Zaujímavosti: Rok 2015 z pohľadu dopravnej nostalgie

#104 pózuje pred objektívmi fotografov na Kapucínskej ulici

Ani sme sa nenazdali a máme tu prvý víkendový deň v roku 2016. A to je ten správny čas na malú rekapituláciu najzaujímavejších akcií, i výročí historických dopravných prostriedkov u nás i v zahraničí.

 

 

 

 

• ELEKTRIČKY:

Rok 2015 sa niesol v znamení významných výročí električkovej dopravy. Dvadsiateho siedmeho augusta uplynulo presne 120 rokov od začatia premávky prvej električkovej linky v Bratislave spájajúcej centrum mesta s Hlavnou stanicou. Pri tejto príležitosti sa v ústredných dielňach dopravného podniku pod vedením Ing. Petra Plunára zrekonštruovali tri unikátne historické električky – GANZ #104 z roku 1910, ČKD TATRA T3/III – CS #275 z roku 1964 a dvojnápravový brúsiaci vozeň Schörling #8431 z roku 1972, ktoré sa verejnosti predstavili na tradičnom Dni otvorených dverí vo Vozovni Jurajov dvor. Toto významné výročie mestskej dopravy si naše združenie pripomenulo malou výstavou „120 rokov MHD v Bratislave“, ktorú mohla verejnosť vzhliadnuť v priestoroch Múzea dopravy od 28. augusta do 1. novembra. Plánovaný konvoj historických vozidiel centrom mesta sa síce nepodarilo zrealizovať, no cestujúca verejnosť i dopravní nadšenci sa s historickými električkami mohla odviesť na akciách Bratislava pre všetkých, Noc múzeí a galérií a Celoslovenský zraz historických železničných vozidiel. Tretieho októbra sa uskutočnila večerná fotojazda so súpravou T3SU #7723 + #7724 po celej električkovej sieti. Jubilejný 5. ročník premávky Vianočnej električky so sebou priniesol viacero noviniek. K vysvietenej historickej električke ČKD Tatra T2 #215 sa počas víkendu pridala aj sviatočne vyzdobená adventná električka DPMB #38 a sedem električiek premávajúcich v pravidelnej premávke dostalo na predné čelá svetelné reťaze.

Na zrekonštruovaný Starý most sa po 54. rokoch opäť vrátila električková doprava. Stalo sa tak v súvislosti s realizáciou I. etapy nosného systému MHD kedy električková trať prepojí Šafárikovo námestie s Bosákovou ulicou. A hoci je už výstavba trate a ostatných objektov ukončená, cestujúca verejnosť si vzhľadom na náročné kolaudačné konanie bude musieť na prvú jazdu do Petržalky ešte počkať. Aj napriek viacerým pripomienkam sa od vybudovania klasického obrátiska nakoniec upustilo, takže na novú duálnu trať sa dostanú len nové obojsmerné električky Škoda ForCity plus 30T. Či sa však pri slávnostnom otvorení na trať vydajú aj historické električky dopravného podniku, alebo lokomotíva Viedenskej električky GANZ Eg 6 zatiaľ nie je známe. Faktom však je, že na Štúrovej ulici absentuje výhybka na 1 435 mm rozchod čo sťažuje prípadné nostalgické jazdy lokomotívy Viedenskej električky.

V Múzeu dopravy si aj v uplynulom roku bolo možné pozrieť výstavu 100 rokov Viedenskej električky na ktorej nechýba ani spomínaná lokomotíva Eg 6. Tá sa po prvý krát predstavila aj na Celoslovenskom zraze historických železničných vozidiel (13. a 14. júna) kde pútala veľkú pozornosť domácich i zahraničných nadšencov. Klubu priateľov mestskej hromadnej a regionálnej pokračoval v obnove pôvodnej zastávky Viedenskej električky na Viedenskej ceste. Vďaka finančným prostriedkom zrekonštruoval historickú dlažbu z roku 1914 a v blízkej budúcnosti sa počíta obnovou pôvodného múru, zábradlia, či domčeka zastávky.

