ZAUJÍMAVOSTI | Historická električka #16 sa po 24. rokoch vrátila do Olomouca

OLOMOUC – V stredu 11. októbra 2023 sa do Olomouca po 24 rokoch vrátila historická električka #16, ktorá bola od roku 1999 uložená v depozitári Technického múzea v Brne. Pamiatkovo chránené vozidlo má za sebou pohnutú históriu, v Olomouci začal cestujúcich voziť v roku 1914 a na tunajších tratiach fungoval až do roku 1956. Potom cez tridsať rokov slúžil ako záhradný domček a v 90. rokoch sa dočkal renovácie a návratu na koľaje.

„Z dôvodu nedostačujúcej kapacity olomouckej vozovne bol vozeň od svojej renovácie v roku 1999 uložený depozitári Technického múzea v Brne. Po dokončení stavby odstavnej plochy Jeremenkova sme sa dohodli na presune električky späť do Olomouca,“ hovorí podpredseda predstavenstva Dopravného podniku mesta Olomouca, a. s. Ing. Pavol Zatĺkal.

Električka s evidenčným číslom 16 bola spolu s ďalšími troma vozidlami vyrobená v roku 1914 v Moravskosliezskej vagónke v Studénke. Išlo o prvé električky objednané priamo mestom po tom, čo Olomouc v roku 1904 prevzal do vlastnej réžie prevádzkovanie električkovej dráhy. Cestujúcim tento voz slúžil až do roku 1956.

V druhej polovici päťdesiatych rokov bola električka vyradená a vozová skriňa bez pojazdu a elektrickej výzbroje za manipulačný poplatok odpredaná do súkromných rúk. Dopravný podnik pustil električku na tridsať rokov zo zreteľa. Až v druhej polovici 80. rokov zašlú karosériu objavili električkoví nadšenci v záhradkárskej osade neďaleko Olomouca.

„V roku 1988 daroval pôvodnú vozovú skriňu vtedajší majiteľ dopravnému podniku. Najprv bola umiestnená na odstavnú plochu autobusov do Hejčína. Po roku 1989 došlo k prevozu karosérie do hangáru na letisko v Neředíne a potom bola električka v dvoch etapách renovovaná. Renováciu sa podarilo dokončiť v roku 1999 k 100. výročiu začatia prevádzky električkovej dopravy v Olomouci. V tom istom roku došlo k presunu električky do depozitára v Brne. V Olomouci sa potom vozidlo objavilo ešte o desať rokov neskôr. V októbri 2008 bola električka vystavená na Hornom námestí pri príležitosti 90. rokov českej republiky a na jar 2009 sa zúčastnila oslavy 110 rokov električiek v Olomouci“ doplnil príbeh električky Miroslav Bureš, ktorý sa zaoberá históriou mestskej hromadnej dopravy v Olomouci.

Električka #16 je umiestnená v novej hale Dopravného podniku mesta Olomouc, a. s. na Jeremenkovej ulici a verejnosť dostane možnosť si ju môže pozrieť už v stredu 8. mája 2024 pri príležitosti 125. výročia električkovej dopravy v Olomouci.

Zdroj: Dopravný podnik mesta Olomouc, a. s.
Foto: Erik Šmerda

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.