Zaprášené projekty 5: Karosa SB

Karosa SBKarosa SB je typ československého autobusu , ktorý bol vyvíjaný národným podnikom Karosa Vysoké Mýto súčasne s typom Škoda 706 RTO v  druhej polovici 50. rokov 20. storočia. Mal byť súčasťou jednotnej rady, ktorá mala obsahovať autobusový príves Karosa B 50, náves Karosa NO 80, desaťmetrový  autobus SB, jedenásťmetrový voz 706 RTO a šenásťmetrový článkový Škoda 706 RTO-K. Režim, v ktorom sa mal tento projekt realizovať, však rozhodol o tom, že väčšina z týchto vozov sa do sériovej výroby nikdy nedostala.

SB (stredný autobus) je štandardný dvojnápravový autobus so samonosnou karosériou. Voz, ktorý mal byť určený ako mestský, tak i medzimestský a ďiaľkový (podobne ako 706 RTO), mal byť alternatívou sériovo vyrábaného modelu 706 RTO pre menší počet cestujúcich. V mestskej verzií mal dvoje pneumaticky ovládané dvere (v previsoch pred prednou a za zadnou nápravou), linková a diaľková varianta mala jedny predné dvere (dvere diaľkového vozu boli ovládané ručne pomocou kľuky). Sedačky boli rozmiestené 1+1 (mestská verzia) alebo 2+2 (medzimestská a diaľková).

Pre vozy SB zadnú nápravu dodali Automobilové závody Klementa Gottwalda (predtým Praga). Predná náprava bola odvodená z tatrováckeho  autobusu Tatra 500 HB. Karoséria mala mnoho zhodných prvkov s vozovou skriňou vozu 706 RTO.

Pretože sa vývoj motoru, prevodovky a zadnej nápravy výrazne spomaľoval, bolo jasné, že sériová výroba vozu SB nebude možná. Zatiaľ čo v rokoch1958 a 1959 boli vyrobené 4 prototypy, Karosa už vyvíjala nástupcu modelu 706 RTO, rady Š. Vyrobené vozy SB boli vo všetkych uvažovaných variantách: 2 kusy linkových medzimestských a po jednom mestskom a diaľkovom. V jednom autobuse bol zastavený motor Praga, v ďalších dvoch Tatra (pri poslednom voze nie je značka pohonnej jednotky známa).

Technické údaje:

Dĺžka: 9 870 mm
Šírka: 2 500 mm
Pohotovostná hmotnosť: 8 700 – 8 950 kg
Počet miest na sedenie / státie: 20 – 49 / rôzny počet

Autobusy Karosa SB mohli doplniť vozový park autobusov a mohli slúžiť na linkách s menším počtom cestujúcich. Pomalosť a nepružnosť výroby jednotlivých komponentov však spôsobili, že sa z tohto autobusu vyrobili iba 4 prototypy.

Vaše tipy a námety do tohto seriálu nám posielajte e-mailom na redakcia@veterany.eu, alebo patrik.spacinsky@gmail.com.

Prečítajte si Zaprášené projekty 4: Elektromobil Tatra Beta

Zdroj: wikipedia a Karosa http://www.karosa.cz/images/history/buses/40_b.jpg

Komentárov

  1. šesťmetrový článkový Škoda 706 RTO-K – asi tam mate preklep, 706 RTO-K mal 16metrov pokial viem

  2. Jj, tiež si myslím, RTO-K aspoň podľa obrázkov nebol žiaden kraťúch, keby mal naozaj šesť metrov, tak by museli vynechať strednú nápravu a moc okien na pravej strane na ňom by asi rozhodne nebolo 🙂
    Ináč o autobusoch radu SB som ani nevedel.

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.