Zaujalo nás: Železničné múzeum Zlonice bude mať turistickú známku

1001776_zeleznicni_muzeum_zloniceZLONICE – Železničné múzeum Zlonice sa už čoskoro zaradí medzi prestížne výletné ciele, ktoré sa môžu pochváliť turistickou známkou. Návrh na jej výrobu podporilo viac než 90% zberateľov a cestovateľov., ktorí sa zúčastnili práve skončeného hlasovania.

Námetom na grafické spracovanie známky sa stala parná lokomotíva niekdajšieho svetového producenta  železničnej techniky firmy Orenstein & Koppel. Konkrétne sa jedná o stroj vyrobený pod továrenským číslom 9764 v roku 1921 pre Libaňský cukrovár pražského bankára Davida Blocha. Vozidlo dnes známe pod menom Ludvík následne slúžila cukrovaru v Kopidlně, aby v roku 2008 ako prvá zaujala miesto v novom železničmom múzeu v Zloniciach.

„Sme veľmi potešení, že sa naše múzeum teší takému záujmu turistov. Výsledok hlasovania je pre nás uznaním i výzvou zároveň“, povedal člen výboru pre ekonomiku a marketing Jiří Hagenštoc. „Našu turuistickú známku slávnostne predstavíme verejnsoti pri príležitosti zahájenia 15. sezóny, ktorá prebehne v sobotu 23. apríla 2011. V tej dobe už budú všetky u nás dochované normálnorozchodné parné lokomotívy Orenstein & Koppel sústredené v našom novom areáli, dodáva.

Turistická známka železničného múzea Zlonice ponesie symbolické poradové číslo 1776. Pripomenie tak zlomový okamih technickej revolúcie, ktorý bol nezbytný pre vznik modernej dopravy. Práve v roku 1776 zostrojila firma Bouton a Watt prvý parný stroj ku komerčnému využitiu a dodala ho do dolov v Cornvalle. Nové konštrukčné riešenie i výkon mu rýchlo získali meisto na slnku  a viedli k jeho ďalšiemu zdokonaľovaniu  a zvyšovaniu výkonnosti. Nič už nemohlo zabrániť ďalším priekopníkom k jeho využitiu v doprave a následnému vzniku celosvetovej železničnej siete.

Autor: Železničmé múzeum Zlonice
Úprava: Jaroslav Filo

1001776_zeleznicni_muzeum_zlonice

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.