Zaujímavosti: Cestovný poriadok mazacej električky v roku 2020

PRAHA – Oranžovo-biela električka ČKD Tatra T3M #5572 patrí ku koloritu metropoly Českej republiky. Do dopravného podniku dorazila v roku 1965 priamo z výrobného podniku ČKD Tatra ako voz T3CS #6498 a bola zaradená do pravidelnej premávky s cestujúcimi.

Jej domovským depom sa stala vozovňa Motol, z ktorej vyrážala na jednotlivé linky mestskej dopravy. V roku 1990 bolo rozhodnuté o jej vyradení z pravidelnej premávky a prestavbe na pracovné vozidlo T3M. Nikto  z dopravného podniku vtedy netušil, že z tejto pracovnej električky s otvorenou zadnou plošinou sa stane veľká atrakcia. Mazačka ale postupne začala budiť veľký záujem nie len zo strany fanúšikov mestskej dopravy, ale aj medzi obyčajnými ľuďmi.

 

V roku 2015 vznikla na facebooku komunitná funpage stránka, ktorá má dnes viac ako 12 000 fanúšikov. Začiatkom septembra toho istého roku vydala Pelhřimovská skupina 2MS tvorená Jakubom Markom a Hanou Minar pieseň „Mazacia“, v ktorej ospevujú činnosť mazacie električky a v texte spomínajú aj jej vodiča Aleša Fořta. Spoločnosť Mafra zase na svojej internetovej televízii Playtvak.cz pripravila priamy prenos z jazdy mazacej električky, ktorý sa od roku 2019 vysiela na internetovej televízii MALL.TV.

 

Veľkú popularitu Mazačky si postupne začali všímať nie len jej tvorcovia, ale aj samotné vedenie dopravného podniku. Na svoje stránky preto umiestnili odkaz na online prenos jazdy električky i služobný cestovný poriadok, vďaka ktorému nie je problém spraviť si fotky, či videá s touto električkou. Stačí mať po ruke iba jej harmonogram a byť v správnom čase na správnom mieste. 

Aby ste cestovný poriadok nemuseli hľadať, môžete si ho stiahnuť aj z našej stránky.

Služobný CP (pdf) (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7)
Upravený CP (excel) linkový zastávkový

Mazacej električke sme sa podrobnejšie venovali v tomto článku.

Online prenos jazdy Mazačky nájde TU.
Fotky z jazdy električky pre iDNES.cz si môžete pozrieť TU.

Máte aj Vy nejaké fotky, či videá mazacej električky? Pošlite nám ich e-mailom na redakcia@veterany.eu, alebo ich zdieľajte na našej facebookovej stránke.

Autor: Jaroslav Filo
Audio: Youtube.com
Foto: Dopravný podnik Praha a Honza Tran
Video: iDNES.cz

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.