BRATISLAVA -Dopravný podnik Bratislava od pondelka 19. marca 2012 mení linkové vedenie električiek. Okrem iných zmien obnovuje električkovú linku číslo 6, ktorá v meste jazdila od 5. júna 1954 a ktorá spájala Karlovu Ves so Sadom Janka Kráľa. Táto linka končila v Karlovej Vsi pri Riviére a ešte v tom istom roku bola predĺžená po Vodárenskú ulicu, kde bolo vybudované koľajové obratisko. Z hľadiska pôvodnej dediny bolo obratisko na konci dediny, v záhrade, mimo ulice. Za konečnou už bola iba úzka cesta do Líščieho údolia. Z dnešného pohľadu to bolo v mieste, kde sa trať za kostolíkom stáča vľavo do kopca. Obratisko bolo od zákruty približne 50 m vpravo dolu.
Na konečnej zastávke v Sade Janka Kráľa sa koľaje „zlievali“ do tupíka, bol tam proste kopec navŕšenej zeminy a betónový stĺp s modrým svetlom (také masívne liatinové svietidlo, ako sa používalo v priemysle, kameňolomoch a baniach).
Do Petržalky premávali po roku 1951 aj vozy BMEŽ ≠11 – 20 vlastnej výroby, z ktorých vozy ≠.11 – 15 boli prestavané električky P.O.H.É.V./BKH, konkrétne 11=CMg 1610 (O), 12=CMg 1611 (O), 13=CMg1613 (O), 14=CMg1535 (X), a 15=Ch 1536(X) (O=kruhove značenie linky, X=hranaté značenie linky).
Vozy 11 – 15 mali drevené sedadlá v interiéri svetlého vyhotovenia, zvyšné vozy mali koženkové sedadlá v priečno-pozdĺžnom usporiadaní a tmavší interiér.
Prvého apríla 1961 bola z dôvodu zlého stavu koľají na moste (oprava by vyžadovala dosť veľké finančné náklady, ktoré v tej dobe DP nemal k dispozícii) a aj z dôvodu nízkej rentability trate zrušená premávka električiek po Starom moste. Linka číslo 6 preto skrátili po Šafárikovo námestie 11. apríla 1962 ju zrušili. Nie však na dlho. O 5 rokov neskôr, 1. októbra 1967 nastala zmena linkového vedenia električiek následkom čoho sa obnovila premávka linky č. 6, ktorá premávala po novej trase Hlavná stanica – Železničná stanica Nové Mesto.
V roku 1975 sa v dôsledku zriadenia linky číslo 2 na trase Hlavná stanica – Jurajov dvor zmenila trasa linky číslo 6, ktorá po novom premávala zo Železničnej stanice nové mesto k Slovenskému národnému divadlu.
V roku 1979 sa zrušila premávka električiek v úseku Hurbanovo námestie – Hlavná stanica, čím došlo k reorganizácii električkovej dopravy v ktorej linka č. 6 nie je uvádzaná. Linka číslo 6 sa do ulíc opätovne vrátila 2. januára 1980. Jej trasa viedla z Námestia Ľudovíta Štúra cez Kyjevské (Kamenné) námestie a Námestie Františka Zúpku (Trnavské mýto) k Železničnej stanici Nové Mesto.
Šiesteho júla 1981 sa z dôvodu obnovenia električkovej trate po Obchodnej ulici zmenili trasy električiek, pričom linka číslo 6 začala premávať po okružnej trase zo Železničnej stanice Nové Mesto cez Steinerovu (Krížnu) ulicu, Vazovovu, Obchodnú, Námestie SNP, Ulicu Čsl. armády (Špitálska) a Steinerovu (Krížnu) späť k Železničnej stanici Nové Mesto. V dôsledku otvorenia električkovej trate cez Tunel bola od 1. septembra 1983 upravená jej trasa v centre mesta. Z Obchodnej ulice po novom neodbočila na Námestie SNP, ale pokračovala rovno cez Tunel, nábrežie a Jesenského ulicu na Kamenné námestie, odkiaľ pokračovala po pôvodnej trase na stanicu Nové Mesto.
V roku 1988 sa z dôvodu rekonštrukcie Špitálskej ulice linka č. 6 dočasne zrušila a k jej obnoveniu pravdepodobne došlo koncom októbra toho istého roku. O 3 roky neskôr, 10. júna 1991 sa kvôli oprave havarijného stavu trate na Americkom námestí táto linka pri jazde na stanicu Nové Mesto odklonila zo Špitálskej ulice cez Námestie SNP, Obchodnú a Vazavovu ulicu.
Piateho decembra 1992 bratislavský dopravca pristúpil k skráteniu trasy linky číslo 6, ktorá už nešla cez Tunel a nábrežie. Za zastávkou Poštová zabočila na Námestie SNP a následne na Kamenné námestie odkiaľ pokračovala v jazde na Nové Mesto. Električka tak jazdila rovnakou trasou ako v rokoch 1981 – 1983.
Od 24. novembra do 3. decembra 1994 bola z dôvodu zvýšených prepravných nárokov na Hlavnej stanici, kedy ŽSR odklonili vlaky a na Hlavnej stanici vykonali rekonštrukciu zabezpečovacieho zariadenia linka číslo 6 vedená v trase ŽST Nové mesto – Trnavské mýto -Vazovova – Hlavná stanica.
26. septembra – 1. novembra 2005 bola z dôvodu rekonštrukcie trate na Obchodnej ulici dočasne zrušená linka číslo 6. V úseku Kamenné námestie – ŽST Nové Mesto ju nahradila presmerovaná linka číslo 1 (Dúbravka – ŽST Nové Mesto). Dopravu na Hlavnú stanicu zabezpečila linka číslo 13. Rekonštrukcia Obchodnej ulice pokračovala aj v následujúcom roku a vyžiadala si zmenu trás niektorých električkových liniek. 7. augusta bola obnovená premávka električiek po Obchodnej ulici a necelý mesiac neskôr bola definitívne zrušená premávka linky číslo 6. Dopravu k ŽST Nové Mesto odvtedy zabezpečovala presmerovaná linka číslo 1 (Dúbravka – ŽST Nové Mesto, ktorú v úseku Centrum mesta – Hlavná stanica nahradila linka číslo 13.
Odstavenie električkovej trate na Hlavnej stanici a v tuneli si vyžiadalo nové linkové vedenie električiek, vďaka ktorému sa do premávky vrátila aj linka číslo 6 po trase z 50. rokov 20. storočia. Premávať však bude iba v špičke pracovných dní ako posilová linka k linkám číslo 4, 5 a 9.
Spracoval: Jaroslav Filo
Zdroj: Publikácie 100 rokov električiek v Bratislave a 100 rokov MHD v Bratislave, IMHD.sk a stránka Viedenskej električky – Presburgerbahn.
Be the first to comment