Vianočný darček: Viedenská električka v Múzeu dopravy

Už počas záchrany ojedinelej technickej pamiatky, lokomotívy GANZ Eg 6 bratislavského úseku Viedenskej električky, padol sľub, že ešte pred začatím rekonštrukcie bude „stratená Bratislavčanka“ predstavená verejnosti. „Od soboty 3. decembra 2011 je lokomotíva Viedenskej električky vystavená v bratislavskom Múzeu dopravy. Obyvateľom a návštevníkom mesta dávame vianočný darček v podobe možnosti si lokomotívu pozrieť a zároveň plníme sľub, ktorý sme dali,“ informuje Michal Milata, predseda Klubu priateľov mestskej hromadnej a regionálnej dopravy.

Lokomotíva Viedenskej električky bude v Múzeu dopravy vystavená počas decembra. Následne sa podrobí celkovej rekonštrukcii, ktorá jej prinavráti pôvodnú krásu,“ dopĺňa Maroš Mačuha, výkonný riaditeľ Bratislavského okrášľovacieho spolku.

„Múzeum dopravy pripravilo od stredy 7. decembra špeciálnu ponuku pre návštevníkov, ktorí si za znížené vstupné budú môcť pozrieť celé múzeum,“ spresňuje Peter Maráky, riaditeľ múzea. Slovenské technické múzeum – Múzeum dopravy Bratislava návštevníci nájdu na Šancovej ul. 1/A a je otvorené utorok až nedeľa (10:00 – 17:00). Dospelí zaplatia počas akcie za lístok 1,5 €, deti staršie 6 rokov 1 €. Mimoriadne vstupné platí do 18. decembra 2011.

Klubu priateľov mestskej hromadnej a regionálnej dopravy sa spolu s Bratislavským okrášľovacím spolkom a Bratislavským samosprávnym krajom, vďaka podpore viacerých individuálnych darcov, lokomotívu podarilo zachrániť pred jej neúprosným osudom v podobe zošrotovania.

Elektrická lokálna železnica Bratislava – Viedeň bola v prevádzke v rokoch 1914 – 1945 a dotvárala neopakovateľnú charizmu Bratislavy. Po zániku lokálnej dráhy sa dve špeciálne vyrobené vozidlá pre bratislavský úsek, GANZ Eg 5 a 6, dostali do Rakúska. Rušeň GANZ Eg 5 sa podarilo zachrániť pre rakúske múzeum v Mariazelli. Rušeň GANZ Eg 6, slúžil svojmu pôvodnému účelu až do konca minulého roku.

Klub sa aj naďalej obracia na verejnosť s prosbou o pomoc pri získavaní finančných prostriedkov na rekonštrukciu lokomotívy GANZ Eg 6. Pomôcť záchrane lokomotívy legendárnej električky je možné prispením ľubovoľnej čiastky na účet 0635505694/0900, variabilný symbol: 1914.

Text a foto: Roman Delikát

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.