S premávkou historických električiek nezaháľali ani nadšenci z neziskovej organizácie Trenčianska elektrická železnica, ktorí cca raz za mesiac zorganizovali tematicky ladené nostalgické jazdy medzi Trenčianskou Teplou a Trenčianskymi Teplicami. Tohtoročnou novinkou bolo zavedenie sezónnej premávky kúpeľnej električky počas letných prázdnin realizované s finančnou podporou Trenčianskeho samosprávneho kraja. Električka 411.901-2 s reklamou na Trenčiansky samosprávny kraj premávala v júly a v auguste od piatku do nedele a tešila sa veľkému záujmu verejnosti. Z dôvodu nevyhnutnej opravy električky 411.902-0 premával od septembra súbežne s električkami ako pomocná doprava autobus Karosa B 732.1654, ktorý si tak isto našiel svojich priaznivcov. Po dlhom čase sa neziskovke v závere roka podarilo spustiť stránku www.trezka.sk na ktorej nájdete aktuálne informácie a zaujímavosti o premávke kúpeľnej električky. 

S dopravnou nostalgiou sa bolo možné stretnúť aj vo Vysokých Tatrách, kde Veterán klub železníc Poprad na trate Tatranských elektrických železníc vypravil historickú električku EMU 26.001 „Kométa“. Cestujú verejnosť i dopravní nadšenci sa s ňou mohli odviesť na trase Poprad-Tatry – Starý Smokovec – Tatranská Lomnica a späť. Pri príležitosti 120. výročia železničnej trate Studený Potok – Tatranská Lomnica sa v nedeľu 13. septembra k električke pridala aj súprava historických motorových vozňov M 131 na trase (Košice) – Poprad-Tatry – Studený Potok – Tatranská Lomnica a späť.

Električková doprava v Košiciach sa niesla v znamení rozsiahlej renovácie električkových tratí začatej ešte v roku 2014. Z tohto dôvodu ostali historické električky vo Vozovni Bardejovská. Kto však očakával že si ich bude môcť pozrieť aspoň v rámci Dňa otvorených dverí, ostal pravdepodobne sklamaný lebo ani táto dopravná akcia sa žiaľ neuskutočnila. Jedinou akciou tak bola fotojazda súpravy električiek 3xT3 tzv. Trojičiek, ktorá sa konala v sobotu 25. apríla.

Ďalším nemenej významným výročím bolo 140 rokov električkovej dopravy v Prahe, ktoré sa nieslo v znamení rôznych tematických prednášok v Kráľovstve železníc, kultúrnych a iných podujatí medzi ktorými nechýbali ani nočné jazdy metrom, sezónna premávka nostalgickej linky č. 91 či Deň otvorených dverí dopravného podniku. Vyvrcholením osláv bol veľkolepý konvoj historických i moderných električkových vozidiel centrom Prahy v nedeľu 20. septembra, ktorý bol pre dopravných nadšencov doslova a do písmena veľkým magnetom. Pražský dopravca pri tejto príležitosti spustil aj tematickú webstránku www.mhd140.cz na ktorej bolo možné nájsť históriu mestskej dopravy, či kalendár akcií. Veľkou atrakciou však boli aj jazdy špeciálnou mazacou električkou T3, ktoré si na internete veľmi rýchli získali priazeň dopravných nadšencov.

Premávka historických električiek sa realizovala aj v ďalších európskych mestách ako Brno, Liberec, Ostrava, Krakow, Poznaň, Lipsko, či Viedeň kde sa s nimi bolo možné odviesť nie len pri vybraných akciách, ale aj počas sezónnej a adventnej premávky. 

 

• TROLEJBUSY:

09Z dôvodu rozsiahlej modernizácie Vozovne Hroboňova z prostriedkov Európskej únie sa v tomto roku jazdy historických trolejbusov v Bratislave nekonali. Verejnosť ich však mohla vidieť na Dni otvorených dverí na ktorom sa okrem vozidiel FBW-Oerlikon a Škoda 9 Tr prezentovali aj vozy Škoda 14 a 15 Tr, ktoré v súvislosti s príchodom nových nízkopodlažných vozidiel postupne odchádzajú z ulíc mesta. A práve s trolejbusom 14 Tr/08 #6287 sa bolo možné odviesť v piatok 14. augusta na večernej fotojazde mestom.

