Zaprášené projekty 32: Projekt Omega

04 Disk IIV novovzniknutej Československej republike po rozpade Rakúsko-Uhorska bolo veľa nadaných ľudí, ktorí mali počas vojnového obdobia možnosť pracovať v strojárskej výrobe. Tá, ale bola veľmi špecifikovaná, pretože to bola výlučne výroba pre armádu. Títo ľudia aj napriek plnému vyťaženiu uvažovali o projektoch pre široké masy, o projektoch motorizácie po skončení prvého celosvetového vojnového konfliktu. Jedným z takých „vizionárov“ bol aj Ing. Břetislav Novotný, ktorý po vojne začal naplno realizovať svoje predstavy.

Jeho prvým dielom bol ľudový automobil, ktorý nazval Omega. Toto vozidlo bolo dvojmiestne v prevedení kabriolet. Poháňal ho štvorvalcový dvojtaktný motor. Jeho konštrukcia bola podobná „cyclecarom“, čo boli ľahučké vozidielka, ktoré pripomínali bicyklové trojkolky, tzv „tricykle“. Motor bol vpredu, no poháňal zadné kolesá. Poznávacím znakom tohoto prevedenia bolo to, že zadná náprava bola tuhá, nemala diferenciál a cyclecary taktiež nemali prevodovku. Takúto zostavu mala aj Omega a teda bola prototypom najjednoduchšieho ponímania štvorkolesového približovadle. Omega nemala žiadnu prevodovku, nemala diferenciál. No mala niečo podobné, no jednoduhšie. Bolo to zariadenie, ktorého podstatou bol plynule meniteľný trecí prevod, čo bolo najlacnejšie a najbežnejšie. Ukázalo sa ale, že to bolo riešenie nie najrozumnejšie. Obloženie na trecích plochách kotúčov sa veľmi rýchlo opotrebúvalo a tým toto riešenie sa ukázalo ako nespoľahlivé. Spočiatku o tento projekt prejavila záujem novovzniknutá brnenská zbrojovka, no na základe spomínaných skutočností od toho upustila.

02 Omega

Tento neúspech konštruktéra Ing. Novotného posilnil a vypracoval nový projekt, ktorý už ale bol klasickým automobilom. Nazval ho Disk a o tento Zbrojovka Brno už mala ozajstný záujem a nakoniec ho aj vroku1924 ho aj vyrábala. Bohužiaľ aj toto „ľudové auto“ nebolo súce na ozajstnú sériovú výrobu. V Brne vyrobili len 75 áut značky Disk a kvôli neustálym poruchám výroba bola zastavená. Dokonca sa v továrni rozhodli ich odkúpiť od majiteľov späť a zlikvidovať. Robotníci, ktorí Disky vyrábali sa neubránili sloganu „Disk nám sežral zisk“.

03 Disk I

Ing. Novotný bol neúnavný konštruktér a takpovediac brnenskú pochmúrnu éru prekonal tak, že pracoval na ďalšom prototype, ktorý nazval „Enka“ a po jej vyrobení nastala pre konštruktéra nová pražská éra. V tomto období o Enku prejavila záujem továreň  „Aero“ a začala jej sériovú výrobu. Bolo to ozajstné „ľudové auto“, ktoré malo jednovalcový motor. Toto klasické „autíčko Cililink“ prezývali „Cengáč“.

Autor: Gilbert

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.