Návraty: K oslavám 130. výročia Vlárskej dráhy sa pridala aj Trenčianska elektrická železnica

TRENČIANSKY KRAJ, MORAVA – V nedeľu 28. októbra 2018 sa za sychravého, upršaného, jesenného počasia konali oslavy 130. výročia Vlárskej dráhy v úseku Uherský Brod – Trenčianska Teplá postavenej v rokoch 1883 – 1888, ktoré organizovala Spoločnosť považskej dráhy Žilina v spolupráci s neziskovou organizáciou Trenčianska elektrická železnica.

Na prvú jazdu s historickým motorovým vozňom M 152.0160 „Orchestrión“ sme sa vybrali o 09:16 z Trenčianskej Teplej do Bílnice v Čechách s príchodom o 09:47. O jazdu bol aj napriek zlému počasiu evidentný záujem, pretože už v Hornom Srní bolo v motoráku plno. Počas jazdy dostávame od sprievodkyne staré známe kartónové cestovné lístky, ktoré skôr pripomínajú účasť na inej akcii pretože na nich bol názov inej trate.

Motorový vozeň M 152.0160 „Orchestrión“ čaká na odchod ako mimoriadny spoj cez Vlárský průsmyk do Bylníc

Po rýchlej foto-dokumentácii v stanici Býlnice, kde stretávame aj pravidelné osobné vlaky Českých dráh,  sa vydávame na spiatočnú jazdu.

Stretnutie generácií v železničnej stanici Bylnice

Po návrate do Trenčianskej Teplej nás počasie prekvapilo tým, že prestalo pršať. Na koľaji 1/ú už čakala historická električka 411.903-8 „Philadelphia“, ktorá odviezla cestujúcich do Trenčianskych Teplíc, kde si počas 2,5 hodinovej prestávky mohli spraviť individuálny program. Kto sa však rozhodol odviesť úzkorozchodným elektrickým vozňom do kúpeľov, spiatočnú nostalgickú jazdu na Moravu už nemohol stihnúť a musel sa uspokojiť s pravidelnými spojmi spoločnosti Arriva a Železničnej spoločnosti Slovensko. Cestovný poriadok bol žiaľ zostrojený tak, že električka i motorový vlak odchádzali z Trenčianskej Teplej v úplne rovnakom čase.

Historická električka 411.903-8 „Philadelphia“ čaká na odchod do Trenčianskych Teplíc

Pred druhou jazdou, ktorá viedla až do stanice Bojkovice, nám do súpravy k motoráku M 152.0160 (810.160) pribudol motorák M 131.1443 známy aj pod prezývkou Hurvínek a prívesný vozeň Blm 25-09 317. Navýšenie súpravy sa ukázalo ako správna voľba, pretože cestujúcich bolo už na prvý pohľad viac. Či by ale nestačila iba 2-vozňová súprava už necháme na posúdenie ostatných účastníkov akcie.

M 152.0160 „Orchestrión“ pred pripojením ďalších vozňov historickej súpravy

Odchod z Trenčianskej Teplej do Bojkovic bol o 11:00 a príchod do cieľovej stanice o 12:41. Počas cca 90-minútovej jazdy si na chvíľku sadáme k jednej rodinke z Horného Srnia a rozprávame sa o osude nepoužívaných železničných tratí. Reč je najmä o malebných tratiach na Lednické Rovne a do Brezovej pod Bradlom, ktoré sa nachádzajú na území Trenčianskeho samosprávneho kraja. Zopár cestujúcich si medzitým v prívesnom vozni zakúpilo nejaké pohľadnice a magnetky s motívom tatrováckeho motoráku.

V mimoriadnom vlaku do Bojkovic panovala príjemná atmosféra

Po cca 20-minútovom pobyte v stanici Bojkovice, kde sa počasie opäť zhoršilo, sa vydávame na spiatočnú cestu cez lesnatú krajinu s roztrúsenými obcami pomedzi miestne kopce na ktorých sa miestami objavia aj lúky a pasienky.

