Zaujímavosti: V uliciach Bratislavy premáva nízkopodlažná električka

BRATISLAVA – Hoci náš web sa orientuje na dopravnú nostalgiu nedá nám, aby sme Vás nepozvali na nevšedné jazdy novou 100% nízkopodlažnou a plne klimatizovanou 32,37 m dlhou električkou Flexity Outlook ≠4243 vyrobenou firmou Bombardier vo Viedni pre španielske mesto Alicante. Električka je rovnako ako historické električky GANZ, či BMEŽ obojsmerná, s riadiacimi stanovišťami na oboch koncoch a dverami na oboch stranách. To dovoľuje jej využitie na tratiach, na konci ktorých nie sú potrebné klasické obratiská zaberajúce pomerne veľkú plochu, ale stačí niekoľko priamych koľají prepojených výhybkami s oveľa menšími nárokmi na priestor.

Vodič na konečnej iba prejde na opačný koniec vozidla a pokračuje v jazde opačným smerom. Je to výhodné napríklad pri postupnom predlžovaní električkových tratí, kedy sa môžu dokončené úseky hneď využívať bez čakania na dobudovanie definitívneho koncového obrátiska.

Električka bude bezplatne premávať od 1. júna 2012 po dobu troch týždňov po trase Rača Komisárky – Račianska – Radlinského – Obchodná – Kamenné námestie – Špitálska – Krížna – Ružinov a späť denne od 10.00 do 18.00 s odchodmi každú celú párnu hodinu z Rače – Komisárok a každú celú nepárnu hodinu;z Ružinova – Astronomickej. Predpokladaná doba jazdy je 45 minút. Po skúsenostiach z prvých dní premávky však jazdná doba môže byť 55 až 60 minút, čo znamená, že plánované odchody sa môžu v špičke posúvať o niekoľko minút.

Odchody z Rače: 10:00, 12:00, 14:00 a 16:00
Odchody z Ružinova: 11:00, 13:00, 15:00 a 17:00

Posledná jazda o 18:00 z Rače je už len služobná jazda, kedy sa električka vracia bez cestujúcich späť do vozovne.

Symbolické uvedenie tejto električky do prevádzky sa uskutočnilo dnes o 11:00 na zastávke Kapucínska, kde sa konal krátky brifing zástupcov Magistrátu hlavného mesta a Dopravného podniku Bratislava. Električka sa následne vydala na prezentačnú jazdu cez Námestie SNP, Kamenné námestie, Špitálsku, Krížnu, Vazovovu, Radlinského a Obchodnú na Námestie SNP.

Podľa vyjadrenia primátora mesta sa predbežne uvažuje s obstaraním 20 obojsmerných vozidiel, pričom mesto bude rokovať s ministerstvom dopravy o možnosti financovania cez nevyčerpané fondy EÚ. Presná špecifikácia vozidla bude predmetom diskusie novozriadenej Komisie MHD, ktorej členmi budú okrem predstaviteľov mesta, BID, DPB a ministerstva dopravy aj odborníci z občianskych združení zaoberajúcich sa problematikou MHD.

Zdroj: Dopravný podnik Bratislava, a.s.
Spracoval: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo

1 Comment

  1. Gratulujem a prajem Beusákom-cingáčom veĺa spokojných kilometrov bez poruchy!

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.