Zaujímavosti: Rok 2012 v znamení dopravnej nostalgie II.

Prvý deň roku 2013 sa pomaly blíži k svojmu záveru a to je čas aby sme vrátili k hodnoteniu uplynulej veteránistickej sezóny. V nasledujúcom článku sa pozrieme na najzaujímavejšie akcie s dopravnou nostalgiou, na renovácie historických vozidiel, ale aj rôzne zaujímavé projekty, ktoré sa podarilo úspešne zrealizovať v oblasti električkovej, železničnej, vojenskej, lodnej, či leteckej dopravy.

Električky 2012:

Nový dopravca – Trenčianska elektrická železnica v roku 2012 obnovil dopravu Trenčianskoteplickej elektrickej železnice, aj keď nie pravidelnou dennou dopravou. Električka však aj napriek tomu jazdila pri veľkom množstve podujatí a prvé verejné jazdy po elektrifikovanej úzkorozchodnej trati medzi stanicami Trenčianska Teplá a Trenčianske Teplice sa uskutočnili v prvý deň nového roku presne napoludnie. Po úspešnej akcii v podobe jázd na Nový rok, pozývala Trenčianska elektrická železnica, n. o. všetkých priaznivcov na polročné prázdninové jazdy električkou. V sobotu 10. marca sa jazdilo pri príležitosti Medzinárodného dňa žien a súprava 411.902 + 411.903 zase premávala na Veľkonočnú nedeľu (8. apríla), i na obľúbený Deň matiek (13. mája). Pri príležitosti populárneho festivalu Artfilm bola Trenčianska elektrická železnica vypravená aj v sobotu 23. júna. Cestovný poriadok bol nastavený tak, aby ste na tento festival prišli včas. Električka však jazdila aj počas Anenskej púte (22. júla), kedy zabezpečila prepravu pútnikov z Trenčianskych Teplíc na púť v Lednických Rovniach.

Trenčianska elektrická železnica premávala aj pri príležitosti končiacich sa prázdnin (2. septembra), slávnostného otvorenia zrekonštruovanej stanice v Trenčianskej Teplej (3. novembra) a sviatku svätého Mikuláša (8. decembra).

Električka 411.901, prezývaná aj „cukornička“, ktorá bola po nehode na priecestí v Trenčianskych Tepliciach odstavená viac ako pol roka, je opäť schopná prevádzky. Na vozidle bolo po nehode poškodené spriahadlo, klaksón, svetlá a poškodené bolo aj čelo vozidla. Po odbornom zásahu mechanikov a dobrovoľníkov je už „cukornička“ schopná vyjsť na trať a verejnosti sa predstavila pri jazdách v druhej polovici roka.

V dňoch 30. – 31. marca a 2.-4. a 7. apríla sa vo Viedni uskutočnili jazdy Manner tramwaj – tzv. veľkonočnej električky. Jej trasa viedla z námestia Karlpatz – Otto-Wagner Stadtbahn-Pavillon, zastávka „Karlsplatz“ (metro U1, U2, U4, električky 1, 62, Badner Bahn & Autobus 4A) cez nábrežie do protismeru na Schwedenplatz (metro U1 – U4), Schottentor-Universität (metro U2), Dr. Karl-Renner-Ring-Volkstheater (metro U3), Staatsoper (metro U1), späť na Karlsplatz. Počas každej jazdy v električke veľkonočný zajac šíril neopakovateľnú veľkonočnú atmosféru.

Počas veľkonočných sviatkov, t.j. 7. – 9. apríla 2012 aj po meste Budapešť jazdili historické električky. V Bratislave zase električky jazdili cez víkend 21. a 22. apríla, kedy uskutočnil 9. ročník obľúbeného podujatia Bratislava pre všetkých. Počas víkendu ste sa tak mohli odviezť električkami DPMB ≠38 + SGP ≠135 (po oba dni), BMEŽ ≠31 (v nedeľu) a ČKD TATRA T2 ≠215 (v sobotu), ktoré premávali cca od 10:00 do 18:00 na linke H1 v 15-minútových intervaloch po trase Nám. Ľ. Štúra, Šafárikovo nám., Štúrova, Nám. SNP, Obchodná, Radlinského, Vazovova, Krížna, Špitálska, Jesenského, Nám. Ľ. Štúra.

