V dnešných zaprášených projektoch vám predstavíme 2 prototypy vozidiel firmy Tatra Kopřivnice, ktoré sa do sériovej výroby nikdy nedostali. Hovoriť budeme o minibuse Tatra 603 MB a úžitkovom vozidle Tatra 603 NP. Obe vozidlá boli vyvynuté v pobočnom vývojovom závode č. 5 podniku Tatra Kopřivnice v Bratislave na Mlynských Nivách, ktorý bol založený v roku 1960.
Tatra 603 MB:
Automobil bol koncipovaný ako úžitková verzia osobného automobilu Tatra 603, pričom mal v maximálnej miere využívať jeho použiteľné skupiny. Minibus postavený v roku 1961 bol vlastne funkčnou vzorkou plánovaného nového radu úžitkových automobilov, preto bol pri jeho konštrukcii kladený dôraz hlavne na konštrukčné riešenie a z dôvodu urýchlenia stavby vozidla bola ako provizórny základ karosérie určená k tomuto účelu menej vhodná kabína ľahkého terénneho automobilu Tatra 805. Nový rad úžitkových automobilov bol plánovaný vcelku veľkoryso a mal okrem minibusu ako základného modelu pozostávať napríklad zo skriňových vozov rôzneho prevedenia, ambulantnej predajne, otvoreného prevedenia Pick-up a nízkoplošinového valníku.
Už v tejto etape vývoja projektu sa v bratislavskom závode pracovalo na novej a esteticky vcelku zdarilej karosérii, ktorá mala nahradiť pomerne strohý dizajn funkčnej vzorky. Napriek tejto skutočnosti práve vzhľad karosérie T 603 MB bol tomuto vozidlu najviac vytýkaný, čo však bolo v týchto súvislostiach bezpredmetné a výhody progresívneho technického riešenia ostávali pri hodnotení vozidla žiaľ akosi nepovšimnuté.
Tatra 603 MB používala hnací agregát vrátane niektorých podvozkových komponentov z osobného vozidla T 603, avšak umiestnený vpredu. Motor vozidla bol umiestnený za prednou poháňanou nápravou, prevodovka pred ňou. Karoséria mala 11 miest na sedenie. Vozidlo ľahko dosahovalo maximálnu rýchlosť vyše 120 km/h pri slušných dynamických parametroch a spotrebe benzínu okolo 16 l /100 km. Vďaka pohonu prednej nápravy, širokému rozchodu kolies a pomerne nízko položenému ťažisku mal minibus výborné jazdné vlastnosti v zákrutách a veľmi slušný komfort pruženia. Napriek progresívnej koncepcii však ostalo iba u jedného funkčného vzorku, ktorý sa našťastie zachoval do dnešných dní ako exponát bratislavského Múzea dopravy Slovenského technického múzea.
Tatra 603 NP:
Nízkoplošinový valník Tatra 603 NP vznikol ako druhá a zároveň posledná modifikácia radu úžitkových vozidiel odvodených od Tatry 603. Mal teda rovnakú koncepciu, ako Tatra 603 MB a napriek tomu, že sa jednalo tiež o funkčnú vzorku, tu už bolo vidno určitý posun v dizajne vozidla. Predĺžená kabína z Tatry 805 bola jemnejšieho tvaru, v zadnej časti zaoblená a pre lepší prístup k motoru bola sklápateľná. Vozidlo absolvovalo funkčné skúšky pri rozvoze drogistického tovaru v Bratislave a nakoniec slúžilo v materskom závode v Kopřivnici ako vozidlo určené pre firemnú dopravu. Nakoniec bolo podľa spomienok pamätníkov údajne necitlivo zošrotované.
Spomínané úžitkové varianty Tatry 603 boli dlhé roky jediným typom vozidiel Tatra s predným pohonom, s ktorým sa automobilka nevedela dlhé roky vyrovnať. K tejto koncepcii sa potom vrátila až v roku 1996 pri svojom poslednom úžitkovom automobile Tatra Beta, čo však bola už labutia pieseň výroby takéhoto typu automobilov v Kopřivnici. Automobilu Tatra beta sa budeme venovať v niektorom z ďalších dielov Zaprášených projektov.
Vozidlá Tatra 603 MB a 603 NP posunuli vývoj automobilov o krok vpred. A hoci by našli svoje uplatnenie, doba v ktorej boli vyrobené rozhodla o tom, že o takéto vozidlá nie je záujem.
Zatiaľ čo prototyp mikrobusu Tatra 603 MB sa podarilo zachrániť a nachádza sa ako stabilný exponát v bratislavskom Múzeu dopravy, Prototyp úžitkového automobilu Tatra 603 NP žiaľ ale také šťastie nemal. Vozidlo slúžilo totiž posledné roky slúžilo v materskom závode Tatra kopřivnica, kde ho podľa pamätníkov neľútostne zošrotovali.
Vaše tipy a námety do tohto seriálu očakávame na e-mailových adresách redakcia@veterany.eu, jaroslav.filo@veterany.eu, alebo patrik.spacinsky@gmail.com.
Zdroj: Wikipedia a Tatraklub.
Prečítajte si Zaprášené projekty 2: Trolejbusy Škoda T 11.
Mal som to šťastie sedieť v tomto prototype. Naozaj to bol nevšedný pohľad. Vtedy ale bol tento mikrobus v depozitnej hale. Vrylo sa mi do pamäti a preto dnes , keď sedím v služobnom „autobuse Opel Zafira “ som pochopil o koľko desaťročí sme predbehli dobu. Vtedy viac miestne minibusy boli labuťou piesňou a dnes sú realitou, škoda že sa neujali ani prototypy z BAZky. Gilbert