Zopár slov do nového roka

logoVE (3)Viacerých z našich čitateľov zaujíma čo nás viedlo k založeniu tohto webu, či kto je autorom zaujímavých seriálov na našom webe. V nasledujúcom článku sa vám pokúsim priblížiť náš web trošku z iného pohľadu ako vám ho koncom minulého roka priblížil kolega Jaroslav Verlík.O dopravnú nostalgiu sa zaujímam už od útleho detstva. Keďže som ale internet doma nemal a informácie takmer nikde neboli, jediná akcia o ktorej som vedel bol Celoslovenský zraz historických železničných vozidiel. Keď som sa neskôr dostal k internetu, začal som hľadať stránku, ktorá by prinášala prehľad o aktuálnom diani vo svete dopravnej nostalgie. Lenže taká stránka tu nebola. Keď som bol starší začal som si uvedomovať, že stránka o dopravnej nostalgií je viac ako potrebná.

Málo kto možno vie že predchodcom tejto stránky nebol iba Veteranbusu založený Jaroslavom Verlíkom, ale aj stránka PDS – Dopravná nostalgia, ktorú som spolu s mojimi kolegami Patrikom Špačinským a Martinom Žarnovickým založil vo februári 2009. Pôvodným cieľom tohto webu bolo zmapovať dopravnú nostalgiu v Bratisalve, neskôr sa však pôsobnosť stránky rozšírila na mapovanie dopravnej nostalgie u nás i v zahraničí. Na túto stránku si môžete zaspomínať  TU. Hoci táto stránka nám vydržala iba 6,5 mesiaca, za ten čas odviedla kus práce.

Som veľmi rád, že sme nadviazali spoluprácu s Jarom Verlíkom. Veď práve on bol tou hybnou silou, ktorá prišla s myšlienkou založenia tohto webu. Dali sme hlavy dokopy a vďaka našému adminovi Jozefovi Zápotockému sme mohli za rekordne krátky čas spustiť nový web, ktorého hlavným cieľom je propagovanie dopravnej nostalgie a pomoc pri záchrane historických vozidiel.

Viacerých z vás zaujímalo čo všetko sa nám od spustenia nového webu podarilo zrealizovať. Od spustenia webu v polovici septembra 2009 sme urobili kopec práce. Nadviazali sme spoluprácu s rôznymi automobilovými, vojenskými či železničnými klubmi, propagovali sme rôzne akcie s dopravnou nostalgiou a priniesli sme vám zaujimavé seriály s týždennou periodicitou ako RETRONÁVRATY, Po stopách zrušených, nepoužívaných, či zrušených železničných tratí, či Tip na víkend. Zakladateľom železničného seriálu je šéfredaktor Jaro Verlík, ktorý pripravil aj prvý diel tohto seriálu. Hoci je tento seriál v súčasnosti v mojej réžií som veľmi rád, že na tomto webe vznikol takýto seriál, v ktorom sa týždeň čo týždeň môžeme vydať po stopách zaujímavých tratí, ktoré si určite zaslúžia aspoň trochu pozornosti. Autorom Tipu na víkend je kolega Patrik Špačinský, ktorý vám týždeň čo týždeň prináša zaujímavé tipy na strávenie víkendu.

V ďaka  koelgovi Paťovi som sa v minulom roku dozvedel o legendárnom Tatranskom exprese, ktorý hnije v Smolenických lesoch. Keďže ide o zaujímavý železničný veterán, naštudoval som si všetky potrebné informácie a v čo najkratšom čase som sa ho vybral zmapovať. Na moje veľké prekvapenie sa mi pdoarilo objaviť aj jeho druhú časť, o ktorej len málo kto vie kde sa nachádza. Tešíma, že RAILNET prijal našu správu o nájdení 2. polovice legendárneho expresu a nadviazal s nami spoluprácu.

Možmo sa niektorí z Vás pýtajú, prečo na našom webe odkazujeme na spoločnosť Úsmev ako dar. Pravda je taká, že dobrovoľnícke aktivity v tejto spoločnosti a turistika patria medzi ďalšie oblasti môjho záujmu. Počas 27. rokov odviela spoločnosť Úsmev ako dar kopec záslužnej práce. A preto sa som rád, že môžeme  na našej stránke podporiť myšlienku …aby každé dieťa malo rodinu.

Viacerí z vás sa nás pýtali, či nie je prevádzkovanie takéhoto webu náročné. Z môjho pohľadu spravovanie tohto webu vyžaduje kopec času. Pokiaľ máme na stránke dennodenne prinášať zaujímavé články o dopravnej nostalgií, musíme preto obedovať aj koepc voľného času. Aktualizovanie nášho webu nespočíva iba s propagovania akcií s dopravnou nostalgiou, či z reportáži z týchto akcií. Práve naopak. Keďže sme spravodajským portálom, dennodenne musíme brázdiť netom, aby sme vás mohli upozorňovať na zaujímavé akcie, mapovať veterány a historiké vozidlá, či prinášať vám rôzne zaujímavosti. Dalo by sa poveať, že musíme byť v strehu 24 hodín denne, lebo každú chvíľu sa objaví nejaká zaujímavá informácia na ktorú treba upozorniť. Každý deň si na našom webe môžte prečítať 1 – 3 aktuálne články. Pokiaľ však dostaneme do ruky horúcu aktualitu, v čo najkratšom možnom čase ju uverejníme na webe. bez ohľadu na to či sú tri hodiny popoludní, či je víkend, alebo sviatok.

Väčšinu z Vás možno ale určite zaujíma, aké novinky pre Vás v tomto roku pripravujeme. Niektoré z nich už spomenul kolega Verlík.  V príprave sú však aj iné projekty, ako je napríklad úzka spolupráca s RAILNETOM pri záchrane Tatranského esxpresu. Bol by som veľmi rád, keby sa nám ho v tomto roku podarilo presunúť na bezpečnejšie miesto, kde by sa postupom času mohla začať jeho rozsiahla rekonštrukcia. Na našej stránke zase pripravujeme nové seriály nie len so železničného prostredia. Tešiť sa môžete napríklad na zaujímavý letný seriál, o ktorom zatiaľ prezradím len toľko že bude rovnako zaujímavý ako súčasný seriál o železničných tratiach. Budem však veľmi rád, ak nám aj Vy pošlete zaujímavé tipy na seriály, ktoré by sme mohli prinášať na našej stránke.

Aktualizoavanie webu by však nebolo možné bez podpory našich čitateľov a prispievateľov, ktorým sa chcem touto cestou poďakovať za doterajšiu dôveru a zaželať vám veľa úspechov v novom roku. Okrem toho by som sa chcel poďakovať všetkým klubom, ktoré s nami spolupracujú a zároveň by som chcel vyjadriť nádej, že sa k ním v tomto roku pridajú aj ďalšie kluby. Moje poďakovanie patrí aj Jarovi Verlíkovi za umožnenie pracovať na tomto webe, nášmu Adminovi Jozefovi Zápotockému za technickú podporu nášho webu, Paťovi Špačinskému za zaujímavé nápady na spestrenie nášho webu, prípravu Tipu na víkend či Kalendára akcií a Martinovi Žarnovickému za zaujímavé fotografie s historickými vozidlami.

Autor: Jaroslav Filo

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.