Zaprášené projekty 27: Škoda Furgonet – Malý a šikovný

Uznesením predsedníctva vlády ČSSR z roku 1982 boli Bratislavské automobilové závody poverené vývojom malých a stredných nákladných automobilov. V tejto dobe boli vývojové oddialenia BAZ (VMV) treťou najväčšou vývojovou základnou automobilového priemyslu ČSSR po Tatre Koprivnici a Škode Mladá Boleslav. S vývojom úžitkových automobilov tam už zkusenosti mali.

BAZ VMV začal vývoj nákladných automobilov v rouznich hmotnostných kategórii, medzi nimi bol i malý dodávkový automobil na báze osobného vozu s užitočnou hmotnostnou asi 450 kg. Taký voz v tej dobe v ČSSR chýbal. Výroba vozu Š 1202 STW bola už dávno ukončená. Jediný dostupný dodávkový voz tej doby bola Škoda 1203. Ta však so svojou úžitkovou hmotnosťou 840 kg bola pre niektoré úlohy zbytočne veľká a nebola by riadne vyťažená. Pritom na trhu dostupné osobné vozy s karosériou sedan a motorom vzadu neboli vhodné – nakladať televízor či chladničku do sedanu bočnými dvermi bolo dosť problematické.

Riešenie, ktoré navrhli v BAZ počítalo s maximálnym využitím dielov vtedy vyrábaných sériových vozov. To znamenalo vozy rady Š742 a koncepciou s motorom vzadu. Bola využitá celá predná časť osobného vozu až po stredné stĺpiky, podlahová časť a zadná náprava. Podlaha bola predlžená navarením nového dielu (došlo teda k znateľnému zväčšením rozvoru – o 346 mm), zadná náprava bola zosilnená s použitím dielov náprav Š1203 pre zaistenie požadovanej nosnosti a bol u nej zväšwný rozchod kolies. Brzdy boli použité zo Škody Garde (vpredu kotúčové štyri piestové, vzadu bubnové). Nakladanie bolo možné široko otvárateľnými bočnými dvermi, dlhé predmety išlo naložiť zadnými hore vyklápaný dvermi nad motorom.

V roku 1982 vznikla funkčná vzorka a dva prototypy. Zelená funkčná vzorka mala presklenú nástavbu, vychádzala zo sedanu Š120LS , prešla radou skúšok, pri ktorých najazdila celkom 78 223 km a bola vystavená na Medzinárodnom strojárenskom veľtrhu v Brne Následujúce prototypy už nemali niektoré jej nedostatky. Napríklad medzi stena za prednými sedadlami bola u prototypu prekonštruovaná, aby bola splnená norma pre geometriou sedenia osádky, bolo prevedené odhlučnenie pre splnenie normy hluku.

Prví prototyp (červený) vychádzall zo sedanu Š120. Mal nepresklenu nástavbu, skúšali sa na ňom drobné úpravy náprav a nástavba bez prelisu s vnutornymy výstuhami Voz najazdil pri skúškach 23 946 km, z toho 17 033 km s motorom Škoda 105. ako jediný vyhovel s týmto motorom skúške chladenía podla náročnej ČSN, bol preto otypování ako Š105 Furgonet a takto odprodání po skončení skúšok JZD Hustopeče u Brna. Tento kus bol tiež zkoušaní s aerodynamickým spojlerom na streche kabíny čo viedlo k zníženiu spotreby (až o 0,6l/100km

Druhý prototyp (žltý) vychádzal z vozu Š120LS, mal oválne svetlomety, presklenú nástavbu s prelismi a dvermi na oboch stranách nástavby. Pri skúškach najazdil 22 946 km.

Náročné skúšky ukázali veľmi  priaznivé vlastnosti z hľadiska stability a ovládateľnosti vozu splnenie požadovaných parametrov (nosnosti, výkonu, spotreba atď.)

Problematické bolo chladenie , normu splnil jedine voz s motorom 105. Koncom roku 1983 bol projekt zásahom z generálneho riaditelstva ČAZ v Prahe zastavený, vzniknutá trojice prototypov bola odpredaná. Československý automobilový priemysel sa pripravoval na príchod vozu s motorom vpredu (Favorit) jeho úžitkových variant.

Do súčasnej doby sa dochovali všetky tri vozy – voz ktorý mal nástavbu, nepresklenú, plechy nástavby bez prelisu, motor 105 (Škoda 742.10). Po ťažkej práci v JZD Hustopeče (kde slúžil 14 rokov) sa dočkal renovácie a odstránenia dodatočných zásahov a nachádza sa v technickom múzeu Brno. Jeden voz je stále na Slovensku a jeden vlastní súkromný majiteľ Pavel Kalina. Čas od času sa vyskytne informácia že bol ešte po oficiálnom ukončení projektu vyrobený nejaký Furgonet pre súkromnú potrebu zamestnancov BAZ z nevyužitých dielov. Túto informáciu sa však nepodarilo potvrdiť, oficiálne materiály hovoria len o troch vozoch.

Tejto téme sa venuje aj časopis Svět motorů 27 / 2012. Prečítajte si aj:
Zaprášené projekty 8: Automobil Škoda 720
Zaprášené projekty 26: Vrtuľník HC sa do sériovej výroby nikdy nedostal

Zdroj:http://auto.cabrio.cz/auto-Skoda_Furgonet a  http://www.cck-brno.com/newsite/mag/sets/autoahistorie/clanky/furgonet/furgonet.php Autor článku: R. Růžička
Preklad a úprava: Patrik Špačinský
Foto: Archív
Video: http://www.youtube.com

Video:

Komentárov

  1. Tu skodovecku co je v komente nadomnou si pamatam… videl som ju v podunajskych biskupiciach… mam ju aj vyfotenu u jedneho cloveka vo dvore..bol to krasny pohlad a teraz pozeram ze je asi predana… 🙂

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.