V sobotu 13. júna naše združenie v spolupráci Dopravným podnikom mesta Banská Bystrica a Soukromnou skupinou přátel dopravy zorganizovalo fotojazdu s najstarším premávkovým trolejbusom na Slovensku – Škoda 14 Tr 08/7.

V utorok 15. decembra 2015 sa po vyše 10. mesiacoch do ulíc Košíc opäť vydal trolejbus. Stalo sa tak vrámci skúšobnej jazdy súvisiacej s ukončením modernizácie električkových tratí. Trolejbus Škoda 14 TrM #2002 však ale neprešiel celú trolejbusovú sieť, ale iba takmer celú hlavnú trať po ktorej premáva linka č. 71. Či sa však trolejbusy v metropole východného Slovenska vrátia do pravidelnej premávky s cestujúcimi je zatiaľ otázne.

S historickým trolejbusom sa pri rôznych príležitostiach bolo možné odviesť aj Brne, Ostrave, Tepliciach, Salzburgu, Soligene, či v Budapešti kde počas adventu dopĺňal premávku Vianočnej električky. Tradičné nostalgické jazdy pre verejnosť dopĺňali fotojazdy s trolejbusmi Škoda-Sanos S 200 Tr v Pardubiciach, Škoda 14 TrM v Zlíne a Škoda 15 Tr v Plzni.

 

• AUTOBUSY:

P9121020Oproti minulým rokom ste sa s historickými autobusmi v hlavnom meste meste mohli odviesť len počas Noci múzeí a galérií a Dní pary. Na Dni otvorených dverí sa prezentovali vozidlá Škoda 706 RTO #236, Karosa ŠM 11 #3350, TAM BUS 232 A 116 M #3702, Karosa ŠL 11 KHA Bratislava, Karosa LC 735 albatros klubu a Karosa B 741 z Trnavy. Novšie autobusy boli zastúpené aj Ikarusmi 415 #4122 a 435 #4827, ktoré už pomaly odchádzajú do histórie.

Aj v uplynulom roku mohli nadšenci turistiky a cykloturistiky využiť premávku sezónnej cyklobusovej linke v Nitre a v Dunajskej Strede na ktorú sú nasadzované Karosy radu 700.

Na Deň bez áut sa v Nitre v popoludňajších hodinách bolo možné bezplatne odviesť historickým Ikarusom 280.08. Rovnaký typ autobusu premával spolu s Karosou ŠL 11 aj na slávnostné otvorenie novej sezóny Košickej detskej historickej železnice, ktorý sa každoročne koná 1. mája v rámci osláv Dní mesta Košice.

Neziskovej organizácii Trenčianska elektrická železnica sa do svojej zbierky podarilo získať autobus B 732.1654 #101, ktorý pôvodne jazdil na linkách MHD v Žiline. Autobus slúži ako pomocná doprava pri nevyhnutnej a rozsiahlej oprave električky 411.902-0 a v budúcnosti by mal premávať aj tam, kde električkové koľaje neboli postavené.

Praha si v uplynulom roku pripomenula 90. výročie autobusovej dopravy. Oslavy tohto významného jubilea pražskej dopravy vyvrcholili v nedeľu 7. júna konvojom historických i súčasných autobusov centrom mesta, ktorému predchádzala rozlúčka s Karosami B 741 v sobotu 6. júna.

S historickými autobusmi ste sa mohli odviesť aj v Brne, z Prahy do Zvikovského Podhradí, vo Viedni, Steyri a ďalších európskych mestách i obciach, kde v niektorých prípadoch zabezpečovali aj prípoje k nostalgickým vlakom.

 

• ŽELEZNICE:

Železničná stanica Brezová pod Bradlom

Najviac veteránskych akcií sa každoročne koná práve na železnici. V uplynulom roku ste sa mohli odviezť napríklad na tratiach Zbehy – Radošina, Piešťany – Vrbové, Žilina – Rajec, na Anenskú púť v Lednických Rovniach, ako aj do Skalice na Slovensku a Topoľčianok. Nechýbali však ani tradičné podujatia ako Rušňoparáda, Železnica pre deti, či Celoslovenský zraz historických železničných vozidiel na ktorom sa predstavil aj známy motorový vozeň M 286 „Krokodíl“. V rámci tohto podujatia sa železničným nadšencom naskytla jedinečná príležitosť odviezť sa s parným vlakom až do železničnej stanice Rusovce do ktorej sa s osobným ani nostalgickým vlakom len tak nedostanete. No tradičnú septembrovú akciu Grand Prix Zvolen sa pre nedostatok finančných prostriedkov a nezáujem partnerov už nepodarilo zrealizovať. 

