ZAUJÍMAVOSTI | Doprava v Tatrách – Ilustrovaný sprievodca

Prostredníctvom ručne maľovaných ilustrácií uvádza kniha Doprava v Tatrách historické obdobia vývoja dopravy v slovenskej oblasti Vysokých Tatier. Čitateľom predstaví jednotlivé druhy dopravných zariadení: Od prvých parných vlakov, priekopníckych systémov a dopravných prostriedkov, ktoré boli v minulosti pre dopravu v Tatrách typické, až po moderné električky a lanovky súčasnej doby.

 

VZNIK PROJEKTU:

Sme duo nadšencov so spoločným záujmom o dopravu, históriu, kreslenie a grafiku. Jeden z nás v Tatrách býva a druhý k nim má vzťah od detstva. To nás motivovalo vytvoriť ilustrovanú knihu o historickom vývoji dopravy vo Vysokých Tatrách, ktorá osloví čitateľov rôznych vekových kategórií. Myšlienka vznikla už v roku 2019. Po prvých úvodných ideách sme sa rozhodli dať knihe formu ilustrovaného atlasu s populárno-náučným štýlom. Pri tvorbe obsahu sme vychádzali z dostupnej odbornej literatúry a tiež z vlastných archívnych zdrojov. Preto kniha obsahuje aj niekoľko historických zaujímavosti, ktoré doposiaľ neboli publikované.

Taktiež sme využili skúsenosti z nášho predošlého knižného projektu Rozprávky zo žltej električky, ktorý bol úspešne vydaný v Slovenskom, Maďarskom a Nemeckom jazyku.

TLAČENÁ VERZIA:

Od čitateľov sme však dostali spätnú väzbu s výrazným dopytom po knihe v tlačenej podobe. Dobrá správa: Váš hlas bol vypočutý. Pre nás, ako jednotlivcov bez sponzorov, je jednou z prijateľných možností podporiť tlač takejto knihy prostredníctvom crowdfundingového financovania a vašej podpory.

KOĽKO NÁM TO TRVALO:

Tvorba textu a grafická realizácia knihy nám trvala približne dva a pol roka. Áno, časovo náročné bolo hlavne ručné vyhotovenie ilustrácií s množstvom technických detailov. Portfólio ilustrácii si môžete prehliadnuť na facebooku.

Podľa náročnosti daného motívu maľovanie jedného obrazu zaberie rádovo jednotky až desiatky pracovných hodín. Obrazy v knihe dopĺňajú vysvetľujúce popisy. Zobrazujú historické aj súčasné dopravné prostriedky na pozadí povedomých i menej známych lokalít tatranskej prírody a architektúry.

PREĆO NÁS PODPORIŤ?

Vašou podporou oceníte našu prácu, za čo sme vám veľmi vďační. Zároveň umožníte zrealizovať vydanie knihy s minimálne 500-kusovým nákladom. Prvé vydanie plánujeme uviesť v Slovenskom jazyku. Podľa úspešnosti budeme uvažovať aj o viacjazyčnom vydaní.

KEDY A KDE BUDE PROJEKT REALIZOVANÝ?

Kniha bude:
– tlačená vo formáte 20x25cm
– mať mäkkú väzbu
– kvalitný matný papier
– 71 strán
– 76 ručne maľovaných ilustrácii
– 20 kapitol
– distribuovaná poštou priamo k Vám ešte pred Vianocami (2022 😉

Tento projekt môžete podporiť TU.  Tvorcovia projektu vám ďakujú za podporu tohto projektu.

Zdroj: startlab.sk
Foto: Vlado Schwarz

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.