Veterány.EU: Zopár slov do nového roku

veteranyEU_logo-1Včera sme Vám na tomto webe priniesli malú rekapituláciu roku 2014 z pohľadu dopravnej nostalgie. Dnes sme si pre Vás pripravili malé ohliadnutie za uplynulým rokom z pohľadu našej redakcie a predstavíme Vám aj naše plány na nasledujúce obdobie.

Okrem pravidelnej aktualizácie webu sa každoročne pravidelne zúčastňujeme aj na najrôznejších akciách s veteránskou tematikou. V uplynulom roku sme pre Vás zmapovali viac ako 50 podujatí u nás i v zahraničí. Prvá i posledná reportáž bola od našich kolegov z neziskovej organizácie Trenčianska elektrická železnica, kde sme sa zúčastnili na väčšine z 12 tematických jázd.

Vďaka úspešnej spolupráci  s Albatros klubom i Klubom historických koľajových vozidiel sme Vám priniesli reportáže z narodeninovej jazdy Albatrosu po bratislavských spojkách, Mikulášskej jazdy do Trenčína a zimnej jazdy po myjavskej štreke. Vydali sme sa aj na Hradné dni v Muráni, v ústrety tajomnému Slavošovskému tunelu a na Mikulášsku jazdu do Prešova.

Nechýbali sme však ani na akciách Klubu priateľov mestskej hromadnej a regionálnej dopravy, ktoré sa niesli v znamení osláv 100. výročia Viedenskej elektrickej železnice.

Okrem tradičných akcií sme Vám priniesli reportáže aj z ďalších nemenej zaujímavých podujatí, ako napríklad jazda historickým trolejbusom v Ostrave, S motorákom za koníkom, Rozlúčka s Karosami B 732 a fotojazda s trolejbusom Škoda 15 Tr v Prešove, Jeseň na Rajnochovickej lesnej železnici, či Jawa 50 Retro Race.

Vďaka nášmu spolupracovníkovi, pánovi Gilbertovi, ste sa mohli opäť začítať do seriálov Motocykle čias minulých, Po stopách nepoužívaných zrušených , či nedostavaných železničných tratí, v závere roka sme oprášili aj Zaprášené projekty a náš kolega Tomáš Halža „Sergej“ pre Vás pripravoval rozprávkový cyklus Veterány deťom. Nezabudli sme však ani na grafické vylepšenia webu vrátane pohyblivého Tabberu, za ktoré ďakujeme nášmu adminovi Jozefovi. 

Najväčším míľnikom v histórii portálu však bolo založenie rovnomenného občianskeho združenia koncom februára minulého roku. Jeho cieľom je záchrana historických dopravných prostriedkov a historickej techniky pre budúce generácie, ako aj zhromažďovanie dokumentácie a podkladov k histórii dopravy, vydávanie drobných tlačovín a ponuka suvenírov a organizovanie najrôznejších veteránskych akcií.

Našou prvou aktivitou bola záchrana Karosy LC 735.00 pred likvidáciou. V júni členovia nášho združenia pomohli pri odkrytí pôvodnej zastávky Viedenskej električky „Petržalka-Sad“ a prvý júlový víkend sme zorganizovali jazdu Karosou ŠL 11 na oslavy 105. výročia Trenčianskej elektrickej železnice. Začiatkom novembra sme nechýbali ani na slávnostnej prezentácií električkovej lokomotívy GANZ Eg 6 pred Eurovou, kde sme spolu s členmi Klubu priateľov mestskej hromadnej a regionálnej dopravy robili výklad pre návštevníkov. Spomenúť môžeme aj niekoľko článkov do letného a jesenného čísla zamestnaneckého časopisu DPB.

Počas leta sa naše združenie rozrástlo o nového člena Mila Pitoňáka, ktorý je vlastníkom automobilov Škoda 105 – 136 a pred šrotom sa nám podarilo zachrániť ďalšie historické vozidlo, o ktorom Vás budeme včas informovať.

Aj v tomto roku budeme pokračovať v aktívnej záchrane historických dopravných prostriedkov, ktorým hrozí likvidácia. Fanúšikov železníc potešíme jazdou nostalgickoým vlakom po nepoužívanej trati Jablonica – Brezová pod Bradlom pri príležitosti 135. výročia narodenia M. R. Štefánika a chýbať nebude ani jazda historickým autobusom. Radi by sme rozšírili aj našu ponuku suvenírov a chceme sa registrovať aj na poberanie 2% z daní. 

Na našom webe Vám aj v tomto roku prinesieme reportáže z najzaujímavejších veteránskych podujatí, no chýbať nebudú ani odbornejšie články a seriály. Pokračovať budeme aj v nadväzovaní spolupráce s ďalšími veteránskymi subjektami.

Naša redakcia žiaľ už nemá toľko voľného času, ako tomu bolo v minulosti. Aj preto medzi nami radi uvítame nových redaktorov i spolupracovníkov a veríme, že naše združenie sa rozšíri o ďalších majiteľov a sympatizantov historických dopravných prostriedkov a historickej techniky.

V závere tohto článku chcem poďakovať všetkým mojim kolegom a spolupracovníkom, bez ktorých by Veterány.EU určite nemohli fungovať.

Prajeme Vám šťastný nový rok 2015 plný osobných i pracovných úspechov, zdravie, šťastie, lásku i rodinnú pohodu. Prajeme Vám 365 dní s naším webom. :-)

Jaroslav Filo, predseda a šéfredaktor

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.