1. mája sa uskutočnilo slávnostné otvorenie Detskej železnice v Čermeľskom údolí a pri tejto príležitosti premávala aj električková linka 2, na ktorej v čase cca od 08:00 do 19:00  zo Staničného námestia na Havlíčkovú a späť bezplatne premávala historická električka Ringhoffer #104 ”Cassovia” ako vložený spoj tejto linky.

V sobotu 5. mája sa naša redakcia zúčastnila zaujímavého výletu do električkového múzea v Mariazelli, ktorý zorganizoval Klub priateľov mestskej hromadnej a regionálnej dopravy. Cieľom tohto neobyčajného celodenného výletu bola prehliadka expozície múzea vrátane dôkladnej obhliadky elektrického rušňa GANZ Eg 5.

Kto by si to bol pomyslel, že najstarší električkový veterán bude možné vzhliadnuť v uliciach mesta. Historická električka GANZ ≠104 z roku 1910 po dlhšom čase opäť vyšla z bratislavskej vozne Krasňany a v pondelok 7. mája sa vystavila na Hurbanovom námestí, kde budila záujem verejnosti počas celého mája.

Pri príležitosti celoeurópskeho podujatia Noc múzeí a galérií v sobotu 19. mája premávali hlavným mestom aj historické električky bratislavského dopravcu. Historické električky DPMB ≠38, ČKD Tatra T2 ≠215 a ČKD Tatra K2 ≠317 premávali po trase linky č. 6, t.j. Slovenské národné divadlo (Jesenského), Námestie Ľ. Štúra, nábrežie, Karloveská, Karlova Ves, nábrežie, Šafárikovo námestie, Slovenské národné divadlo v čase cca od 10:00 do 24:00. Vozidlá zastavili na všetkých zastávkach. Električka ČKD Tatra K2 ≠317, ktorá jazdila prvý raz od rozlúčky s električkami  K2  pre verejnosť, musela počas dňa mimoriadne ukončiť svoju premávku pre poruchu.

Na Medzinárodný deň detí  – piatok 1. júna vypravil bratislavský dopravca v popoludňajších hodinách do ulíc mesta historickú električku DPMB ≠38, ktorá tých najmenších, ale aj dospelých previezla centrom hlavného mesta. Električka premávala v polhodinových intervaloch od 13:00 do 19:00 po trase Nám. Ľ. Štúra – Šafárikovo nám. – Štúrova – Nám. SNP – Obchodná – Radlinského – Vazovova – Krížna – Špitálska – Jesenského – Nám. Ľ. Štúra.

Historické električky však v hlavnom meste premávali aj v rámci celoloslovenského zrazu historických železničných vozidiel Rendez 2012. Električky BMEŽ ≠31 + SGP ≠135 a ČKD Tatra T2 ≠215 premávali medzi Námestím Ľudovíta Štúra a Račou. Na zastávke Detvianska bol zabezpečený prestup na historický autobus na Východné.

V roku 1912 začali v hlavnom meste Rakúska jazdiť električky typu K. Pri príležitosti ich 100. výročia  8. septembra premávali historické električky tohto typu od 10:00 do 16:30 v 30-minútových intervaloch po trase Straßenbahnmuseum – 18 – St. Marx – 71 – Schwarzenbergplatz – Parkring – Uraniastraße – O – Rennweg S – 71 – St. Marx – 18 – Straßenbahnmuseum. Električky zastavovali na zastávkach Schwarzenbergplatz, Stubentor U, Landstraße U / Wien Mitte S, Rennweg S, Schlachthausgasse U.

V sobotu 15. septembra sa vo Viedni konal tradičný Tramwaytag der Wiener Linien, na ktorom okrem historických autobusov jazdili aj historické električky. Prestup z historických autobusov na historické električky bol zabezpečený na zastávkach ”Kendlerstrassee” a ”Ottakring”. Električky premávali cca od 09:00 do 18:00 v 15-minútových intervaloch zo zastávky “Hietzing U, Kennedy Brücke” po trase linky č. 10 na “Ottakring” a ďalej po trase linky č. 2 na zastávku “Josefstädter Straße U“.

