Zaujímavosti: Ulica svetla približuje históriu verejného osvetlenia v hlavnom meste

logo_ulica_pokecBRATISLAVA – Ulica svetla je spoločným projektom mesta Bratislava a firmy Siemens, ktorého cieľom je priblíženie histórie verejného osvetlenia v hlavnom meste. Na 14 lampách v centre mesta sa máte možnosť v krátkosti oboznámiť s dejinami verejného osvetlenia tohto mesta. Symbolické putovanie po zaujímavostiach verejného osvetlenia sa začína na Vajanského nábreží neďaleko kaviarne Propeler, kde kedysi stála jedna z prvých lámp. Trasa ďalej pokračuje cez Námestie Ľudovíta Štúra, Medenú, Tobruckú a Múzejnú ulicu na Fajnorovo nábrežie, kde končí pred budovou Slovenského národného múzea.

 

Mapka ulice svetla

Z histórie verejného osvetlenia:

Plynové lampy po prvýkrát rozžiarIli ulice v marci 1856. Nezapli sa však sami. Denne sa o ne staralo 15 profesionálnych lampárov, ktorí ich večer zažali a ráno opäť zhasli. Na osvetľovanie vtedy slúžilo 209 plynových lámp, ku ktorým v zime pribúdalo ďalších 167. S príchodom elektriny sa však plynové lampy začali z ulíc postupne vytrácať. Éra svietiplynu sa skončila v roku 1977, kedy lampári definitívne zavesili svoje remeslo na klinec. Posledný lampár sfúkol posledný plamienok na Školskej ulici v Bratislave.

Ďalšie informácie o tomto projekte nájdete TU.

Jaroslav Filo

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.