Z archívu: Preprava vozňových zásielok na úzkorozchodných tratiach s podvalníkmi

Fotografia0091aUrčite nám dáte za pravdu, že listovanie v archívnych materiáloch má svoje čaro. Staré knihy, dokumenty a spisy v sebe ukrývajú množstvo zaujímavostí o ktorých ľudia častokrát ani nevedia. V uplynulých dňoch sa nám sa nám podarilo získať Služobný predpis pre prepravu vozňových zásielok, ktorý v roku 1980 v počte 8 250 výtlačkov vydalo Ministerstvo dopravy a spojov Praha a vytlačila ho Tlačiareň cestovných lístkov Vrútky. V nasledujúcom článku sa budeme venovať preprave vozňových zásielok na úzkorozchodných tratiach s podvalníkmi.

 

 

1. Zásielky uložené na normálne rozhodných vozňoch možno prepravovať na úzkorozchodných tratiach len s použitím podvalníkov.

2. Úzkorozchodné trate s podvalníkmi sú:
• Jindřichův Hradec – Obrataň
• Jindřichův Hradec – Nová Bystřice
• Třemešná ve Slezsku – Osoblaha

3. Do staníc a zo staníc úzkorozchodných tratí s podvalníkmi sa neprijímajú na prepravu na podvalníkoch vozňové zásielky naložené v normálne rozchodných vozňoch keď ide o:
a) vozne s viacej než dvoma osami a vozne s rázvorom širším než 8 metrov; správa dráhy v obvode ktorej je príslušná úzkorozchodná trať, môže udeliť výnimku
b) predmety dlhšie než 10 metrov; správa dráhy v obvode ktorej je príslušná úzkorozchodná trať, môže udeliť výnimku
c) zásielky živých zviera
d) mimoriadne zásielky podľa článku 44
e) nedeliteľné predmety naložené na viacerých vozňoch
f) vozne s tovarom, ktorý sa počas chodu môže posunúť, alebo zmeniť polohu ťažiska
g) otvorené vozne naložené objemným tovarom ako ľan, konope, košikársky tovar, papierové odpadky, tŕstie, kôra, slama, keď nie je takýto tovar rovnomerne rozložený a chránený plachtou a náklad utiahnutý povrazmi tak, aby sa zamedzilo posunutiu nákladu na stranu
h) vozne, pri ktorých nie je zaručené približne rovnaké zaťaženie kolies tej istej osi, najmä keď sú hmotnosťou nákladu nerovnomerne prehnuté pružnice vozňa
i) nádržkové vozne, ktoré nie sú kvapalinami plne využité priestorovo podľa odseku 19 Prílohy 9 k Železničnému prepravnému poriadku (ŽPP)

4. Keď stanica, v ktorej zásielka prichádza na úzkorozchodnú trať, zistí, že pri zásielke sa nedodržali podmienky bodu 3., zásielku zadrží a postupuje ako pri zadržanej zásielke podľa článku 30

5. Za použitie podvalníkov pre normálne rozchodný vozeň sa počíta poplatok podľa tarify ČSD pre prepravu vozňových zásielok.

 

Nabudúce sa pozrieme aj na ďalšie zaujímavosti z tohto predpisu.

Autor: Jaroslav Filo

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.