Zaujímavosti: Netradičný spôsob mestskej hromadnej dopravy v Senci

SENEC – Okresné mesto Senec ponúka naozaj netypický spôsob mestskej hromadnej dopravy. Nie je to žiaden autobus, ba ani žiaden typický prostriedok verejnej dopravy.

 

 

 

 

Mestský vláčik

V Senci sa totiž obyvatelia prepravujú vlakobusom. Vlakobus ako ho budeme nazývať je typický vyhliadkový turistický vláčik, aký poznáme napríklad z Bratislavy kde hneď jazdia 4 súpravy. Senecký vlakobus premáva v 80-minútovom intervale, takže pred plánovanou jazdou si radšej vždy prečítajte jeho cestovný poriadok. Vlakobusová linka „Mestský vláčik“ premáva celoročne každý pracovný deň od 07:00 do 17:00 , v sobotu od 08:00 do 13:00 a v nedele a sviatky nepremáva. Výhodou vlakobusu je aj to, že prepravovať sa v ňom môžete bezplatne.

Konečná stanica „Mestského vláčika“ je na Autobusovej stanici Senec odkiaľ premáva po dvoch trasách:

TRASA 1: Od Autobusovej stanice Senec cez oblasť neďaleko AQUAPARKu SENEC, železničnú stanicu a centrum späť na autobusovú stanicu.

TRASA 2: Od autobusovej stanice Senec cez viaceré obchody a škôlku (z ktorej škôlkári na vláčik vždy poctivo mávajú späť na autobusovú stanicu.

Vláčik bol zakúpený z fondov Európskej Únie a premáva od: 02.03.2009 pričom dnes jazdí po pozmenenej trase. Náklady na ročnú prevádzku sú 66 338,- €.

Vlakobus je využívaný prevažne deťmi a matkami s kočíkmi. Nájdu sa však aj takí, ktorí vláčik považujú za normálny spôsob prepravy. V prípade, že má vláčik 3 vagóny ako uvádza stránka mesta Senec prepravil by najmenej 36 cestujúcich na 19 zastávkach. Kvôli nezapamätateľnému cestovnému poriadku a zle umiestneným zastávkam (v jednom smere zastávka je a v druhom už nieje vďaka čomu sa ľudia musia rozhodnúť či budú cestovať cez celé mesto, alebo pôjdu pešo) chodí vláčik často prázdny a tretí vagón sa už dlhší čas nepoužíva čím prepravná kapacita klesla na 24 cestujúcich.

Na začiatku prevádzky sa uvažovalo (možno sa ešte uvažuje aj teraz) o kúpe ďalšieho vlakobusu, ktorý by premával po trase do vzdialenejších oblastí Senca.

 

Senecký Expres

Okrem mestského vláčika počas letnej sezóny od 09:00 do 22:00 premáva v Senci aj vlakobusová linka „Senecký Expres“. Senecký expres rovnako ako aj Mestský vláčik prevádzkuje firma Holliday Village a taktiež bol financovaný z fondov EÚ. Keďže trasa Seneckého expresu prechádza takmer celým areálom Seneckých jazier – cez severnú, východnú, južnú a z časti aj západnú pláž, železničnú stanicu (v areály jazera), Kaufland a centrum mesta, kde má asi 15 minútovú prestávku počas ktorej sa v letnej horúčave sa tu môžete osviežiť aj na zmrzline z ozaj veľmi bohatého výberu, je táto pre turistov oveľa lákavejšia.

Narozdiel od mestského vláčika, má Senecký expres o jeden vagón viac, t.j. celú súpravu tvorí „lokomotíva“ s troma vozňami. Samotné vlakobusy sa na prvý pohľad okrem lokomotív líšia vyfarbením. Kým Mestský vláčik je zelený, Senecký expres je žltý. Keďže vláčik jazdí vo vybraných časoch doslova preplnený a potreboval by posilu, Holiday Village plánuje zakúpenie ďalšieho vlakobusu.

Senecký expres je pre cestujúcich atraktívnejší nie len kvôli trase ale aj vďaka pravidelnému hodinovému intervalu a dlhšej dobe prevádzky. Avšak jazda s ním nie je zadarmo. Cestovné po konečnú  je 1,- € pre dospelých a 0,70 € pre deti. Zakúpiť si môžete aj spiatočný lístok (2 jazdy) s tým, že jazda končí vždy na poslednej zastávke okružnej linky.

Veríme, že sa aj vy prídete odviesť jedným z týchto vlakobusov.

Pozor!V prípade poruchy vlakobusu nieje zabezpečená náhradná doprava.

 

Text, foto a video: Martin Žarnovický

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.