U-metroway 1: Druhé najstaršie metro na svete

BUDAPEŠŤ – V nedávnom článku o zážitkovej jazde tunelom pražského metra som sľuboval, že prinesiem článok aj o podobných ,skoro takých istých vozidlách typu Ečs. Ja síce medzi budapeštianskými Ev-čkami a pražskými Ečs-kami nevidím rozdiel, ale som v tom laik. V dnešnej časti Vám prinesiem článok o prvej budapeštianskej  linke M1, kde však metrá typu Ev nejazdia, ale zato je to 2. najstaršie metro na svete.

Žltá linka metra M1 „Millennium Földalatti Vasút“ (Milléniová podzemná dráha) je 2. najstarším „metrom“, ak to môžem metrom nazývať. Miestni ju nazývajú skôr kisföldalattinak (malopodzemnka), földalattinak/földalatti (podzemka), földalatti villamos (podzemná električka), či už aj kismetrónak (malé metro). Niet sa čomu diviť, ak ste v nej už boli určite aj viete prečo to nazývajú takto, ak nie určite sa príďte pozrieť.

História:

V roku 1870 sa rozhodlo s výstavbou dnes jednej z najvýznamnejších tried Andrassy út. Radnica odmietla stavbu električkovej dopravy. Balazs Mórtól však dostal nápad vystavať podzemnú železnicu a za tento nápad dostal dokonca aj šľachtický titul.

Budapeštianska radnica poverila nemeckú spoločnosť Siemens & Halske prípravou konštrukčných plánov. Radnica si však dala jednu podmienku, a to, že podzemná dráha musí byť hotová do osláv milénia v roku 1896. Stavba napredovala pomerne rýchlo a za 20 mesiacov mala cielených 5 km. Druhého mája 1896 bola za prítomnosti Františka Jozefa slávnsostne uvedená do prevádzky ako Millennium Földalatti Vasút.

Trasa viedla z historického centra (Gizella tér), (dnešné Vörösmarty tér) cez Andrassy út do Városligetu (mestského parku) a mala 11 staníc:
Gizella tér
Deák Ferenc tér
Váczy körút
Opera
Oktogon
Vörösmarty utca
Körönd
Bajza utca
Aréna út
Állatkert – (nadzemná stanica v preklade zoologická záhrada zrušená v roku 1973)
Artézi fürdő – (nadzemná stanica v roku 1973 presunutá do podzemia)

Na linke premávalo 19 vozidiel Schlick, Siemens&Haslke. Jeden z vozňov tzv. kráľovský koč bol špeciálne upravený a viezol aj cisára. Či bol nasadený aj do bežnej prevádzky nevieme. Zaujímavosťou tejto dráhy bola ľavostranná prevádzka. Neskôr boli za tieto „električky“ zaradené i vlečné vozne.

V 20. tých rokoch boli vozne v takom dezolátnom stave, že na nich nastala veľká rekonštukcia pri ktorej sa vymenili motory, dvere a zmenilo sa trakčné napätie.

Pri stavbe červenej linky metra M2 sa presunula stanica „Deák Fernec tér“ a z pôvodnej vzniklo v roku 1975 Múzeum metra (http://www.bkv.hu/hu/muzeumok/foldalatti_vasuti_muzeum_budapest).

V roku 1973 bolo celé metro v tak dezolátnom stave, že nastala kompletná rekonštrukcia pri ktorej sa zväčšili nástupišťa, vyhĺbila dráha a nakúpili sa nové 3-článkové vozidlá Ganz Csuklós. Asi najhlavnejšou časťou rekonštrukcie bolo nové depo na Mexikói út neďaleko od Vásorligetu, presunutie stanice „Sechenyi fürdő“ do podzemia a predĺženie trate na Mexikói út. Pri tejto zmene sa zrušila stanica „Állatkert“.

Všetky stanice až na preložené či novopostavené (Déak Ferenc tér, Széchenyi fürdő, Mexikói út) majú pôvodný vzhľad z roku 1896.

Stanicu „Deák Ferenc“ zmenila svoj vzhľad kvôli výstavbe metra 2 a samozrejme novopostavených úsekov Sechenyi furdo-Mexikói út. Takmer 79 rokov tu jazdili pôvodné vozidlá až do roku 1973 (niektoré pramene uvádzajú 1974), keďže nové vozidlá začali na zrekonštruovanej trati premávať na konci decembra 1973).

Dnešné stanice sú nasledovné:
• Vörösmarty tér
Deák Ferenc tér (M2, M3)
Bajcsy-Zsilinszky út
Opera
Oktogon
Vörösmarty utca
Kodály körönd
Bajza utca
Hősök tere
Széchenyi fürdő
Mexikói út

Toto metro je vlastne ako podzemná električka rýchlosť nedosahuje nejak extra vysokú a stanice má každých niekoľko stoviek metrov. Vzniklo len kvôli tomu, že na Andrassyho triede by boli zápchy. Prechádza Nagykörötom (Oktogon) a námestím Hrdinov (Hösök tere).

Trať metra M1 som si medzi Vorosmarty ter a Bajcsy Zsilinszki út. prešiel pešo. Odtiaľ som pokračoval autobusom 105 na Hősök tere odkiaľ som opäť pokračoval pešo.

Po starom metre zostala úplne pôvodná stanica „Deák Ferenc tér“, ktorá dnes slúži ako múzeum metra v ktorom nájdete aj historické súpravy metra, ktoré sa momentálne rekonštruujú.

Zaujímavosťou je betónový most ktorý slúžil ako nadchod pri pôvodnej trase neďaleko ZOO vo Varosligete kde bola aj obyčajná stanica „Álamkért“ (viac v článku, ktorý bude onedlho na tomto webe).

Metro prechádza cez zaujímave budapeštianské atrakcie, takže cestovanie metrom je atraktívne aj pre turistov. Do historického centra sa dostanete zo stanice „Vörösmarty tér“ alebo „Déak Ferenc tér“, z ktorej sa dostanete aj do Múzea metra. Pri ceste k Opera hause vystúpte v stanici „Opera“. Na Námestie hrdinov sa dostanete zo stanice „Hösök tere“, z ktorej máte blízko aj do Zoologickej záhrady. Pri ceste do ZOO však môžete vystúpiť aj v stanici „Sechenyi fürdő“, odkiaľ sa dostanete aj do Sečeňových kúpeľov, Vídam parku, či Nagycirkusu.

K parlamentu sa dostanete linkou M2 (červenou) vystúpením na stanici „Kossuth lajos tér“.

Millennium Földalatti Vasút je svetovým dedičstvom UNESCO a z dôvodu zachovania pôvodného vzhľadu staníc je lákadlo turistov, ktorí sú zvedaví na to ako sa moderne cestovalo pred 116-timi rokmi. Premávajú na nej staršie, no rovnako zaujímavé vozne Ganz z roku 1973, ktoré majú už takmer 40 rokov.

Veľkou zaujímavosťou budapeštianskeho metra je hlásenie zastávok, ktoré vždy uvedie vtipný gong.

Text: Martin Žarnovický
Zdroje: wikpedia, http://metros.fwa.hu a www.bkv.hu

Audio:

Hlásenie metra 1
Hlásenie metra 2
Hlásenie metra 3

Video:

Historické zábery metra

Dnešné metro

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.