Veterany.EU: Zopár slov do nového roka

logoVEREDAKCIA – Rok 2010 je už za nami a pred nami je malé zhodnotenie toho čo sa nám v uplynulom roku podarilo zrealizovať. Pozreme sa na seriály, ktoré sme na našom webe priniesli,  na akcie ktoré sme pre vás zmapovali.ale aj na plány do nového roka.

Rok 2010:

Začiatok roka patril na našom webe seriálu RETRONÁVRATY v rámci ktorého sme priniesli malé ohliadnutie za dopravnou nostalgiou roku 2009. Sme radi že nám do tohto cyklu svojou troškou prispeli aj naši čtatelia.

V letnom období sme zase náš web ladili v prázdninovom štýle. V rámci 61-dielneho cyklu Tip na prázdniny sme nejednému z vás určite poradili kde a ako možno stráviť uplynulé leto. Najviac priestoru v tomto cykle dostali železničné a auto-moto akcie, ale aj pozvánky do zaujímavých múzeí.

Na svoje si však prišli aj fanúšikovia našich seriálov. Po skončení RETRONÁVRATOV sme na webe priniesli zaujímavý cyklus Zaprášené projekty, v rámci ktorého sme vám priblížili nápady a objavy, ktoré boli na svoju dobu veľmi pokrokové, ale v dobe kedy vznikli nemohli uzrieť svetlo sveta. V rámci tohto cyklu sme vám priniesli zaujímavé články o prototypoch motorového vozu rady 860 „Chrochcadlo“, automobilov Tatra 603 MB a Tatra 603 NP, autobusoch Karosa SB, A 30, Legobus a ŠM/ŠL 16,5, či Škoda 706 RTO-K.

Najviac ohlasov sme dostali na najdlhší a zároveň aj najstarší seriál nášho webu Po stopách nepoužívaných, zrušených, či nedostavaných železničných tratí v rámci ktorého sme napríklad zmapovali lesnú železnicu Vigľaš – Kyslinky, históriu ozubnicovej železnice Štrba – Štrbské Pleso a železničnej trate Piešťany – Vrbové, pozreli sme sa na zabudnutú vlečku v Šaštíne, či na Múzejnú lesnú dráhu Kamence.

V letnom období sa na našom webe objavil sesterský seriál Po stopách lanových dráh, v rámci ktorého sme zmapovali zaujímavé osudy lanových dráh u nás i v zahraničí. Zmapovali sme v ňom napríklad lanovú dráhu na Zobor, podzemnú lanovku v Karlovych Varoch, či nákladnú lanovku v Stupave.

Ako sme už vo včerajšom hodnotení uplynulého roku z pohľadu dopravnej nostalgie spomínali, rok 2010 bol bohatý na akcie s dopravnou nostalgiou u nás i v zahraničí. Z ekonomických dôvodov (a v niektorých prípadoch aj z dôvodu nedostatku voľného času) sme však pre vás nemohli zmapovať všetky tieto podujatia. A preto sme sa snažili vyberať účasť na takých akciách, ktoré by spestrili náš web.

V uplynulom roku sme pre vás zmapovali nasledovné akcie:
– Technické pamiatky v Bratislave
– Rozlúčka s električkami ČKD Tatra K2
– Doubledecker brázdiaci Európou na návšteve Bratislavy
– Oslobodenie Bratislavy – boje na Jurajovom dvore
– Motorovým vlakom na Čachtický hrad
– Bratislava pre všetkých, dni otvorených dverí samosprávy hlavného mesta
– Prvomájová Tatra veterán rallye
– Noc múzeí a galérií
– 12. celoslovenský zraz historických železničných vozidiel Rendez 2010
– Motorovým vlakom a autobusom na Bojnický zámok (pripravujeme)
– Symbolická rozlúčka s Ikarusom 283 ≠1512
– Donau master´s 2010
– Motorovým vlakom na Vrbovský jarmok
– Prázdniny na Kométe v plnom prúde
– Dobšinská strela, alebo Gemerský expres III
– Historickým vlakom cez Telgartskú slučku
– Nitriansky Agrokomplex 2010
– 26. Tramwaytag der Wiener linien
– Parným vlakom na Plavecký hrad
– Deň otvorených dverí dopravného podniku Bratislava vo Vozovni Jurajov dvor
– Posledný parný deň
– 100. výročie trate Nemšová – Lednické Rovne (pripravujeme)
– Jazda historických vozidiel počas predvolebnej kampane v Bratislave (pripravujeme)

Na našom webe však nechýbal ani nemenej zaujímavý cyklus Objavujeme v rámci ktorého sme priblížili osudy nádejných historických vozidiel čakajúcich na svoju záchranu.

