Zaujímavosti: Vyšiel štvrtý diel Encyklopédie československých autobusov a trolejbusov

V uplynulých dňoch vyšiel 4. diel encyklopédie československých autobusov a trolejbusov venovaný mnohým zahraničným autobusom a trolejbusom, ktoré boli na bývalom československom území buď vyrábané – čiastočne v licencii, či ako karosárske nadstavby, alebo boli získané rozličnými inými spôsobmi.

V rade prípadov išlo napríklad o trofejné autobusy, ktoré sa dostali na územie bývalej ČSR po druhej svetovej vojne, resp. počas druhej svetovej vojny, kedy ich na okupovanom území Čiech a Moravy prevádzkovali napríklad Reichspost (Německá pošta) či Deutsche Reichsbahn (Nemecká dráha), na Slovensku pak Slovenské železnice (SŽ). Zahraničné trolejbusy sa potom objavili napríklad na medzimestskej linke medzi Mostem a Litvínovem a novo vyrobené trolejbusy, spravidla s karosériami od českých firiem, začínali prevádzku v Zlíně, Hradci Králové, Jihlavě, Českých Budějovicích či Bratislavě. Rovnako ako pri predošlých dielov je popis vozidiel zložený podľa možnosti z technického popisu, náčrtu a obrazovej dokumentácie. Technické parametre tvoria tabuľku na konci knihy. Publikácie končí pomyselne rokom 1989, ktorý je istým historickým mílnikom vo vývoji techniky v bývalom Československu. Súčasne začéna i iná, doposiaľ neuzavrená história autobusových dopravcov i výrobcov.

Encyklopédia československých autobusů a trolejbusů IV, autor Martin Harák, vychádza v nakladateľstve CORONA.  Na internete je možné túto knihu nájsť na stránke www.neoluxor.cz.

Zdroj: Busportál.cz

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.