Zaujímavosti: V máji 1927 bola zavedená prvá autobusová linka v Bratislave (upravené)

BRATISLAVA – Štvrtok 10. mája 2012 uplynulo presne 85 rokov od chvíle, čo sa v uliciach mesta objavili prvé autobusy. Všetko to začalo po skončení I. svetovej vojny, kedy nastala nová fáza vo vývoji mesta. Vznikali nové mestské štvrte, ktoré bolo potrebné spojiť hromadnou dopravou. Aj preto sa vedenie BEÚS-u od roku 1924 zaoberalo myšlienkou zavedenie autobusovej dopravy ako doplnkového systému mestskej dopravy. Výhodou boli nie len malé investičné náklady, prispôsobenie liniek dopravným nárokom, ale aj využitie autobusov na nepravidelnú dopravu.

Bratislavský dopravca sa preto v roku 1926 rozhodol objednať prvých 11 autobusov typu PRGA NO s ktorými by autobusovú dopravu prevádzkoval. Po dodaní prvých ôsmych autobusov, zavádza BEÚS 10. mája 1927 dopravu na prvej autobusovej linke „M“, ktorej trasa viedla od Železničnej stanice Bratislava – Nové mesto (neskôr Bratislava – Nivy) cez Grôsslingovu k Národnému, vtedy ešte Mestskému divadlu. Prvotná trasa tejto linky viedla z Hviezdoslavového námestia cez Moleccovu (Strakovu), Jiráskovu, Michalskú, Františkánske (Dúbravovo) námestie, Lautinskú, Námestie Republiky as Ondrejskú späť na Hviezdoslavové námestie.  Avšak z dôvodu veľmi úzkych uličiek v historickom centre mesta pristúpil dopravný podnik po dohode s mestom k skráteniu autobusov po Národné divadlo.

Zavedenie autobusovej linky „M“ znamenalo zrušenie druhej električkovej trate v Bratislave od Vládnej budovy na Šafárikovom námestí po Železničnú stanicu Bratislava Nové Mesto (Neskôr Bratislava – Nivy) po ktorej premávala linka „E“. Prvou zrušenú električkovou traťou bola trať po Obchodnej ulici zrušená 20. novembra 1926. Električky sa do tejto oblasti už nikdy nevrátili a autobusy boli neskôr nahradenými trolejbusmi.

Rozvoj autobusovej dopravy úspešne pokračoval zavedením ďalších autobusových liniek medzi ktorými nechýbala ani nepravidelná rekreačná doprava na Železnú studničku zavedená od 14. mája 1927 a na Kúpalisko Lido na pravom brehu Dunaju. Autobus na železnú studničku premával z Námestia Republiky (dnešné Námestie SNP) každú nedeľu v polhodinovom intervale od 10:00 do 21:00 a zastavoval aj pri Michalskej bráne, na rohu Palisád a pri hoteli Dax.

Trinásteho júna 1927 bola v meste zavedená autobusová linka „N“ ktorej trasa viedla od Filiálnej stanice (vedľa pivovaru Stein) cez Vajnorskú ulicu k Delostreleckým kasárňam (Tehelné pole) a späť. Ešte v tom istom roku, 8. júla 1927, bola táto linka predĺžená cez Legionársku a Šancovú na Hlavnú stanicu. Z tejto linky tak bolo možné prestúpiť na električky linky „A“ na Hlavnom nádraží a linky „B“ na Fialiálnom nádraží.

Šiesteho septembra 1927 zaviedol dopravný podnik skúšobnú okružnú linku „O“ z Palisád cez Hoďžovo námestie, Uhorskú (Obchodnú) ulicu a Obilný trh (Kollárovo námestie) po Štátnu nemocnicu (späť cez Schreiberovu, neskôr Nešporovu ulicu), ktorá bola neskôr predĺžená po bitúnok na Miletičovej ulici.

V roku 1928 došlo k predĺženiu linky „M“ z Novomestského nádražia cez Filiálne nádražie, Legionársku a Valy (Šancovú) na Hlavné nádražie a k skráteniu autobusovej linky „N“. Tá po novom premávala po trase Filiálne nádražie – Krížna ul. – Vajnorská cesta – Tehelné pole – Mestské domy na Sadovej ul. / Delostrelecká kasáreň a späť pričom na Filiálnom nádraží bol zabezpečený prestup na električku „B“ na Vitézovu ulicu a autobus „M“ na Hlavné nádražie a k Mestskému divadlu. Táto linka bola v prevádzke len do 30. júna 1933. O deň neskôr ju nahradila predĺžená električková linka „B“. Autobusová linka „M“ bola v prevádzke len do 29. júla 1941. O deň neskôr ju totiž nahradila rovnomenná trolejbusová linka na ktorej začali jazdiť prvé novodobé trolejbusy MAN-Siemens.

Spracoval: Jaroslav Filo
Zdroj: Publikácia 100 rokov MHD v Bratislave a imhd.sk
Foto: www.dpb.sk

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.