V rámci začínajúceho sa Európskeho týždňa mobility premávali historické električky v Bratislave aj v Košiciach. V Bratislave jazdili električky DPMB ≠38 a ČKD TATRA T2 ≠215 na linke 6 spájajúcej Slovenské Národné divadlo s Karlovou Vsou, v Košiciach počas celého dňa jazdila na linke č. 2 Staničné námestie – Havlíčková historická električka Ringhoffer ≠104 “Cassovia”. Cestovanie v MHD bolo zadarmo a na Moyzesovej ulici prebehla od 14:00 do 17:00 výstava historických i súčasných autobusov MHD.

Na tohtoročnom dni otvorených dverí dopravný podnik vystavil električky Ganz #104, BMEŽ #18 a #31, DPMB #38 + SGP #135, ČKD Tatra T2 #215, ČKD Tatra K2 #317 a brúsiaci vozeň Schörling #8431.

Historické električky jazdili už tradične aj na nostalgických linkách v českých mestách Brno, Ostrava, a Praha.

K tradičným predvianočným akciám patrila premávka vianočných električiek Wiena Strock Tramway a Manner Tramway a bratislavskej vianočnej električky Tatra T2 #215.

Železnice 2012:

Veľké množstvo akcií s dopravnou nostalgiou sa aj tento rok konalo práve na železnicich. V tomto roku ste sa mohli opätovne previesť po lokálnych tratiach, na ktorých je zastavená osobná doprava. Klub historickej techniky Zvolen zorganizoval v sobotu 25. februára mimoriadnu jazdu s parnou lokomotívou 422.0108, vozňami typu Ci a súpravou motorový vozeň M 131.1053 “Hurvínek” + prívesný vozeň BDlm 6-2083 na trati Zvolen – Krupina, na ktorej je od roku 2003 zastavená osobná doprava. Klub priateľov histórie železničnej dopravy v spolupráci so Železnicami Slovenskej republiky a Múzejno-dokumentačným centrom ŽSR sa  rozlúčil s parným rušňom 331.037 „Uhranka“, ktorá si 24. marca odviezla svoj posledný rozlúčkový vlak po trase Bratislava hlavná stanica – Bratislava Rača – Bratislava Vajnory – Bratislava Nové mesto – Bratislava Petržalka – Bratislava hlavná stanica.

Klub historických koľajových vozidiel pri rušňovom depe Haniska pri Košiciach zorganizoval prvú nostalgickú jazdu v tomto roku do Gelnice, Prakoviec a Mníška nad Hnilcom 17. marca.

14. apríla 2012 sa v Železničnom múzeu Bratislava východ uskutočnilo podujatie Prvý parný deň, na ktorý zabezpečoval kyvadlovú dopravu historický motorový vlak M 262.007.

Albatros klub RD Bratislava-Hlavné v sobotu 21. apríla uskutočnil celodenný železničný výlet a mimoriadnu dopravu z Bratislavy na akciu Prebúdzanie Katky 2012.

Na piatok 27. apríla pripravil Klub historickej techniky Zvolen s Banskoštiavnickým-hodrušským spolkom jazdu historického vlaku na trase Zvolen – Banská Štiavnica a späť.

28. apríla – 1. mája sa oslavovalo 20 rokov Čiernohronskej železnice a začala sa prevádzka na zrekonštruovanom úseku Čierny Balog – Dobroč.

Klub priateľov histórie železničnej dopravy v roku 2012 zorganizoval dve zaujímavé vyletné jazdy historickým motorovým vozňom M 262.007 do Topoľčianok a do Bilnice, ktoré sa uskutočnili v dňoch 1. a 5. mája.

Železničná spoločnosť Slovensko, a.s. minulý rok ukončila prevádzku na Detskej železnici a podobne ako pri Trenčianskej elektrickej železnici ju ponúkla rôznym subjektom, ktoré by ju aj naďalej prevádzkovali. Železničku nakoniec do svojej správy prevzalo novovzniknuté občianske združenie Detská železnica Košice, ktoré ju začalo prevádzkovať už od minuloročnej sezóny. Na železničnej trati Bratislava – Dunajská Streda – Komárno prevzal v marci po ZSSK osobnú dopravu súkromný dopravca RegioJet.

V dňoch 11. a 12. mája sa na trati Bratislava hl.st. – Senec – Galanta – Nové Zámky – Štúrovo – Budapešť a späť uskutočnila jazda parného vlaku Albatros pri príležitosti osláv stého výročia salónneho vozňa ORIENT EXPRESU.

