Aktuálne: Výstava o Hansovi Ledwinkovi v Nemecku

MuzeumDRAŽĎANY – Dňa 27. 1. 2010 bola v Drážďanoch zahájena putovná výstava kopřivnického múzea o tatrováckom konstruktérovi Hansi Ledwinkovi ,,Od Präsidenta do Síně slávy“. Uvedeníie v Nemecku prebehlo v rámci úspešnej návznej spolupráce s tunajším Múzeom dopravy (Verkehrsmuseum Dresden). Okrem niekoľkých českých a slovenských miest výstava pebehla i ve Veľkej Británii, Rakúsku a Juhoafrickej republike. V Nemecku ju však doprevádza ako katalog nová rovnomenná publikácia, graficky vychádzajúca z tejto výstavy.

Vernisáže sa zúčastnilo mnoho významných osobností kultúrneho i politického života, napr. český konzul Jan Hitzger, zástupcovia Českého centra, rôznych múzeí a fanúšikovia značky Tatra z celého Nemecka. V rámci zahájenia prebehla prednáška na tému „Spomienka na Hanse Ledwinku a dopad jeho práce na súčasnú produkciu podniku“, ktorú viedol kurátor zbierok Technického múzea Tatra Radim Zátopek. Ďalší príspevok nazvaný „Automobilová produkcia v Čechách a na Morave medzi svetovými vojnami“ predniesol kurátor drážďanského múzea Thomas Giesel. Perlou večera sa stala pani Hanne Mader, vnučka Hanse Ledwinky, ktorá tohoto geniálneho konštruktéra priblížila ako milovaného deda, s ktorým strávila ako dieťa veľa krásných chvil. Hovorila o svpjom živote v Kopřivnici, vo Víedni a nakoniec v Drážďanoch, kde pomáhala svojmu otcovi Fritzovi Ledwinkovi s predajom automobilov značky Tatra. Počas týchto spomienok sa 200 účastníkov vernisáže dozvedelo nové fakty, ktoré neboli doteraz nikde publikovanéa a sú veľmi cenným doplnením znalostí tejto významnej osobnosti svetových dejí automobilizmu.

Nadmieru profesionálne pripravená výstava je doplnená o exponáty z vlastných zbierok Múzea dopravy. Nemeckí kolegovia pri jej realizácií nezabudli ani na prezentáciu mesta Kopřivnice. Výstava v Nemecku vzbudila veľký ohlas, lebo značka Tatra tam má silné fanúškovské zázemie. Už teraz sa rokuje o ďaľších štátoch tejto putovnej výstavy so záujemcami z Angermünde (severne od Berlína) a z Hamburku.

Táto nevšedná akcia bude pokračovať  vdražďanskom dorpavnom múzeu do 16. 05. 2010.

Kontkty:

Tatra-Cars Deutschland / Tatra-Freunde Sachsen
Meusslitzer Strasse 37 b
D-01259 Dresden
 
Tel.:
+49-351-2540580
Fax: +49-351-2591188
Mobil: +49-172-3665482
E-Mail: info@tatra-cars.de
Web:  http://www.tatra-cars.de/

Za informáciu o tejto výstave ďakujeme pánovi Karelovi Gerolti z Tatra-Cars Deutschland.

Plagát výstavy:

VMD Sonderausstellung H. Ledwinka

Autor: Jaroslav Filo

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.