Prestávkujeme v Bojkoviciach

Tu a tam sa popri trati objaví nejaká zver, alebo aj fotograf, ktorý si chce zvečniť súpravu nášho vlaku. V Hornom Srní míňame pravidelný motorový osobný vlak Železničnej spoločnosti Slovensko, a.s. z Trenčianskej Teplej.

V Hornom Srní čakáme na Os 3812 Železničnej spoločnosti Slovensko z Trenčianskej Teplej

Blížime sa do Trenčianskej Teplej, kde nám výpravca z dôvodu uľahčenia prestupu na kúpeľnú električku stavia cestu na prvé nástupište. Personál vlaku si však z nepochopiteľných dôvodov vyžiadal pristavenie na 2. nástupište, koľaj č. 6 a tak cestujúcich idúcich do kúpeľov čakali schody, alebo výťah.

Do Trenčianskej Teplej sme sa vrátili za sychravého počasia

Po príchode do Trenčianskej Teplej o 14:10 sa presúvame na trať Trenčianskej elektrickej železnice, kde oslavy pokračujú mimoriadnymi jazdami do Trenčianskych Teplíc a späť. Po príchode na nástupište sa vítame s personálom, nasadáme do vozňa 411.903-8 „Philadelphia“ a hneď aj odchádzame. Cesta je síce krátka, ale o to zaujímavejšia. Cestujúcich je oproti dopoludňajšiemu spoju oveľa viac a počas jazdy si mali možnosť zakúpiť menšie i väčšie magnetky s motívom železničky. Z rozhovoru s personálom električky sa dozvedáme, že cestou z Trenčianskych Teplíc využilo služby Trenčianskej elektrickej železnice viac cestujúcich. Prispela k tomu aj skupinka ruských turistov, ktorí sa živo zaujímali o túto úzkorozchodnú železničku.

Druhý spoj do Trenčianskych Teplíc bol už primerane zaplnený cestujúcou verejnosťou

Počasie nám bohužiaľ neprialo a po ceste do kúpeľov sa opäť rozpršalo, čo nám pobyt v Trenčianskych Tepliciach trochu skomplikovalo. A keďže po meste sa za daždivého počasia veľmi chodiť nedá, zavítali sme do najbližšej reštaurácie na neskorší nedeľný obed.

Historická električka 411.903-8 „Philadelphia“ čaká na posledný odchod do Trenčianskej Teplej

Na cestu späť sa vydávame asi po hodine a pol o 16:30 za stáleho dažďa. Sychravé počasie tak prispelo k tomu, že kúpeľná električka odchádza z kúpeľného mesta takmer prázdna. Po návrate do Trenčianskej Teplej sa lúčime s kolegami z neziskovej organizácie Trenčianska elektrická železnica.

Na záver sa chceme poďakovať Spoločnosti Považskej dráhy Žilina a Trenčianskej elektrickej železnici za zorganizovanie tejto nevšednej akcie. Ak ste sa ale na mimoriadnych jazdách električkou do Trenčianskych Teplíc nemohli zúčastniť, nezúfajte. Nezisková organizácia Trenčianska elektrická železnica Vás už teraz srdečne pozýva na tradičné mikulášske jazdy do Odbočky Peklo, ktoré sa uskutočnia v sobotu 1. decembra 2018.

Z histórie Vlárskej dráhy:

