Návraty: Borčický detský vláčik, alebo s motorákom za úzkorozchodnou električkou

BORČICE, TRENČIANSKA TEPLÁ – Jazda historickým motorovým vlakom na Lednické Rovne, prehliadka depa Trenčianskej elektrickej železnice a jazda električkou do Trenčianskych Teplíc. Aj takto by sa dala opísať mimoriadna jazda na trati ŽSR č. 124, ktorú sme zorganizovali v sobotu 12. mája 2018 na objednávku obce Borčice. Zatiaľ čo naša letná akcia bola určená širokej verejnosti, májová jazda bola určená pre obyvateľov Borčíc. A keďže náklady na jazdu hradila miestna samospráva, cestujúci ju mali zdarma ako darček k blížiacemu sa medzinárodnému dňu detí.

Hoci išlo o neverejnú akciu, prví cestujúci k nám nastúpili už v Trenčianskej Teplej a v Nemšovej.

Mimoriadny historický motorový osobný vlak čaká na odchod z Trenčianskej Teplej

Najviac ľudí však pristúpilo až v nenápadnej obci Borčice, kde náš mimoriadny vlak zložený z motorového vozňa M 134.1443, prívesného vozňa Blm 25-09 317 a motorového vozňa M 152.0160, prestávkoval 15 minút.

Po príchode do Borčíc sa mimoriadny vlak začal zapĺňať početnou skupinou miestnych obyvateľov

S úderom 10-tej hodiny sme sa pomaly pohli zo stanice. Keďže Bolešov a Sedmerovec sme prešli bez zastavenia, nasledujúca zastávka bola až v obci Pruské, kde sme zastavili z dopravných dôvodov.

Spokojní cestujúci

Počas jazdy vlaku si bolo možné zakúpiť rôzne upomienkové predmety s motívom tejto trate a trate Trenčianskej elektrickej železnice ako sú magnetky, puzzle, pohľadnice, hrnčeky, či vystrihovačky a prispieť tak na aktivity nášho združenia. Pre detských cestujúcich obec Borčice pripravila sladkú odmenu v podobe Kinder čokolády a samozrejmosťou boli aj letáčiky o našom združení a programe akcie. A keďže vonku bolo už pomerne teplo, pre cestujúcich bolo zabezpečené občerstvenie v podobe minerálnej vody.

Počas jazdy vlakom si cestujúci mohli zakúpiť rôzne upomienkové predmety

Mimoriadnu jazdu si neužívali len dospelí, ktorí si fotili náš mimoriadny vlak, ale aj deti, ktorí s nadšením sledovali krásu okolitej prírody. Niet sa čomu čudovať. Veď pre niektorých z nich to bola premiérová jazda vlakom v ich živote.

Deti s nadšením sledujú okolitú krajinu

Cez Dulov a Horovce sme prefrčali bez zastavenia, minuli sme Háj a cez Súhradku sme sa blížili do koncovej stanice v Lednických Rovniach. Počas 30-minútovej prestávky si účastníci akcie mohli nafotiť náš mimoriadny vlak, zakúpiť si suveníry, alebo sa dozvedieť viac o motorovom vlaku, našom združení a jeho aktivitách.

Prestávkujeme v Lednických Rovnaich

Aj na spiatočnej jazde sme stanice Horovce, Dulov, Sedmerovec a Bolešov prešli bez zastavenia. Po návrate do Borčíc niektorí cestujúci, najmä rodiny s najmenšími deťmi, vystúpili z vlaku. Ostatní cestujúci s nami pokračovali v jazde v ústrety ďalším zážitkom.

Z dopravných dôvodov sme zastavili v stanici Pruské

Po príchode do Trenčianskej Teplej nás už na koľaji 1u čakala historická električková súprava 411.901-2 “Capko” + 411.903-8 “Philadelphia”, ktorá odviezla cestujúcich do areálu depa. Aby sme skrátili presun účastníkov akcie medzi vlakom a električkou, dohodli sme sa na pristavení motorového vlaku k prvému nástupišťu.

Súprava historických električiek rady 411.9 čaká na odchod z cestujúcimi do areálu depa

Nasledovala prehliadka depa Trenčianskej elektrickej železnice, v ktorom si obyvatelia Borčíc mohli pozrieť výstavu cestných i koľajových vozidiel, cestných i železničných modelov, dobových uniforiem, starých cestovných lístkov, starých rádioprijímačov a ďalších artefaktov z oblasti dopravy. Slova sa potom ujal riaditeľ neziskovej organizácie Trenčianska elektrická železnica Dušan Nosál, ktorý účastníkov akcie oboznámil z históriu úzkorozchodnej železničky do Trenčianskych Teplíc. A kto chcel, mohol si od Martina Bielika z neziskovej organizácie zakúpiť magnetky s motívom železničky.

