Návraty: Historickým motorákom na oslavy 135. výročia narodenia generála M. R. Štefánika

Cestný a železničný veterán pózujú na malebnej staničke Brezová pod Bradlom

BRATISLAVA, BREZOVÁ POD BRADLOM – V sobotu 25. júla 2015 sa po trati do Brezovej pod Bradlom, kde už pravidelné osobné vlaky 12 rokov nejazdia, opäť vydal motorový osobný vlak. Pri príležitosti 135. výročia narodenia generála Dr. Milana Rastislava Štefánika sme v spolupráci s mestom Brezová pod Bradlom vypravili historický motorový osobný vlak M 262.007 + 020.186-3 Klubu priateľov histórie železničnej dopravy Bratislava-východ.

Táto nevšedná akcia sa začala v sobotu ráno individuálnou prehliadkou expozície Múzea dopravy, v rámci ktorej bolo možné vzhliadnuť aj legendárnu Viedenskú električku – lokomotívu GANZ Eg 6. Po pristavení nostalgického vlaku k prvému perónu sa vláčik motoráčik postupne začal zapĺňať cestujúcimi. Neboli v ňom len železniční nadšenci, ale aj rodiny s deťmi i starší ľudia, ktorí sa rozhodli stráviť deň v podbradlianskom kraji. „Mimoriadny motorový osobný vlak smer Malacky, Kúty, Šaštín-Stráže, Senica, Jablonica, Jablonica obec, Osuské, Hradište pod Vrátnom a Brezová pod Bradlom, pravidelný odchod 7 hodín 30 minút stojí na koľaji č. 1 pripravený na odchod,“ oznamoval jeden z organizátorov do megafónu. Na poslednú chvíľu ešte pristúpili poslední cestujúci a historický vlak z roku 1949, s tabulami označujúcimi východziu, konečnú stanicu a medzistanice s logom nášho občianskeho združenia a nášho destinačného partnera Bratislava Region Tourism, sa pomaly vydal na odchod. Sprievodcovia v železničných uniformách predávali pamätné cestovné lístky a členovia združenia zase rozdávali súťažný kvíz o generálovi Štefánikovi, železnici, histórii a geografii regiónu.

Odchádzame z Múzea dopravy
Odchádzame z Múzea dopravy

Po príchode do stanice Kúty sa slova ujal starosta obce Branislav Vávra, ktorý privítal cestujúcich v jeho obci. Miestny detský folklórny súbor zaspieval niekoľko piesní a v jazde sa mohlo pokračovať ďalej. Vo vláčiku bolo možné stretnúť slovenských, českých i nemecky hovoriacich cestujúcich, ktorí si nenechali ujsť túto akciu.

Nevšedné stretnutie rôznych motorových vlakov v Kútoch
Nevšedné stretnutie rôznych motorových vlakov v Kútoch

Na zastávke Jablonica-obec privítal účastníkov nostalgickej jazdy starosta obce Silvester Nestarec, ktorý vo svojom krátkom príhovore predstavil svoju obec a jej okolie. O dobrú náladu sa postaral miestny folklórny súbor Jabloničanka s piesňami Záhorskú dzedzinú, či v Jablonici na stanici. Pre cestujúcich boli pripravené tradičné pagáče a perá s podtlačou názvu obce.

Folklórny súbor Jabloničanka spríjemňuje cestujúcim sobotné dopoludnie
Folklórny súbor Jabloničanka spríjemňuje cestujúcim sobotné dopoludnie

Do koncovej stanice v Brezovej pod Bradlom už vláčik prišiel poriadne preplnený.  Po oficiálnom privítaní zástupcom primátorky mesta a žrebovaní tomboly sa ľudia prepravili s autobusom na Bradlo, kde si mohli spraviť individuálnu prehliadku mohyly a zakúpiť si nejaké suveníry.

