Zašlapané projekty – Kabriolet pre Stalina

Elegantný voz končil vo zbierke sovietskeho diktátora a jeho autor v komunistickom žalári. Pozrite si ďalšiu časť dokumentárneho cyklu o nápadoch a projektoch, ktoré za minulého režimu nesmeli uzrieť svetlo sveta.

Jozef Sodomka pochádzal z rodiny, ktorá sa venovala výrobe kolies do kočiarov. Po vyučení pracoval na chvíľu vo firme Laurin a Klement a po návrate presvedčil otca, že budúcnosť podniku je vo výrobe karosérií pre automobily, ktorých výroba práve začínala. Čoskoro sa ich karosérie stali známe. Autá zo Sodomkovych závodov mal napríklad herec Ján Werich, ale i ďalšie známe osobnosti. Druhá svetová vojna síce obmedzila výrobu áut, ale po vojne opäť rozprúdil výrobu áut naplno.

Kabriolet, ktorý samu podarilo v prototype vyrobiť nemal v tom čase vo svete obdobu. Išlo o prvý kabriolet so sklápacou strechou, ktorý mal motor vzadu. Keď sa tento automobil v roku 1949 objavil na autosalóne v Ženeve, získal obrovský úspech.

Ibaže v Tatre, ktorá robila podvozok na tento voz, bola medzitým ukončená výroba osobných vozidiel a tým komunisti zlikvidovali i výrobu podvozkov pre tento kabriolet. Dôvodom, o ktorom  sa špekuluje, je aj skutočnosť, že otvorené vozidlá boli iba vozidlá tzv. vyššej – buržoáznej triedy a tú u nás komunisti nechceli….

Tento diel si môžeet pozrieť TU.

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.