Zaujímavosti: Ikarus 55 na návšteve Bratislavy

BRATISLAVA – V sobotu 17. marca 2012 dopravní nadšenci z Maďarska využili pekné počasie a s čerstvo zrekonštruovaným Ikarusom 55 z roku 1971 navštívili hlavné mesto Slovenska aby si prehliadli prevádzky autobusov a električiek dopravného podniku. Tento historický unikát pôvodne patril spoločnosti Malev a niesol charakteristické meno „prdeláč“. Na návšteve maďarskí dopraváci prejavili záujem nielen o vozidlový park DPB ale aj použitie technologických postupov pri opravách.

Návšteva sa začala po prekročení hraníc medzi Rajkou a Rusovcami autobusovou prehliadkou najnovšej vozovne v Petržalke, kde DPB sústreďuje bohaté zastúpenie vozidiel. Od malých SOR-ov B9,5 cez budapeštiancom dobre známe Ikarusy 415 a 435 až po Mercedesy Capacity, tvoriace pýchu vo vozidlovom parku bratislavského dopravcu. Presunom z Petržalky do vozovne Krasňany, počas ktorého vzbudili záujem verejnosti netradičným autobusom na našich cestách, sa naši hostia dostali do električkovej vozovne, kde si prezreli aj depozit historických dopravných prostriedkov DPB, čo s nadšením privítali. Stretnutie s veteránmi MHD v podobe autobusu Karosa ŠM11 či električky Tatra T2 vyvolalo nespočetné množstvo cvaknutí fotoaparátov a dôkladný prieskum zreštaurovaných, ale aj v depozite na opravu čakajúcich vozidiel. Domáci dopraváci predviedli návštevníkom aj pracovisko Ústredných dielní električiek v Jurajovom dvore, ktoré zavŕšili krátkou jazdou unikátnou historickou električkou BMEŽ ≠31 centrom mesta.

Vedúci prevádzky ústredných dielní električiek DPB Ing. Plunár sprevádzal maďarských priateľov prehliadkou hál ťažkej údržby električiek. Po jeho obsiahlej a fundovanej prednáške čakalo na dopravákov prekvapenie v podobe historického autobusu Karosa ŠL11 z Klubu historických autobusov Bratislava. „Ešelkou“, ako sa tento retro bus slangovo nazýva sa presunuli do areálu muzeálneho rušňového depa na Rendezi. Pomyselnou poslednou zastávkou bolo Múzeum dopravy na Hlavnej stanici.

Plný zážitkov a dopraváckych poznatkov maďarskí kolegovia so zapadajúcim slnkom vyrazili na spiatočnú cestu do Budapešti. Stretnutie umožnilo spoznať nových priateľov z veľkej dopraváckej rodiny, vymeniť si skúsenosti pracovníkov údržby z Bratislavy i Budapešti a v neposlednom rade pochváliť sa šikovnosťou majstrov podieľajúcich sa na renovácii veteránov, ktoré umožňujú žiadanú a verejnosťou vrelo prijímanú prezentáciu každého dopravcu.

Našej redakcii sa podaril zachytiť unikátny maďarský autobusový veterán na parkovisku pri železničnej stanici v Rusovciach. Škoda len že sa týmto autobusom nedalo odviesť.

Text: Dopravný podnik Bratislava
Úprava: Jaroslav Filo
Foto: Patrik Špačinský

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.