Železničná stanica Brezová pod Bradlom
Železničná stanica Brezová pod Bradlom

Miestni obyvatelia z Košarísk a Brezovej pod Bradlom sa medzitým vydali na jazdu vlakom do Jablonice a späť, ktorú im spríjemňoval Folklórny súbor Brezová. Záujem ľudí bol taký veľký, že sa do vlaku ani všetci nedostali. Tento problém by vyriešila druhá kyvadlová jazda, ktorá sa však z byrokraticko-personálnych dôvodov nemohla uskutočniť. Počas 15-minútovej prestávky v Hradišti pod Vrátnom si bolo možné zakúpiť regionálne produkty z vidieckej tržnice, ktorú pripravilo občianske združenie MAS Podhoran.

V Hradišti pod Vrátnom
V Hradišti pod Vrátnom

V priestoroch stanice v Brezovej pod Bradlom bolo možné vzhliadnuť aj malú výstavu cestných veteránov, modelové koľajisko a unikátne dobové železničné uniformy Klubu železničných modelárov Bratislava. Kto chcel, mohol si zakúpiť suveníry so železničnou tematikou. V ponuke boli magnetky, hrnčeky, pohľadnice, vystrihovačky, turistické vizitky, DVD o histórii trate Jablonica – Brezová pod Bradlom i malé občerstvenie v podobe napolitánok, džúsov, Vinei, či Kofoly. V reštaurácii „U Sváka Ragana“ dostali cestujúci po preukázaní sa cestovným lístkom z historického vlaku obedové menu za zvýhodnenú cenu 3,20 €.

Stánok Klubu železničných modelárov Bratislava
Stánok Klubu železničných modelárov Bratislava

Popoludní sa ľudia presunuli do obce Košariská, kde sa konal oficiálny program 135. výročia narodenia generála M. R. Štefánika. Najväčším lákadlom bola nie len zrenovovaná Štefánikova bunda, ale aj stanový tábor legionárov s poľnou kuchyňou, pekárňou, gulášom a dynamickou ukážkou zo života a bojov československých légií. Nemenej zaujímavé však bolo aj umelecké pásmo o živote a diele Štefánika v miestnom evanjelickom kostole, v ktorom sa predstavili spevácky zbor Cantilena pod vedením dirigenta Jozefa Chabroňa a jedinečné hudobné zoskupenie detí a mládeže Zvonkohra Košariská-Priepasné pod vedením dirigenta Vladimíra Húsku.

135. výročie narodenia významnej osobnosti slovenského národa si pripomenulo kladením vencov množstvo verejných činiteľov
135. výročie narodenia významnej osobnosti slovenského národa si pripomenulo kladením vencov množstvo verejných činiteľov

Nie všetky predmety zo Štefánikovej pozostalosti sa dostali do múzea. Hovorí jeho praneter Tamara Dudášová: „Mám lodný kufor generála Štefánika. Možnože keby ten kufor dokázal rozprávať, veľmi veľa vecí by sme sa dozvedeli a boli by sme asi prekvapení.“

Lavičku v Košariskách zdobí aj tento citát
Lavičku v Košariskách zdobí aj tento citát

O 19:45 sa mimoriadny vlak vydal na cestu späť do Bratislavy, kde dorazil okolo 22:00. Nuž a čo hovoria na túto akciu cestujúci? „ Je to najlepšia akcia na ktorej som sa zúčastnil,“ pochvaľoval si malý chlapec, ktorý sa s vláčikom prišiel odviezť spolu s dedkom. „Bola to vydarená akcia, v reštaurácii U Sváka Ragana sme sa dobre najedli a program na Košariskách bol prekrásny,“ prezradil starší manželský pár z Bratislavy. „Ja som sa o tejto akcii dozvedel z Rádiovíkendu a musím povedať, že to bola perfektná akcia,“ doplnil ďalší z cestujúcich.

P1440053
Pred odchodom do Bratislavy…

Nostalgická jazda predčila všetky očakávania nášho združenia. Budeme sa preto snažiť urobiť všetko preto, aby sme podobnú akciu mohli zopakovať. V závere tohto článku preto ďakujeme všetkým našim partnerom, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispeli k realizácii tohto podujatia.

Text: Jaroslav Filo a Peter Vodička
Foto: Hugo Abdallah, Peter Vodička, Peter Gabriška, Tomáš Begáň a Tomáš Halža
Video: Peter Vodička a Tomáš Halža

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.