Vyhliadkové jazdy historického trolejbusu Škoda 9 Tr H #152 poznamenali komplikácie

imgp8277V rámci európskeho týždňa mobility sa Bratislavčania mohli v sobotu 19. septembra 2009 bezplatne odviesť historickým trolejbusom . Jeho trasa viedla z Autobusovej stanice cez ulicu 29. augusta, Kollárovo námestie, Hoďžovo námestie, Štefánikovu, Pražskú, Stromovú, Záhorácku na konečnú zastávku Vojenská nemocnica a odtiaľ späť na Autobusovú stanicu cez Záhorácku, Valašskú, Palisády, Mudroňovu, Hoďžovo námestie, Kollarovo námestie a Ulicu 29. augusta. Historický trolejbus premával v 90. minútových intervaloch a o jazdu s ním bol obrovský záujem. Zaujímavosťou bola aj súbežná jazda a spoločné fotenie s Karosou ŠL 11 patriacou Klubu historických autobusov, ktorá vozila svadobčanov.

Slabá propagácia

Dopravný podnik uvažoval o premávke historického trolejbusu už pár dní pred akciou, oficiálne však jeho premávka nebola nikde propagovaná. Je síce pravda, že v sobotu ráno občianske združenie IMHD zverejnilo na svojej stránke informáciu o premávke historického trolejbusu, ale po o pár minút neskôr (zrejme po zistení technických problémov s historickým trolejbusom) túto informáciu stiahli. Ďalší nedostatok sa prejavil aj počas samotnej jazdy. Trolejbus premával bez akéhokoľvek označenia čísla, či trasy, čo niektorých ľudí odradilo.

Premávka historického trolejbusu bola ohrozená

Dopravný podnik pôvodne počítal s vypravením historického trolejbus Škoda 9 Tr H #53. V sobotu ráno sa ale zistilo, že má vybité batérie. Pracovníci dopravného podniku preto museli doladiť zopár technických vecí na trolejbusu 9 TR H #152 a získať povolenie na jeho vypravenie. Z počiatku to vyzeralo tak, že historický trolejbus do ulíc ani nevyjde. Počas výjazdu z vozovne mu ešte v areáli vozovne niekoľkokrát padli troleje. Trolejbus však nakoniec opustil vozovňu, absolvoval krátku skúšobnú jazdu a rýchlo sa presunul na Autobusovú stanicu, kde sa o 13:15 podľa cestovného poriadku zaradil do premávky s cestujúcimi. Hoci boli prvé dva odchody vynechané, pracovníci dopravného podniku robili všetko preto, aby historický trolejbus v sobotu do ulíc mesta vyrazil.

Autor: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo, Martin Žarnovický


8 Comments

  1. keď sme v stredu mapovali výstavu historických vozidiel počas otváracieho ceremoniálu počas týždňa mobility, dostali sa k nám informácie o možnej premávke historického trolejbusu. Nakoľko to však nebolo oficiálne potvrdené a teda ani isté či a ako bude jazdiť, nemohli sme to dať von, lebo by to boal neoverená informácia. OZ IMHD o jeho premávke informovalo až v sobotu ráno a aj to iba cca pár minút. Ak chceš ale vedieť, prečo dpb o tejto akcií neinformoval, tak sa obráť priamo na neho.

  2. Nemyslel som to osobne na redakciu, ale na DPMK. Ale jednoznačne tu chýba zoznam akcií!!! O 60r. DPMK som sa dozvedel až v spravách. Načo je potom taký web…

  3. Milý SSS vieš čo znamena skratka DPMK? Asi nie pretože by si nenapisal taky stupidny prispevok. DPMK je Dopravny Podnik Meska Košice a ten žiadne 60 vyročie neoslavoval. 60 vyročie oslavovala SADka v Bratislave čo je od košic vyše 400 km. Nabuduce prosim menej fetuj alebo si overuj fakty pred tym než niečo napišeš.

  4. Máš pravdu, napísal som blbosť. Včera som najazdil tou hnusnou DPMK asi až príliš veľa. Som naneštastie z KE. No ale fetovať by si mal prestať ty, lebo moja chyba nič nemení na tom, že sa tu vykašlali o tej akcii, o ktorú v príspevku hlavne išlo, informovať. To by ti malo vadiť a nie smiešna skratka.

  5. SSS: Mal by si si uvedomiť, že toto nie je oficialny web DPB ani nič podobne. Za ďalšie o čom mali admini informovať, keď ešte ani v DPB nevedeli či sa ta akcia uskutočni ale nie? Potom by si vykrikoval, že podlai nepravdive info pretože nič nejazdilo. A po ďalšie by am zaujimalo čo ťa to tak tankuje keď si z KE?

    A keĎ už tka veľmi chceš chodiť na take akcie tak by si si mal pozrieť weby čo s tym maju trošku viac dočinenia ako web DP, SAD alebo imhd.

  6. Zaujímavé, že zatiaľ čo v Čechách jazdí historický trolejbus viackrát do roka u nás je to skôr výnimkou.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.