Záujem verejnosti bol aj o prehliadku nášho električkového depa

Po prehliadke depa sa súprava historických električiek pod vedením Dušana Nosála o 12:40 vydala na mimoriadnu jazdu do kúpeľov. Počas nej sme pre cestujúcich pripravili sladkú odmenu v podobe ovocných cukríkov, nechýbal ani predaj našich upomienkových predmetov.

Historické električky rady 411.9 na mimoriadnej jazde do Trenčianskych Teplíc

Počas cca hodinovej prestávky v Trenčianskych Tepliciach sa účastníci akcie mohli poprechádzať po centre mesta a kúpeľnom parku, dať si niečo pod zub, alebo si pochuť na zmrzline, či kúpeľných oblátkach.

Počas prestávky v Trenčianskych Tepliciach bol čas aj na spoločné foto organizátorov

Po návrate z kúpeľného mesta sa historický motorový osobný vlak presunul z odstavnej koľaje na prvé nástupište. A zatiaľ čo Dušan Nosál odstavoval električky do depa, cestujúci prestupovali do mimoriadneho vlaku. Nasledovala spiatočná jazda do Borčíc s krátkou zastávkou v Nemšovej. Po vystúpení miestnych obyvateľov sme sa ako služobný spoj vrátili späť do Trenčianskej Teplej.

Nostalgický vlak smeruje na prvé nástupište

Hoci táto táto akcia nebola určená pre širokú verejnosť, nemali sme problém odviezť aj niekoľkých záujemcov. „Ja som prišiel kvôli tejto jazde až z Košíc. Keďže túto trať ešte nemám prejdenú, nemohol by som sa s Vami odviezť? Samozrejme, že si za lístok riadne zaplatím,“ pýtal sa nás Matúš. „My sme sem prišli z Bojníc a veľmi by sme sa chceli odviezť a zúčastniť tejto akcie. Bolo by to možné?“ Spýtala mladá rodinka. Tak ako aj v prvom prípade sme s tým nemali žiaden problém. Škoda len, že sa s vláčikom stihli odviezť až na skrátenej jazde po Borčice. pri jazde z Trenčianskych Teplíc sa s nami jednu zastávku odviezla mama so synom z Nitry, ktorí boli v tom čase ubytovaní v kúpeľoch. Veď nie nadarmo sa hovorí, že kde je vôľa, tam je cesta. Individuálni cestujúci mali z jazdy pekný zážitok a za odmenu si od nás zakúpili niektoré z upomienkových predmetov.

A ako Borčický detský vláčik hodnotili jeho účastníci? „Veľmi pekná akcia. Sme radi, že ste pre nás niečo také zorganizovali. Urobili ste radosť nie len nám, ale v prvom rade našim deťom, pre ktoré to bol veľký zážitok,“ povedala nám mladá mamička. „Aj nám sa veľmi páčilo, ak budú ďalšie jazdy, určite sa prídeme odviezť,“ doplnila jedna z mamičiek. „Jazda bola super, spojenie s Teplicami bol dobrý nápad. Mohli by ste jazdiť aj častejšie,“ pripojil sa ďalší z cestujúcich. „To, že naše deti sú už unavené je dôkazom toho, že akcia sa Vám naozaj vydarila. Jazda vláčikom na Lednické Rovne nemala chybu. Mohli sme si pozrieť aj električkové depo, odviezť úzkorozchodnou električkou a kúpiť si kúpeľné oblátky v Trenčianskych Tepliciach,“ povedala nám ďalšia rodinka. „V Borčiciach bývam už veľmi dlho, ale nikdy som tam vlakom necestovala. Som rada, že som sa vďaka Vám mohla po tejto trati odviezť vlakom,“ dodala ďalšia z cestujúcich.

„Je to veľmi pekný projekt, takže nás oslovili či by sa to dalo. My sme nadšení každej takejto iniciatíve, ktorá podporí nie len tú železničku, ale celkovo aj tento región. A myslím, že aj obyvatelia Borčíc, hoci sú z blízkeho okolia, možno nevedia presne o čo tu ide a priláka to zase ďalších turistov aj z okolia Trenčianskej Teplej,“ povedal pre Impulz.press riaditeľ Trenčianskej elektrickej železnice Dušan Nosál.

Tohtoročné nostalgické jazdy na trati Trenčianska Teplá – Lednické Rovne sú úspešne za nami a my už teraz uvažujeme nad tými budúcoročnými. Za pomoc a spoluprácu pri organizovaní akcie Borčický detský vláčik ďakujeme obecnému úradu Borčice a riaditeľovi Trenčianskej elektrickej železnice Dušanovi Nosáľovi. Za peknú reportáž ďakujeme Petrovi Čačkovi z regionálneho spravodajského informačného webového portálu Impulz.Press. Naše poďakovanie patrí aj Železniciam Slovenskej republiky a Spoločnosti Považskej dráhy Žilina.

Text: Jaroslav Filo
Foto: Peter Čačko (Impulz.press) a Matúš Vávrek
Video: Peter Čačko (Impulz.press)

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.