Zaprášené projekty 33: Lidovka 2

02 exponat LidovkaMedzi úvodnými článkami o zaprášených projektoch som spomínal projekt Lidovka na ktorý som narazil v časopise AUTOMOTO z apríla 1946. Konštruktérom povojnového naozaj ľudového auta bol pán Zdeněk Pilát. Jeho rozprávanie vtedajší redaktori časopisu doslovne preložili z Češtiny do Slovenčiny a bolo dosť náročné vžiť sa do projektu, ktorého popis bol vtedy publikovaný. Dôvodom, prečo sa k Lidovke opäť vraciam je fakt, že v pôvodnom článku boli rozpisované parametre len funkčného podvozku a pri mojom ostatnom „rýpaní“ sa v archíve som naďabil na fotografiu už hotovej Lidovky. Bolo to v slovenskom periodiku STOP 2/1987.

Článok nebol venovaný práve tomuto vozidlu, ale pojednával o výstave „Automobil 1886-1986“. Táto sa udiala v decembri 1986 v Paláci kultúry v Prahe a poukazovala na vývoj automobilov a príslušenstva v rozpätí sto rokov, teda od pionierskych dôb až do roku 1986. Medzi exponátmi boli najstaršie „autíčka cililink“ až po výrobky z vtedy aktuálnej ponuky. Pokrok vo vývoji prezentovali aj najstaršie stojany v protipóle s vtedajšími stojanmi na čerpacích staniciach, ktoré si vyžadovali aktívnu účasť pumpára, čo je dnes hlavne pre handycapovaných vodičov nedosiahnuteľný cieľ. Medzi najstaršie exponáty patrili Minerva, Präsident, Cerrano, trojkolka Phänomobil z roku 1912, pozdejšie AERO 1000, prototyp TATRY V 570 z roku 1933. Vtedy súčasnú produkciu prezentovali autá Volvo, Nissan, BMW, Toyota, Lamborghini, či Porsche. Exotickým exponátom bolo  auto Laura Kaliakra, ktoré pochádzalo zo ZSSR (Zväz Sovietskych Socialistických Republík dnes okýptené Spoločenstvo Nezávislých Štátov pod vedením Ruska). Bolo to individuálne postavené auto z katagórie  „САМОДЕЛКИ – SAMODELKY“, ktorým sa budem venovať na inom mieste.

Bohužiaľ ani tento článok neposkytol informácie o projekte Lidovka. Dovolím si tvrdiť, že podrobnejšie informácie o produktoch, ktoré vždy patrili do histórie automobilizmu v bývalej ČSSR, no neboli dielom veľkých podnikov, ale len jednotlivcov, ktorí poväčšine nezdieľali nadšenie trendu komunistického myslenia boli veľmi málo oficiálne prezentované. V danom článku bola ale spomenutá účasť známeho talianskeho automobilového desingnéra pána N. Bertoneho. V texte ale dôvod jeho účasti spomenutý nebol, preto si myslím, že jeho účasť na tejto výstave nebola jeho prioritou. Spomínaný časopis Stop neuviedol pravý dôvod návštevy pána Bertoneho v bývalom socialistickom Československu, ale osobne si myslím, že to bolo v súvislosti s vtedy novým automobilom z mladoboleslavskej Škodovky. Konkrétne mám na mysli ŠKODU FAVORIT, ktorej karosériu vytvoril práve pán Bertone. Mimochodom pri aute o ktorom je reč bolo v popiske k obrázku napísané: „Oveľa známejší automobil je populárna Škoda Lidovka“. Neposúdim, či sa v automobilke Škoda toto ľudové auto vyrábalo. Nechám to na čitateľov a na Mr.GOOGLE.

Autor: Gilbert

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.