V sobotu 25. júla sa vďaka nášmu združeniu po niekoľkých rokoch vrátil nostalgický vlak aj na regionálnu trať Jablonica – Brezová pod Bradlom. Stalo sa tak pri príležitosti 135. výročia narodenia generála Milana Rastislava Štefánika. Historický motorový osobný vlak M 262.007 + 020.186-3 vyrážal z priestorov Múzea dopravy, odkiaľ nostalgické vlaky v minulosti bežne jazdili.

Albatros klub RD Bratislava zorganizoval nostalgické jazdy do Prievidze či Smoleníc, no každoročnú jazdu po myjavskej štreke sa z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov nepodarilo zrealizovať.

Klub historických koľajových vozidiel zase stavil hlavne na jazdy po nepoužívaných regionálnych tratiach. Železniční nadšenci sa tak mohli odviesť do Bardejova, Margecian i Medzeva. Z väčších akcií môžeme spomenúť účasť na oslavách 120. výročia trate Studený Potok – Tatranská Lomnica a neobyčajný výlet v kombinácii vlaku a lode z Košíc do Sárospataku a ukončením sezóny boli mikulášske jazdy na trati Košice – Prešov a späť.

Obyvatelia i návštevníci metropoly východného Slovenska sa počas roka mohli odviesť aj na Košickej detskej historickej železnici, ktorá okrem tradičných jázd pripravila aj zaujímavý sprievodný program nesúci sa v znamení 60. výročia železničky. Vďaka historickému motoráku 810 sa s KDHŽ bolo možné odviesť aj na „veľkej“ železnici ako napr. do Spišského Podhradia.

Občianske združenie Zubačka zase zorganizovalo nostalgické jazdy s historickým vlakom na čele s parným ozubnicovým rušňom 40.006. Internetový portál VLAKY.NET pri tejto príležitosti zrealizoval nostalgické jazdy s historickým motorovým vlakom M 262.004 „Fontána“, ktorý zabezpečoval prípoj na zubačku i Čiernohronskú lesnú železnicu. V nedeľu 30. augusta sa vydal na spiatočnú cestu do Bratislavy počas ktorej zavítal na nepoužívané trate Kozárovce – Zlaté Moravce a Šaľa – Nedeď.

Železničná trať č. 124 Nemšová – Lednické Rovne v závere októbra v tichosti oslávila 105. výročie svojho vzniku. No okrem každoročnej jazdy historickým motorovým osobným vlakom v rámci Anenskej púte sa žiadna nostalgická akcia k tomuto výročiu nekonala.

V súvislosti so spustením terminálu integrovanej dopravy v Moldave nad Bodvou boli zavedené osobné vlaky na trati Košice – Moldava nad Bodvou mesto. Predĺženie vybraných spojov až do Medzeva sa však nezrealizovalo. Namiesto toho sa od nového grafikonu zrušila premávka osobných vlakov v úseku Moldava nad Bodvou – Turňa nad Bodvou a v Turni nad Bodvou i v Haniske pri Košiciach prišlo k radikálnemu a nezmyselnému obmedzeniu zastavovania vlakov kategórie R. V súvislosti s novým grafikonom železničnej dopravy môžeme spomenúť aj zrušenie kategórie Zrýchlený vlak a zavedenie novej kategórie Regionálny rýchlik do ktorej spadajú napríklad aj doterajšie rýchliky medzi Bratislavou, Žilinou a Popradom. Ak by sme sa však mali držať rovnakej filozofie, mala by potom vzniknúť aj kategória Regionálny osobný vlak.

Nezmyselné mrhanie vlakokilometrami sa pod sloganom „Viac spánku v nočných vlakoch“ prejavilo predĺžením nočných vlakov medzi železničnými stanicami Bratislava-Hlavná stanica a Bratislava-Nové Mesto. Spomenúť však môžeme aj zrušenie priameho spojenia Bratislavy a Košíc južným ťahom, ktoré ostalo zachované iba nočným párom vlakov. V ostatných prípadoch je potrebné vykonať prestup vo Zvolene nakoľko všetky denné rýchliky z Bratislavy po novom končia v Banskej Bystrici.

