Zaprášené projekty 4: Elektromobil Tatra Beta

Tatra BetaV dnešných zaprášených projektoch vám predstavíme elektromobil Tatra Beta, ktorý svojími unikátnymi vlastnosťami mohol ovplyvniť výrobu osobných i úžitkových vozidiel. Avšak z dôvodov nedostatočných investičných schopností výrobného závodu, ako aj nevybudovaného servisného zázemia bola výroba tohto automobilu zastavená.

Tatra Beta (1996-1999) bol ľahký dvojmiestny úžitkový automobil s nosnosťou 600 kg, vyrábaný v pobočnom závode Tatra Kopřivnice v Tatra Příbor.

Vozidlo, pôvodne plánované ako elektromobil s pohonom na akumulátory NiCd, bolo vyvinuté začiatkom 90-ych rokov 20. storočia vo firme Škoda Elcar Ejpovice v spolupráci s Liaz Jablonec a Tatra Kopřivnice. Rozpracovaný projekt prevzala neskôr Škoda Plzeň pre svoju divíziu užitkových vozidiel Škoda Truck.

Prvé prototypy s elektrickým pohonom mali dojazd 140 km a boli určené prevažne pre mestskú rozvážkovú službu. Neskôr sa objavila aj požiadavka na flexibilnejší pohon benzínovým motorom. V rokoch 1996-1997 sa do vozidiel Beta montoval agregát zo Škoda Favorit, od roku 1998 modernejší a výkonnejší agregát vozidla Hyundai Accent s objemom 1341 ccm a výkonom 62kW pri 5700 ot/min, ktorý už vozidlu zabezpečoval vyhovujúce dynamické parametre. Vozidlo malo rám z oceľových rúriek v prednej časti s deformačnou zónou a s bezpečnostným oblúkom nad prednými sedadlami. Na tento rám bola montovaná panelová karosériu z prefarbeného laminátu, ktorá sa dodávala v troch farbách česko-slovenskej trikolóry, teda biela, modrá a červená. Uzavretá karoséria s oddeleným priestorom pre posádku mala užitkový objemom 2,25 m3. Tatra Beta existovala taktiež v otvorenom prevedení pick up.

Predná náprava bola typu McPherson, zadná náprava bola tuhá jednoduchej konštrukcie s odpružením listovými pružinami a doplnená teleskopickými tlmičmi. S benzínovým motorom kombinovaným s 5-stupňovou prevodovkou dosahovalo vozidlo rýchlosť 145 km/h pri priemernej spotrebe okolo 8l /100 km. Brzdy boli dvojokruhové, vpredu kotúčové a vzadu bubnové, s podtlakovým posilňovačom. Diskové kolesá 4,5xJ13 s pneumatikami 165/70 R 13.

Elektrický pohon bol uvažovaný aj do budúcna, dokonca sa uvažovalo aj o jeho kombinácii so spaľovacou turbínou, k realizácii však už nedošlo. Uvažovalo sa taktiež s montážou vozidla v Bulharsku, Poľsku a Číne. Rozmery kompaktného vozidla DxŠxV boli 3890x1660x1740 s rázvorom náprav 2465 mm a celkovou hmotnosťou 1570 kg. Výroba bola v roku 1999 ukončená predovšetkým z dôvodov nedostatočných investičných schopností výrobného závodu, ako aj nevybudovaného servisného zázemia.

Na Slovensko bol predaný iba malý počet vozidiel Tatra Beta, takže tieto automobily sú u nás pomerne neznáme a stretnúť ich na našich cestách je vzácnosť. Aj keď toto vozidlo konštrukčne nevzišlo z dielne Tatrovky, stalo sa posledným vozidlom tohoto výrobcu v segmente osobných a ľahkých úžitkových automobilov. Po ukončení jeho výroby sa Tatra venuje už iba výrobe ťažkých nákladných automobilov a o obnovení výroby osobných vozidiel sa v Kopřivnici neuvažuje.

Ako je vidno, v minulosti bolo veľa dobrých projektov, ktoré z rôznych dôvodov nemohli uzrieť svetlo sveta,alebo sa síce realizovať začali, noich realizácia bola neskôr zastavená. Spomenúť môžeme napríkald trolejbus Škoda T11, či Tatru 603 MB a Tatru 603 NP. V našom seriáli vám chceme takéto projekty postupne prestaviť.

Vaše tipy a námety do tohto seriálu očakávame na e-mailových adresách redakcia@vetrany.eu, alebo patrik.spacinsky@gmail.com.

Zdroj: Wikipedia

Pozrite si aj Zaprášené projekty 3: Tatra 603 MB a Tatra 603 NP

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.