ZAUJÍMAVOSTI | Historická električka k 50-temu výročiu pražského metra

PRAHA – V roku 2024 oslavuje pražské metro svoje päťdesiate narodeniny a toto významné jubileum si pripomína aj jednotka Historické vozidlá pražského Dopravného podniku, starajúca sa o historickú a retroprevádzku povrchovej časti pražskej mestskej hromadnej dopravy.

Vozidlo typu T3SUCS #7188, ktoré bolo vyrobené v smíchovskej továrni ČKD Tatra Smíchov, nachádzajúcej sa pri stanici metra linky B Moskovská (dnes Anděl) v roku 1986 bolo pri tejto významnej príležitosti z vonkajšej strany upravené polepom do podoby fiktívneho vozidla metra typu Ečs, ktorý v roku 1974 zahajoval prevádzku pražského metra. Na čele vozidla je umiestnený originálny znak pražského metra, typický práve pre vozidlá Ečs.

Vo vozidle samotnom potom hlásenie električkových zastávok nahradilo hlásenie staníc (podobne ako v metre) s tým, že štandardný hlas linky 23 v podobe Zbynka Štíbra dopĺňajú pri staniciach metra práve hlasy vám iste známe z podzemných trás. V stanici Malostranská vás uvíta Svetlana Lavičková, v staniciach Národná trieda a Karlovo námestie Eva Jurinová a pri stanici I. P. Pavlova Tomáš Černý. V podhľadoch nájdete stručné informácie z histórie pražského metra.

A tak teda „ukončite, prosím, výstup a nástup, dvere sa zatvárajú“. V konečnej stanici potom nezabudnite vystúpiť vpravo, v smere jazdy! Šťastnú cestu na linke 23.

Vozidlo je vypravované od 16. februára 2024 zhruba dvakrát do týždňa. V pracovné dni by malo byť dodržané vypravenie na 3. poradí linky 23. Vypravenie sa môže z prevádzkových dôvodov zmeniť. Aktuálne informácie o výprave nájdete TU.

Zdroj: Dopravný podnik hlavného mesta Prahy, a. s.
Foto: Petr Hejna – Dopravný podnik hlavného mesta Prahy, a. s.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.