Najväčším zásahom do siete železníc bola fyzická likvidácia železničnej trate č. 141 v úseku Lužianky – Dražovce, ktorá sa začala realizovať v závere roka v súvislosti s výstavbou nového priemyselného parku a automobilky Jaguar v okolí Nitry. Hoci voľnej plochy na túto výstavbu bolo viac než dosť, projektanti tento areál naprojektovali tak, že časť novej výrobnej haly pretínala spomínanú železničnú trať. No zatiaľ čo cestári mali k projektu viaceré pripomienky, železnice o preložku trate nezabojovali. Nepomohli ani protesty verejnosti i železničných nadšencov. Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja aj napriek chýbajúcim stanoviskám od ŽSR a mesta Nitra vydalo súhlas na fyzickú likvidáciu predmetného úseku trate. Nepomohla ani nedávna petícia aktivistov za obnovenie legendárneho rýchlika Tekov, ktorý až do roku 1997 premával po tejto trati. Ministerstvo dopravy túto snahu zamietlo s tým, že do hnilého kútu posielať vlaky nebude. Zrušenie časti trate medzi Lužiankami a Dražovcami so sebou nesie aj niekoľko otázok, na ktoré dodnes nepoznáme odpoveď a vďaka odignorovaniu tejto témy zo strany veľkých médií sa ich ani nedozvieme. Zarážajúce na tom je, že internetovému portálu VLAKY.NET nebola v novembri umožnená rozlúčková jazda po celej trati z Lužianok do Zlatých Moraviec a Kozároviec, hoci v tom čase bola trať ešte plne prejazdná. Posledná nostalgická jazda po tejto trati sa tak konala 1. mája na akcii S motorákom za koníkom.

Na železničné akcie však neboli chudobné ani okolité štáty. V susednej Českej republike ste sa mohli odviesť na trati Břeclav – Lednice, na Křivoklát, na tratiach Jindřichohradeckých místnich dráh, i v okolí Českého raja. Nechýbali ani tradičné akcie Kolešovka, Motorákom za Permoníkmi, jazdy na úzkorozchodnej dráhe Katarína, S lokálkou kolem Humprechtu, či Bezdružické parné leto. Sériu nostalgických jázd dopĺňali aj akcie Pardubického spolku histórie železničnej dopravy, Klubu železničných cestovateľov, Zubrnickej múzeálnej železnice, železničných múzeí, klubov a Českých dráh.

Jazdy nostalgických vlakov sa nepochybne konali ani v iných európskych krajinách ako Poľsko, Maďarsko, Rakúsko, či Nemecko.

 

• AUTO-MOTO:

P5010856Nemenej zaujímavý kalendár akcií bol pripravený aj pre fanúšikov auto-moto veteránov. Nadšenci cestných dvoj a štvorkolesových veteránov sa mohli zúčastniť na tradičnej prvomájovej Veterán Tatra Rallye, na Piešťanských zlatých stuhách, Ružomberskej ruži veteránov, Záhoráckej veterán rally, Zraze Jawa Perák, Galantskom ovále, Oldtimer Rallye Tatry, či Adamovských jazerách. Pri príležitosti Medzinárodného dňa detí bolo možné historické automobily, motocykle i Valorexy stretnúť aj na Trenčianskej elektrickej železnici. Nechýbali však ani nemenej zaujímavé akcie ako Friday´s US Oldtimer meeting, 4. zraz historických vozidiel v Bánovciach nad Bebravovu, Malokarpatská Veterán Tatra Rallye, Silver Veteran Ralley, Posledné tankovanie, Jawa 50 Retro Race a iné.