Vlárská dráha je medzištátna železničná trať Brno – Veselí nad Moravou – Vlárský průsmyk – Trenčianska Teplá, ktorá bola vybudovaná v piatich etapách od 1. apríla 1883 do 28. októbra 1888 a to: Kunovice – Uherský Brod (01.04.1883), Kyjov – Bzenec (20.07.1884), Bzenec – Kunovice (04.06.1887), Brno – Kyjov (10.10.1887) a Uherský Brod – Trenčianska Teplá (28.10.1888). Výstavba železničnej trate znamenala najmä pre obce v podhorí Bielych Karpát a pre mesto Bojkovice zásadný historický prelom. Náročnou prírodnou prekážkou pri budovaní železničnej trate bolo pohorie Bielych Karpát, ktoré musela železnica prekonať. Po mnohých úvahách bol nakoniec zvolený relatívne dobre prístupný Vlárský průsmyk, ku ktorému musí trať prekonať veľké stúpanie. Najhorší úsek, pred bývalou pintínskou stanicou so sklonom trate až 15 ‰, bolo nutné riešiť serpentínami, z ktorých sa cestujúcim dodnes ponúka úchvatný výhľad ďaleko do kraja. A kedže samotná jazda pripomína skôr lanovku ako vlak, je tento úsek trate vyhľadávanou turistickou atrakciou. Zástupcovia Uherského Brodu sa však bránili stavbe dráhy z ich mesta do Vlárského průsmyku. Za výhodnejšie spojenie do Trenčína považovali cez Strání, kde boli už v tej dobe sklárne. Nakoniec sa ale predsa len začalo stavať z Uherského Brodu. Ako prvá sa postavila budova stanice, potom vodáreň, popolisko, strážne domčeky a nakoniec samotné koľajisko.

Trať s celkovou dĺžkou 179 km vedie z Brna cez Blažovice, Slavkov u Brna, Bučovice, Nesovice, Nemotice, Kyjov, Bzenec, Veselí nad Moravou, Kunovice, Uherský Brod, Újezdec u Luhačovíc, Bojkovice, Pitín, Bylnice a Vlárský průsmyk do stanice Trenčianska Teplá a na svojej trase mimoúrovňovo križuje trate SŽDC 300 a 330, s ktorými je prepojená krátkymi spojkami. V roku 1939 došlo k zdvojoľajneniu časti trate úseku Odbočka Brno-Černovice (Slatinská) – Veselí nad Moravou a v roku 1996 sa s elektrifikovala časť trate v úseku Brno – Blažovice.

Dobový záber na železničnú stanicu Trenčianska Teplá

Hoci má Vlárska dráha v súčasnosti najmä regionálny charakter, do konca 80. rokov po nej jazdilo aj 2 páry rýchlikov z Brna do Trenčianskej Teplej, ktoré boli koncipované ako nadväzné vlaky k významnej železničnej tepne do Vysokých Tatier a Košíc. S rozvojom autobusovej dopravy ale význam tohto spojenia výrazne poklesol. Na časti trate však ešte v 90-tych rokoch premávali nočný rýchlik „Petrov“ z Brna do Košíc a nočný vlak „Devín“ z Bratislavy cez Piešťany, Myjavu, Veselí nad Moravou a Brno do Prahy. V GVD 2010/2011 bolo vďaka víkendovému expresnému vlaku na krátko obnovené priame spojenie medzi Brnom a Trenčianskou Teplou. Výraznému obmedzeniu spojov sa žiaľ nevyhli ani osobné vlaky na slovensko-moravskom pohraničí. Osobné vlaky z Trenčianskej Teplej jazdia v súčasnosti cez Nemšovú len do Horného Srnia. V úseku Horné Srnie – Vlársky priesmyk – Bylnice premávajú už len dva spoje a to v piatok a v nedeľu okrem letných prázdnin s prestupom v pohraničnej stanici Vlárský průsmyk. Množstvo cestujúcich v osvedčených motorákoch denne využíva úsek z Bylnice do Uherského Brodu pri ceste za prácou, do školy či za nákupmi. Úsek Brno – Veselí nad Moravou je začlenený do integrovaného dopravného systému Juhomoravského kraja ako rýchliková linka R56 (expresné vlaky) a linka osobných vlakov S6. V úseku Kunovice – Trenčianska Teplá premáva od marca 2016 expres spoločnosti Arriva na trase Praha – Nitra.

 

Text: Ľubomír Nádaždy a Jaroslav Filo
Foto: Ľubomír Nádaždy, Jaroslav Filo a archív Trenčianskej elektrickej železnice

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.