Zaujalo nás: Do Prahy sa na čas vrátia trolejbusy

Stavba trolejbusovej trate v PrahePRAHA – V mieste bývalej konečnej trolejbusu v Prahe na Orionce vyrástla po dvadsiatichôsmych rokoch od ukončenia ich premávky v metropole nová trolejbusová trať. Ide o obnovenú otočku tejto trati, dlhú len niekoľko metrov. Trolejbusy sa sem v skutočnosti nevrátia, pôjde len o akúsi pripomienku doby, keď trolejbusy v Prahe ešte bežne jazdili.Priestor bývalej konečnej zatiaľ súkromný developér ešte dokončuje. „Priamo ten cíp, ktorý je venovaný zastávke trolejbusu bude vlastne len cesta vydlážděná kamením tak, ako bola pôvodne – miesto venované akémusi priestoru pre ľudi, ktorí na zastávke čakali. A potom tam budú 4 ocelové stĺpy, ktoré sú pozostatkom pôvodných stĺpv,“ popisuje Leoš Andrle, riaditeľ spoločnosti Sekyra Group.

Táto firma platí väčšinu úprav miesta a jeho okolia. Mestská časť praha 10, ktorá za celým nápadom stojí prispela sumou 200 000 Kč.

Stavba trolejbusovej trate v Prahe 2

„S pripomenutím poslednej jazdy trolejbusu v Prahe prišla mestská časť ako súčasť aktivity oživenia a spestrenia verejných priestorov v Prahe 10. Naším cieľom je pripomínať ľuďom históriu toho ktorého miesta,“ povedal vedúci odboru územného rozvoja Prahy 10 Kamil Kubiš.

Celé memento pripomínajúce prevádzku poslednej pražskej trolejbusovej linky zo Strahova do Vršovic má byť hotové v septembri tohto roku.

Aj keď dnes žiaľbohu nikto nepočíta s tým, že by sa do prahy trolejbusy vrátili, tento rok sa tak predsa len na jeden deň stane. V októbri chce mestská časť v spolupráci s dopravným podnikom na toto miesto priviesť i jeden z historických trolejbusov.

Autor: Petr Sehnoutka
Foto: Tomáš Adamec
Zdroj: Česká rozhlas – Rádio Česko
Úprava: Jaroslav Filo

3 Comments

  1. doplním co není v článku. dnes je kolej pouze k vratům. vyhýbka která spojovala tuto vozovnu s tramvajovou tratí byla snesena. takže dnes už žádná tramvaj nezajede na dvůr.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.