Vianočné prekvapenie: Fotogaléria zrekonštruovanej Kométy

V nedeľu 23. 12. 2012 som sa v posledný deň mojej dovolenky vo Vysokých Tatrách vybral do Popradu. Zámienka zviesť sa tam dvojposchodovým autobusom Troliga Sirius však padla, keďže cez víkend nejazdí a tak som sa vybral kúsok od stanice Poprad-Tatry do depa tatranských električiek. Po mojom príchode mi milý vrátnik oznámil, že ma tam žiaľ nemôže pustiť, avšak keďže som z veterany.eu tak ma po depe povodil.

Na fotografiách môžete vidieť zrekonštruovanú historickú električku TEVD #22 prezývanú „Kométa“ v novom tmavozelenom laku, ktorý má približovať jej pôvodný vzhľad. (Mne osobne sa viac páčil ten svetlozelený, čo mala predtým.) Vzhliadnuť môžete aj jej prívesné vozne, donedávna prevádzkované legendárne električky tzv. Trojičky, Škoduľu, kabínu vysutej lanovky na Lomnický štít či starú kabínkovú lanovku na Skalnaté pleso. Po mojom odchode z depa ma však upútali za nadjazdom dva do plachty zabalené predmety pripomínajúce nejaké vozidlá, ktorým vytŕčali nárazníky. Ihneď mi „docvaklo“, že sú to vozne pozemnej lanovky na Hrebienok. Preto sú v galérií aj ich fotky. Avšak jediné čo je z nich vidno sú nárazníky, spodok a po odkrytí plachty evidenčné číslo na čelách.

Električku TEVD #22 vyrobila budapeštianska firma Ganz v roku 1913. Vyzbroj dodala firma Siemens a vďaka nej sa jednalo na tú dobu o veľmi pokrokové vozidlo.Vozeň dostal prezývku „Nová pošta“, keďže sa jednalo už o druhé poštové vozidlo na trati TEŽ. Od roku 1922 slúžil v zime aj ako snežný pluh. Bol vybratý kvôli jeho pokrokovej výzbroji a motorom. Aby však neuviazol v záveji, musel do závejov vraziť maximálnou rýchlosťou a potom za sebou ťahal dlhý závej snehu. Vyzeralo to sťa Kométa a preto dostal túto prezývku. Avšak po odstavení z prevádzky na Mikuláša v roku 1977 stála 6 rokov v depe Poprad. Vtedy si ju všimli mladí zanietnenci, ktorí ju začali opravovať. Chýbali im však financie a niektoré veci sa nedali opraviť amatérsky, hoci na nej 5 rokov tvrdo pracovali. Akoby z neba spadlo to, že Československá TV sa chystala točiť seriál Rodáci, v ktorom chceli aj tatranskú historickú električku s prívesným vozňom. Rozhodlo sa, že kvôli tomuto účelu zrekonštruujú Kométu a tak sa v roku 1987 zrekonštruovala v Poprade.

Električku poškodil 15. augusta 2011 v Tatranskej Lomnici blesk, ktorý trafil trolejové vedenie a následne prešiel cez motor električky. A tak sa pre ňu vyhlásila verejná zbierka cez účet, SMSkou alebo aj predajom suvenírov. Avšak potrebné financie na jej opravu sa vyšplhali na 30 000,- € a financie zďaleka nestačili.

A tak sa partnerom Kométy stala spoločnosť SIEMENS, ktorá dala 35 000€ na jej opravu. Po náročnej oprave sa dňa 14.12. vrátila z Vrútok do Tatier. Pôvodne mala byť aj vianočná jazda, avšak kvôli nutným papierovačkám by sa mala oficiálna uvítacia jazda konať v prvom polroku v roku 2013.

Text a foto: Martin Žarnovický

Komentár

  1. Je potěšitelné, že toto vozidlo stále existuje v provozuschopném stavu, ale na původním vzhledu už od padesátých let není co upřesňovat, protože v té době byla vozová skříň ve značném rozsahu přestavěna. Vůz původně vypadal úplně jinak a s dnešní skříní měl nátěr v kombinaci tmavě červená/krémová, jiné reflektory atd.

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.