Osud stupavskej trate je definitívne spečatený. Nezmyselné rozhodnutie kompetentných totiž spôsobilo, že do Stupavy sa vlakom už nedostanete. Máj 2012 znamenal fyzickú likvidáciu tejto trate.

Nedočkavci rodinných výletov historickým vlakom sa mohli opäť vybrať na mimoriadnu nostalgickú jazdu starým motorákom do Jasova a Medzeva, ktorá sa uskutočnila v sobotu 26. mája pri príležitosti osláv Medzinárodného dňa detí. Albatros klub zase na Deň detí pripravil celodenný výlet do Bojníc s mimoriadnym vlakom na čele s parným rušňom 498.104 „Albatros“.

Ako každý rok, aj v roku 2012 bol prvý júnový víkend určený predovšetkým deťom, ale aj ostatným nadšencom železnice a historických železničných vozidiel. Cez víkend 2. a 3. júna sa v priestoroch Rušňového depa vo Vrútkach konal už 14. ročník akcie s názvom Železnica pre deti. Na deti však nezabudlo ani Slovenské poľnohospodárske múzeum, ktoré 1. júna pripravilo jazdy  na Nitrianskej poľnej železnici.

Všetkých priaznivcov železničnej histórie, romantických výletov a krás Slovenska určite zaujala mimoriadna jazda historickým motorovým vlakom do Muráňa na hradné hry 9. júna 2012.

Klub železničných historických vozidiel Poprad a Mesto Spišská Belá pripravili v sobotu 9. júna pre účastníkov Dní mesta Spišská Belá možnosť odviezť sa na trase Poprad – Kežmarok – Spišská Belá horné nádražie a späť vlakom ťahaným parnou lokomotívou 477.013 „Papagáj“.

Cez víkend 23. a 24. júna sa v areáli železničného múzea Bratislava-Východ uskutočnilo najväčšie železničné podujatie na Slovensku. Tohtoročný zraz priniesol niekoľko zaujímavých noviniek ako napríklad jazdy nostalgických vlakov po nepoužívaných tratiach. Pripravený bol celodenný výlet motorovým vlakom Bratislava-Východ – Zobor – Záhorská Ves – Plavecké Podhradie – Kúty – Jablonica – Brezová pod Bradlom – Trnava – Bratislava-Východ a poldenný výlet motorovým vlakom na trati Bratislava-Východ – Bratislava-Filiálka (- Rusovce) – Bratislava-Vajnory – Šaľa – Neded – Bratislava-Východ. Klub Modrý Horizont Topoľčany, mesto Topoľčany a MsKS Topoľčany zorganizovali stretnutie historických rušňov v rušňovom depe Topoľčany a na jazdu historickým vlakom na trati Topoľčany – Radošina. Podujatie sa konalo 7. júla pod záštitou primátora mesta Topoľčany Ing. Petra Baláža.

Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. počas Levočskej púte organizovanej 7. a 8. júla obnovila osobnú dopravu na 9 rokov nepoužívanej regionálnej trati Spišská Nová Ves – Levoča, na ktorej osobná doprava fungovala do konca januára 2003. Dňa 15. júla v Topoľčiankach vrcholila 326. púť k Panne Márii Škapuliarskej. Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK) pri tejto príležitosti vypravila mimoriadne vlaky na nepoužívanej trati, ktoré  slúžili pre návštevníkov púte, ako aj pre všetkých ostatných záujemcov.

Klub železničných historických vozidiel Poprad a organizátori podujatia Európske ľudové remeslo usporiadali 14. júla mimoriadnu jazdu „S Papagájom na EĽRO“- jazdu historickým parným vlakom na trase Poprad-Tatry – Kežmarok – Podolínec a späť.

V dňoch 21. a 22. júla zorganizovala farnosť Lednické Rovne na duchovné obohatenie a upevnenie viery vo večné a pravé hodnoty života púť k sv. Joachimovi a Anne. Pri tejto príležitosti bol v nedeľu 22. júla vypravený mimoriadny nostalgický vlak M 131.1443 “Kredenc” na Lednické Rovne s prípojom na Trenčiansku elektrickú železnicu.