No naša webová stránky by zaiste nebola fungovala tak ako má, keby sa na jej pravideľnej aktualizácií nepodielali šéfredaktor webu Jaroslav Verlík, kolegovia Martin Žarnovický a Patrik Špačinský, administrátor webu Jozef Zápotocký, ale aj naše partnerské kluby, múzeá i naši čitatelia. A preto si všetci zaslúžia úprimné poďakovanie za všetko čo pre náš web urobili.

Rok 2011:

Aj v nasledujúcom roku sa vám budeme snažiť prinášať aktuálne informácie a zaujímavosti zo sveta dopravnej nostalgie. Začiatkom novej veteranistickej sezóny sa opäť vydáme na cesty, aby sme vám priblížili tie najzaujímavejšie  akcie s dopravnou nostalgiou nie len u nás, ale aj v zahraničí. Samozrejme, že nebdueme zabúdať ani na „novoročné“ kalendáre akcií a na široké spektrum pozvánok na akcie s dopravnou (a v neiktorých prípadoch i nedopravnou) nostalgiou. Zároveň sa opäť pokúsime pátrať po adeptoch na historické vozidlá, ktoré už niekoľko rokov márne čakajú na svoju záchranu. Zároveň sa budeme snažiť bojovať za obnovenie regionálnej trate č. 124 Trenčianska Teplá – Lednické Rovne.

Nuž a ako by to bolo, keby sa v novom roku na našom webe od 10. januára neobjavili aj naše tradičné seriály. V pondelok sa budú na našom webe na striedačku objavovať cykly Objavujeme a Technické pamiatky. Utorok zase bude patriť seriálom Po stopách lanových dráh / Zaprášené projekty, v štvrtok sa môžete tešiť na „nekonečný“ seriál Po stopách nepoužívaných, zrušených, či nedostavaných železničných tratí, v piatok sa k slovu dostane tradičný Tip na víkend, v sobotu rozprávkový cyklus Veterány deťom a reportážny cyklus RETRONÁVRATY a nedeľa bude patriť tradičnej Nedeľnej náladovke.

Rozprávkový cyklus Veterány deťom sa nám podarilo obnoviť vďaka nášmu korešpodentovi Sergejovi. Podľa jeho slov sú pred nami už iba posledné dva diely Husiarovských rozprávok, po ktorých by mal nasledovať nemenej zaujímavý rozprávkový seriál zo železničného prostredia.

Aj v tomto roku dávame možnosť jednotlivým veteranistickým klubom a združeniam možnosť vytvoriť si svoju webstránku pod doménou veterany.eu. Budeme radi ak sa náš redakčný tím rozšíri aj o nových spolupracovníkom, vďaka ktorým budeme môcť prinášať viac informácií o dopravnej nostalgií u nás i v zahraničí. V prípade, ak pre naše stránky prispievate, radi vám bezplatne zriadime e-mailové konto s objemom 50 MB v tvare: vasemeno@veterany.eu.

Zároveň sa budeme snažiť rozšíriť spoluprácu s ďalšími veteranistickými klubmi, spolkami, združeniami, či zaujímavými múzeami a veríme, že aj v novom roku budeme mať množstvo čitateľov, ktorí svojimi príspevkami obohatia našu webovú stránku.

Nuž ale na úvod by to hádam aj stačilo. Tak teda šťastný a veselý rok 2011.

Jaroslav Filo
Redaktor

3 Comments

  1. Takže tiež sa pripájam k prianiu všetkého NAJ do roku 2011 a mám ešte jednú takú menšiu zlú správu ohľadom dnešnej časti Husiarovských rozprávok (keďže aj dnes je sobota), tých, čo na ňu dnes ako každú inú sobotu túžobne čakajú, musím sklamať – dnešnú časť som poslať nestihol, pretože som mal „okno“, zase som zabudol, aký je dnes deň, s blížiacím sa koncom roka moja hlava odmietala pracovať, mal som pár depresií a aj „filmári“ (vymyslený tím, ktorý robil obrázky rozprávkám, v skutočnosti ich robím sám) sa na mňa vykašľali a dali si dovolenku, takže na dnes som to totálne pokazil, ale keďže je tu ten Nový rok, tak mi snáď pre dnešok redaktori odpustia 😉

  2. Ahoj Sergej, hovorí sa síce že ako na Nový rok tak po celý rok, ale to neznamená že to treba nejako v prvý deň roku prehýáňať. Keďže mi rozorávka do včera neprišla, rátal som s tým že nebude. 🙂 Takže všetko je v absolútnom poriadku.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.