 

• HASIČSKÁ, VOJENSKÁ A ŠPECIÁLNA TECHNIKA:

P5021081S historickou hasičskou technikou sa každoročne môžeme stretnúť na rôznych väčších i menších akciách. Spomenúť môžeme napríklad Sväto Floriánske jazdy Trenčianskej elektrickej železnice, či Dúbravské hody. Z vojenských akcií môžeme spomenúť Boje na Hrone, Slovenské piesky, Sahara, Na kolesách a pásoch 2015, Ubránili sme sa a ďalšie. Na svoje si však prišli aj nadšenci historických traktorov, ktoré bolo možné vzhliadnuť na skalickom Trdlofeste, i na tradičnom poľnohospodárskom veľtrhu Agrokomplex.

 

• LODNÁ DOPRAVA:

P1440207Priaznivci lodnej dopravy mohli využiť vyhliadkové plavby po Dunaji „Bratislavský okruh“, Bratislava – Devín – Bratislava, či Bratislava – Čunovo – Bratislava. Nechýbali však ani sporadické plavby do Štúrova a Gabčíkova a pravidelné plavby rýchloloďou do Viedne a jednodňové plavby do Tulnu a Kremsu. K obnoveniu plavieb do Budapešti a Melku ani v tomto roku a sezónna premávka Propelera zavedená koncom augusta 2014 sa už neobnovila. Čiastočnou náhradou bolo zastavovanie lode v rámci vyhliadkovej plavby „Bratislavský okruh“ aj na petržalskej strane Dunaja.

V letnom období však bolo možné využiť aj vyhliadkové plavby loďou v Gabčíkove, Štúrove, Piešťanoch, i pri rakúskej obci Orth an den Donau.

Spomenúť však môžeme aj Danubia Day 2015, ktorý sa konal v sobotu 20. júna v areáli Vodného diela Gabčíkovo. Nechýbali na ňom plavby loďou cez plavebné komory, prehliadka vodnej elektrárne, či vyhliadkové lety vrtuľníkom.

 

• LETECTVO:

SIAF_2015Aj v roku 2015 sa na Slovensku uskutočnili už tradičné akcie spojené so statickými a dynamickými ukážkami, vyhliadkovými letmi a preletmi leteckej techniky. Medzi tieto podujatia môžeme zaradiť Deň otvorených dverí v priestoroch dopravného krídla M. R. Štefánika na leteckej základni Kuchyňa koncom mája, júnový Aero-moto víkend v Poprade-Tatrách a v auguste na Sliači medzinárodné letecké dni SIAF. V Dubovej sa z príležitosti dňa detí uskutočnil 2. ročník tunajších leteckých dní. Pripravovaný letecký deň v Slavnici bol z dôvodu tragickej nehody dvoch lietadiel L-410 zrušený. Tie sa počas nácviku zoskoku parašutistov zrazili vo vzduchu v katastri obce Červený Kameň. O život prišli štyria piloti a traja parašutisti, ďalším 31 parašutistom sa podarilo zachrániť.

 

• OSTATNÉ:

Rušňové depo Bratislava-Hlavné ako súčasť modulového koľajiska

Popri veľkých vyššie spomenutých akciách sa v uplynulom roku konali aj menšie, no nemenej zaujímavé podujatia s veteránskou tematikouZ recesistických akcií môžeme spomenúť obľúbené retro oslavy 1. mája a 17. novembra v záhoráckej obci Dojč na ktorých nechýba ani dobová historická technika. K zaujímavým akciám patrila aj premávka cestných tzv. turistických vláčikov k najznámejším turistickým lokalitám i ako miestna doprava v rámci hodových slávností. 

Pestrú ponuku veteránskych podujatí dopĺňali najrôznejšie burzy a výmenné stretnutia v Bratislave, Pezinku, Lozorne, Brne, Prahe, vo Viedni i ďalších mestách s ktorými súvisia aj výstavy železničných i neželezničných modelárov u nás i v zahraničí.

 

Toľko teda malé hodnotenie roku 2015 z pohľadu dopravnej nostalgie. Aj napriek maximálnej snahe sa nám v tejto rekapitulácii určite nepodarilo úplne všetko obsiahnuť. Ak sme na niečo zaujímavé náhodou zabudli, napíšte nám do komentára pod týmto článkom.

Všetkým klubom, majiteľom i sympatizantom veteránskej techniky prajeme veľa úspechov v novom roku a veríme, že aj rok 2016 bude veľmi bohatý na veteránske akcie a záchranu historických vozidiel.

 

Autor: Jaroslav Filo a Peter Vodička

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.