Klub historických koľajových vozidiel v sobotu 28. júla zorganizoval nostalgicko – romantickú jazdu historickým motorákom M 131.1125 do Vlachova – dediny roka 2005. V sobotu 28. júla teda na jednej z gemerských lokálok, konkrétne na trati Rožňava – Dobšiná opäť na niekoľko hodín ožila osobná doprava.

Spoločnosť Považskej dráhy Žilina zorganizovala 11. augusta jednodňový výlet s historickým motorovým vlakom M 131.1443 na Oravský hrad.

V dňoch 23. – 26. augusta sa na výstavisku Agrokomplex uskutočnil už 33. medzinárodný poľnohospodársky veľtrh, súčasťou ktorého boli aj sprievodné podujatia v Slovenskom poľnohospodárskom múzeu. Počas akcie nechýbali ani jazdy parným vlakom, výstava historických traktorov, ukážky tradičného senobrania, dychová hudba, či pekné počasie.

Pre všetkých priaznivcov a obdivovateľov železníc sa 26. augusta uskutočnila nostalgická jazdu historickým vláčikom M 131.1443 “Hurvínek” na regionálnej železničnej trati Piešťany – Trebatice – Krakovany – Vrbové.

V sobotu 8. septembra sa v priestoroch železničnej stanice Zvolen nákladná stanica uskutočnil 14. ročník pretekov parných rušňov Grand Prix Slovensko a v rovnaký deň sa na trati ŽSR č. 163 Breznička – Katarínska Huta opäť objavil osobný vlak. I keď nešlo o žiadneho veterána o akých zvykneme na tejto stránke písať, predsa len išlo o nevídanú udalosť, ktorá patrí do dnes už takmer 105-ročnej histórie tejto trate (otvorená bola 24. 11. 1907). Veď pravidelná osobná železničná doprava tu bola zastavená v januári 2003 a v súčasnosti už na nej nejazdia ani nákladné vlaky.

15. septembra usporiadal KPHŽD Bratislava východ už tradičnú akciu Parným vlakom na Plavecký hrad.

Pri príležitosti ukončenia sezóny v Železničnom múzeu Bratislava východ sa dňa 13. októbra uskutočnilo nevšedné podujatie pre milovníkov starých rušňov, priateľov železnice a všetkých, ktorým nie je železnica a železničná história ľahostajná.

KHKV RD Haniska pri Košiciach v rovnaký deň ukončil svoju sezónu na nostalgickej jazde historickým motorovým vlakom M 131.1125 “Magda” do známeho pútnického mesta Levoča. Prievidzký Parostrojný spolok, v spolupráci s Obecným úradom v Nitrianskom Pravne zase v rovnaký deň zorganizovali nostalgické jazdy historickým vlakom, uskutočnené v rámci rozlúčky so železnicou na trati Prievidza – Nitrianske Pravno, na ktorej je od nového GVD zastavená osobná  doprava.

Spoločnosť Považskej dráhy Žilina uskutočnila poslednú verejnú tohtoročnú akciu Rajecká Anča 2012, ktorá sa uskutočnila cez víkend 20. a 21. októbra. Súčasťou akcie bola aj prehliadka Budatínskeho zámku, na ktorý všetkých návštevníkov bezplatne dopravil autobus Karosa Irisbus.

Koniec roka patril tradične mikulášskym a koncoročným vlakom.

V roku 2012 bola zastavená osobná doprava na traťových úsekoch:
Turňa nad Bodvou – Plešivec – Jesenské (vedené zostali len vlaky kategórie R)
Prievidza – Nitrianske Pravno
Stará Ľubovňa – Plaveč
– Plaveč – Čirč
Spišské Vlachy – Spišské Podhradie
Bánovce nad Ondavou – Veľké Kapušany

Výrazné zníženie počtu prímestských vlakov bolo  na traťových úsekoch:
Leopoldov – Nové Mesto nad Váhom
Hronská Dúbrava – Banská Štiavnica
Liptovský Hrádok – Poprad-Tatry
Kežmarok – Stará Ľubovňa
Turňa nad Bodvou – Košice
Lipany – Plaveč

V roku 2012 pokračovala rekonštrukcia lokomotívy Viedenskej električky GANZ Eg 6. Podarilo sa zrekonštruovať  električku TEVD #22 „Kométa“, ktorej uvítacia jazda by sa mala konať v prvom polroku 2013 i parnú lokomotívu Čiernohronskej železnice U 34.904 „Joy“ z roku 1907, MÁV Budapešť 1879/1906 ex LŽ Nálepkovo. Na detskú železnicu sa spolu s Mikulášom po 20 rokoch vrátila aj populárna lokomotíva Janka.

