedeli, že budete jazdiť, tak sme si povedali, že sa prídeme odviezť,“ vravela s nadšením jedna rodinka. Nadšenie z jazdy neskrývali ani detskí cestujúci, či mladé slečny, pre ktorých to bolo tak isto veľkým zážitkom. Viacerí z nich sa totiž týmto autobusom viezli po prvýkrát v živote. Aj takéto reakcie nás utvrdzujú v tom, že organizovanie takýchto akcií ma význam.

Čakáme na odchod zo železničnej stanice

Občas sa síce našli jednotlivci, ktorí boli ochotní sa s nami odviezť iba na čipovú kartu, no väčšina cestujúcich bola s našou tarifou už dopredu uzrozumená. Aj napriek tomu budeme v budúcnosti ešte viac zdôrazňovať, že použitie bezkontaktnej karty nie je v historickom autobuse možné.

Spoločné foto organizátorov

Za pomoc pri realizácii akcie ďakujeme našim partnerom Zuzane Vilčekovej, Vladimírovi Šimkovi a vodičovi Martinovi Adamíkovi z ARRIVA Nitra a Ing. Kataríne Moravcovej z výstaviska Agrokomplex. Rovnako sa chceme poďakovať aj všetkým médiám, ktorí nám pomohli pri propagácii mimoriadnych jázd retrobusom.

Autor: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo, Marek Regula, Ľubomír Nádaždy a Peter Vodička
Video: Marek Regula
Reportáž: Kristína Valachyová TV Centrál

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.