Zaujímavosti: Zubačka oslavovala 115. výročie

ŠTRBA, ŠTRBSKÉ PLESO – V nedeľu 28, augusta 2011 zorganizoval Veterán klub železníc Poprad malú oslavu 115. výročia ozubnicovedj železnice Štrba – Štrbské Pleso, ktorá prebehla aj za účasti ministra dopravy Slovenskej republiky Jána Figeľa, členov vrcholového manažmentu ZSSK, starostu Štrby Michala Sýkoru a ďalších vzácnych hostí. Podujatie sprevádzala srdečná atmosféra, ktorá sa niesla celým priebehom osláv. Od samotného rána vítala okoloidúcich slávnostne vyzdobená prvá zubačka, v ktorej bola inštalovaná výstava s dokumentami pripomínajúcimi vznik a prevádzku ozubnicovej železnice.Krátko po desiatej hodine prišiel pán minister dopravy Ján Figeľ, ktorého privítali tradičnými výrobkami z podtatranských salašov a ktorý  krátko po pol jedenástej symbolicky vypravil slávnostný vlak na Štrbské Pleso. A ako už u neho býva zvykom, aj pri jazde zubačkou si nenechal újsť jazdu na stanovišti rušňovodiča a neodmietol ani riadenie súpravy.

Na Štrbskom Plese bola prirpavená nie len prehliadka expozície o histórií zubačky inštalovaná v jednotke, ale aj folklórne vystúpenie súboru zo Štrby a prejavy zúčastnených delegátov.Súprava sa na jazdu späť vydala o 17:25.

Akcia prebehla veľmi dobre. Členovia klubu sa s vedením ZSSK dohodli na tom, že sa vykonajú všetky legislatívne kroky k tomu, aby v budúcnosti pri vzácnych príležitostiach mohol premávať na ozubnici aj tradičný výletný vozeň, tak ako je to štandardom v krajinách, ktoré sú rajom ozubníc.

Na záver treba dodať že naša redakcia by sa rada zúčastnila tejto nevšednej akcie, ale o jej konaní sme sa dozvedeli až v deň konania akcie a aj to nie zo stránok Veterán klubu železníc, ale zo stránok spriateleného webu, z ktorého sme čerpali informácie o tejto akcií.

Reportáž z tejto akcie vysielanú na TA3 si môžžete pozrieť TU.

Zdroj: http://www.zeleznicny.net/modules/AMS/article.php?storyid=1152
Spracoval: Jaroslav Filo

Buďte prví komentujúci

Pridať komentár

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.