Letecká doprava 2012:

Aj v roku 2012 sa konalo na Slovensku viacero leteckých dní. 9. júna sa na letisku Slavnica pri Dubnici nad Váhom uskutočnila Airshow Slavnica 2012, ktorá sa konala na počesť k nedožitému 90. výročiu významného stíhača 2. svetovej vojny Otta Smika. V ten istý deň sa na leteckej základni Kuchyňa konal deň otvorených dverí, kde boli predstavené letecké a pozemné ukážky Ozbrojených síl SR, ako aj letové ukážky leteckých modelárov. 23.-24. júna sa na letisku Poprad-Tatry uskutočnil už 14. ročník podujatia Aeromoto víkend, ktorú zorganizoval Aeroklub Poprad. Ďalší letecký deň zorganizovali 28.7. v Holíči. Najväčším leteckým podujatím na Slovensku bol tohto roku SIAF 2012, ktorý na Sliači prebiehal 1.-2. septembra.

21. februára privítali ČSA na pražskom letisku Ruzyně retrojet z čias, aké začali lietadlá Československých aerolínií dostávať v roku 1957, známym aj ako „červené vousy“. Stal sa ním Boeing 737-500 reg. OK-XGC.

V sobotu 12.5. bola na Sakrakopci v Malých Karpatoch odhalená informačná tabula o leteckom nešťastí, ktoré sa tu stalo 24.11.1966. Miesto najväčšej leteckej tragédie na našom území sa tak aj vďaka Slovenskému katolíckemu akademickému spolku Istropolitan dočkalo ďalšieho zveladenia. Spestrenia sa dočkala aj odletová hala Letiska M. R. Štefánika Bratislava. V júni tu inštalovali maketu dvojplošníka Caproni Ca-33, akým sa do svojej vlasti 4.mája 1919 do svojej vlasti vracal gen. Štefánik.

Pre regionálne letiská nebol rok 2012 najmä v oblasti pravidelných liniek veľmi priaznivý. Piešťany nedokázali pretvoriť do reality avizované sprevádzkovanie linky do Berlína a zostali tak naďalej bez pravidelných liniek. Zostal bez nich aj Sliač, ktorému sa v spolupráci s leteckými dopravcami nepodarilo otvoriť previdelné lety do Viedne či Prahy. Naopak, o pravidelné spojenie s Prahou prišlo Letisko Poprad-Tatry (posledný let uskutočnili ČSA 8.6.) a po 7 rokoch aj Letisko Žilina, kde bol posledný let tejto pravidelnej linky ČSA bol vykonaný 27.7. a žilinské letisko zostalo tým pádom bez akejkoľvek pravidelnej linky.

Bratislavské letisko sa vďaka Norwegian Air Shuttle po takmer 3 rokoch dočkalo na jar obnovenia spojenia do Kodane a otvorená bola aj linka do nórskej metropoly Oslo. Spojenie s Benátkami, ktoré v apríli otvorila domáca spoločnosť Danube Wings, bolo po 3 mesiacoch zrušené.

Lodná doprava 2012:

Slovenské technické múzeum – Múzeum dopravy, Bratislava pripravilo v 2. polovici roka zaujímavú výstavu Na vlnách Dunaja – 90 rokov československej a slovenskej plavby na európskom veľtoku. V uplynulom roku však nechýbali ani tradičné výhliadkové plavby loďou, ktoré sa tešili veľkému záujmu verejnosti.

