Zaujímavosti: Nová expozícia predstaví dopravu v tehelniach

Cihelna1ZLONICE – V auguste sprevádzkovanú úzkorozchodnú železnicu Železničného múzea Zlonice doplní nová expozícia zameraná na technológiu dopravy vnútru tehelne. Potrebné trojrozmerné exponáty dorazili do areálu múzea z Tehelne Časy na Pardubicku.

Mnoho našich sa už niekde stretlo s malodráhou, po ktorej malá lokomotíva dopravuje vo výklopných vozíkoch tehliarsku hlínu z hliniska do priestorov tehelne. Pred väčšinou však zostali navždy skryté technologické prepravy vnútri samotnej pece a priľahlých priestorov. Ich expozícia začala práve vyrastať v areáli železničního múzea v Zlonicích, kde ešte pred polstoročím dve „kruhovky“ čulo fungovali.

Likvidátor zrušenej Tehelne Časy na Pardubicku sa zachoval príkladne a pred fyzickou likvidáciou uprednostnil zachovanie historických dopravných zariadení pre budúce generácie. Vybral pre ne práve naše muúeum,“ hovorí Jiří Hagenštoc, člen výboru občianského združenia Klub Železničního muzea Zlonice. „Od budúceho roku tak budeme môcť  svojim zákazníkom ponúknuť kompletnú ukážku všetkých troch typov koľajovej dopravy v tehelniach“, dodává.

Cihelna1

Dopravu z hliniska do tehelne od tohto augusta tohto roku pripomína prevádzka historickej úzkorozchodky v novom areáli múzea. Dominantou budúcej expozície sa stane manipulačná trať s trojfázovou elektrickou lokomotívou s rozchodom 900 mm, ktorá tehly dopravovala najprv k vysušeniu a potom k vozíkom ručnej drážky lemujúcej pec. Zbytok interiéru návštěvníkom ponúkne prenosné koľaje a točne, ktoré sa pri každom pálení dvakrát vkládali priamo do pece k návozu a odvozu produktov, i ručne vozíky, ktoré po nich jazdili. Chýbať nebudú ďalšie technické zariadenia, vzorky tradičných pálených výrobkov ani súvysiace dokumenty. Práve zahájená výstavba novej expozície by mala trvať zhruba pol roka a vyžiada si náklady cez štvrťmilióna korún. Polovicu sumy pokryje občianske združenie vlastnou brigádnickou činnosťou. Peniaze na materiál sa postupne zháňajú od sponzorov.

 

Autor: Tomáš Čech, predseda občianského združenia Klub železničního muzea Zlonice

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.