Vojenské 2012:

Aj s vojenskou nostalgiou ste sa mohli stretnúť v roku 2012. Utorok 8. mája sa v uliciach historického centra hlavného mesta uskutočnila rekonštrukcia bojov z 2. svetovej vojny. Vďaka klubom vojenskej histórie sa tak obyvatelia a návštevníci mesta mohli vrátiť do roku 1945, kedy vojská Červenej armády bojovali proti vojskám nemeckého Wehrmachtu, ktorý v bitke o Bratislavu prehral a musel sa vydať na ústup. Celá akcia začala dopoludňajšou jazdou vojenských veteránov, ktorá viedla od nákupného centra Eurovea cez nábrežie, Nový most, Staromestskú a Hurbanovo námestie, kde boli až cca do 12:00 vystavené pre verejnosť. Odtiaľ sa v plnej sile presunuli na Primaciálne a Hviezdoslavovo námestie, kde boli tak isto vystavené pre širokú verejnosť a kde zasiahli aj do samotných bojov o Bratislavu. Do bojov o Bratislavu zasiahla aj historická električka BMEŽ ≠31.

V dňoch 2. a 3. júna 2012 na otvorenom priestranstve za Vojenským múzeom, Arsenal, 1030 vo Viedni uskutočnila tradičná akcia Na kolesách a pásoch.

V sobotu 23. júna  Bratislava opäť prežívala udalosti spred vyše 200 rokov. Dobový tábor a vojaci, historické delá a zbrane, vojenské kone, poľná nemocnica, remeselné stánky, množstvo sprievodných akcií a súťaží pre deti i dospelých – to všetko bolo možné opäť vidieť a zažiť na podujatí, ktorého cieľom bolo priblížiť návštevníkom bitku, pri ktorej Napoleon utrpel prvú porážku.

Klub vojenskej histórie DUBNÁ SKALA v spolupráci s KVH CARPATHIA, KVH CASSOVIA CORPS, RETRO SKY TEAM uskutočnil podujatie s názvom TIESŇAVA 2012 – BOJE O STREČNO 1944. Historické boje medzi Povstaleckou armádou, partizánmi a nemeckou armádou sa odohrali neďaleko obce Strečno 21. 07. 2012.

V sobotu 28. júla sa uskutočnil 8. ročník vojenskej akcie Tekov 2012, ktorá opäť ponúkla rekonštrukciu bojov na Hrone z roku 1945.

Od 8. do 12. augusta sa uskutočnil 4. ročník vojenskej akcie Piesky. V dňoch 10. – 12. augusta sa v Slávkove u Brna uskutočnili tradičné Napoleonské dni. Jubilejné 10. výročie najväčšieho a najvýznamnejšieho stretnutia vojenských historických vozidiel a klubov vojenskej histórie na Slovensku SAHARA sa tohto roku konala v dňoch od 24. – 26. august.

V sobotu 18. augusta si Bratislavčania pripomenuli 93. výročie pripojenia Petržalky k Bratislave. Pripomíname, že o obsadení Petržalky sa rozhodlo 14. augusta 1919. V sobotu 22. septembra sa v Starej Kremničke uskutočnila rekonštrukcia dobových bojov pri príležitosti 68. výročia SNP.

Spomienka na november 89 sa uskutočnila 17. novembra o 15:00 pri príležitosti štátneho sviatku Dňa boja za slobodu a demokraciu pri obnovenom veliteľskom vojenskom bunkri BS-8 Hřbitov na Kopčianskej ulici.

Múzeum petržalského opevnenia uskutočnilo  večerné prehliadky pri svetle petrolejových lámp v Múzeu Československého opevnenia v bunkri B-S 4 Lámy, ktoré sa konali od 23. novembra do 21. decembra 2012 každý piatok od 18:00 do 23:00. Bunker sa nachádza pri záchytnom parkovisku 200 m pred hraničným priechodom Berg smer Rakúsko.

Netradičné 2012:

K netradičným akciám nepochybne patrili oslavy 1. mája a 17. novembra v záhoráckej obci Dojč, ktorá si za svoj názov pridala aj skratku ZSSR, t.j. Záhorácka sebestačná svojpomocná republika. Na oboch akciách nechýbali automobilové veterány a dobové ukážky v retroštýle.

Tak takýto bol uplynulý rok v oblasti dopravnej nostalgie. V závere tohto článku chceme preto poďakovať všetkým veteránistom (jednotlivcom, klubom, či múzeám) za všetky zrealizované akcie, za práce na záchrane historických vozidiel a do nového roka im prajeme veľa osobných i pracovných úspechov.

Zajtra Vám prinesieme krátku rekapituláciu toho, čo sa našej redakcii podarilo zrealizovať v roku 2012.

Redakcia

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.