Veterány.EU: Tohtoročná veteranistická sezóna štartuje s rekordom

REDAKCIA – Náš spravodajský portál funguje od polovice septembra 2009 a do dnešných dní si získal priazeň množstva našich čitateľov, veteranistických klubov, združení a múzeí. Na Veľkonočnú nedeľu sme prekročili 400 000 návštevnosť, začo vďačíme Vám všetkým, ktorí pravidelne sledujete náš portál. Aj vďaka Vám totiž môžeme deň čo deň prinášať množstvo aktuálnych informácii a zaujímavostí zo sveta dopravnej nostalgie.

Počas našej existencie sa nám podarilo nadviazať úspešnú spoluprácu s rôznymi klubmi, združeniami, múzeami, ale aj dopravnými spoločnosťami, ktoré sa verejne neprezentujú nikde. Niektorí ďalší nás zaradili do spolupráce k renomovaným a dlhoročným periodikám vo veteránskej branži, čo nás úprimne teší.

Tešiť sa však máme na čo všetci – celoročná ,,akcia veterány 2012 totiž pomaly naberá na obrátkach. Uplynulý víkend otvorili veteranistickú sezónu vo Výtopni Zdice, kde ste sa počas oboch víkendových dní mohli previesť nie len historickým vlakom, ale aj historickým autobusom Škoda 706 RTO. Na Trenčianskej elektrickej železnici sa zase na Veľkonočnú nedeľu uskutočnili netradičné jazdy s príchuťou folklóru a prehliadky depa električiek.

Tento víkend sa veteranistická sezóna otvára aj v železničnom múzeu na bratislavskom Rendezi. Počas celého dňa bude pre vás pripravená prehliadka vystavovaných exponátov, premietanie filmov v budove Trubkárne, či prehliadka modelového koľajiska. Na akciu sa dostanete z Hlavnej stanice mimoriadnym nostalgickým vlakom ťahaným rušňom 555.3008 „Mazutka“  a historickým motorovým vozňom M 262.007.

Víkend 21. a 22. apríla zase bude patriť  9. ročníku tradičných Dní otvorených dverí samosprávy hlavného hlavného mesta počas ktorých organizátori pripravili pre všetkých obyvateľov a návštevníkov mesta bohatý program. Tešiť  sa môžete napríklad na Odpečatenie Michalskej brány, tematické prehliadky centra mesta, či jazdy historických vozidiel mestskej hromadnej dopravy.

Počas tohto víkendu si však prídu na svoje aj obyvatelia východného Slovenska. 12. ročník železničnej akcie Prebúdzanie Katky v košickom depe totiž sľubuje nie len prehliadku historických a moderných vozidiel, predaj železničných suvenírov, či jazdu nostalgických vlakov, ale aj kyvadlovú dopravu do areálu výstaviska v podobe historického autobusu Karosa ŠL 11 ≠5505.

V sobotu 21. apríla zároveň môžete navštíviť železničné múzeum Zlonice, kde budú pre Vás pripravené mimoriadne jazdy historickými vlakmi z Prahy, Loun, Roudníc nad Labem a Lúžcich nad Vltavou. Nebudú však chýbať ani jazdy historickým autobusom, historickou malodráhou a Multicarou M 21, ako aj prehliadky novej expozície v priestoroch múzea.

V Ostrave sa v rovnaký deň môžete odviesť historickým trolejbusom na trase Hlavní nádraží – Michálkovice o týždeň neskôr si Pardubice pripomenú 60 rokov trolejbusovej dopravy. V nedeľu 22. apríla 2012 sa otvára sezóna v železničnom múzeu Strasshof an der Nordbahn v Rakúsku.

Víkend 28. a 29. apríla 2012 zase bude patriť Technickému múzeu Brnu a jeho tradičnému Dňu otvorených dverí počas ktorého sa budete môcť odviesť aj historickým autobusom.

V dňoch 28. apríla – 1. mája 2012 zároveň môžete osláviť 20. výročie Čiernohronskej lesnej železnice. Okrem tradičného otvorenia sezóny sa môžete tešiť aj na jazdu mimoriadnym vlakom na čele s parným rušom 498.104 „Albatros“ na trati Bratislava – Hronec, otvorenie novej trate do Dobroču, či jazdu na tisoveckej zubačke.

Prvý máj bude patriť stabilným akciám ako Prvomájová Veterán Tatra Rallye v Bratislave, jazda historickým motorovým vlakom M 262.007 za koníkmi do Topolčianok, či otváranie sezóny na košickej detskej železnici počas ktorej bude premávať historická električka Cassovia a možno aj historický Ikarus.

Piateho mája zase môžete ísť parným vlakom na olympiádu v Bylnici, alebo osláviť 60. výročie trolejbusovej dopravy v Pardubiciach. Počas tohto víkendu sa však môžete odviesť aj mimoriadnymi nostalgickými vlakmi z Kojetína do Tovačova v rámci akcie Kirican Disc Dog Freestyle a Plastic People, alebo zavítať na otváranie sezóny v železničnom múzeu v Rosicích nad Labem.

V sobotu 8. mája sa v Bratislave pri príležitosti osláv Dňa víťazstva nad fašizmom uskutoční podujatie  „BOJE V MESTE 1945“ spojené s ukážkami bojov v uliciach Bratislavy, jazdou historických vozidiel a ďalšími sprievodnými aktivitami.

Cez víkend 12. a 13. mája sa v areáli SIM Martin – Priekopa uskutoční Celorepublikový zraz dobrovoľných hasičov s výstavou historickej a modernej hasičskej techniky. O pár dní neskôr, v sobotu 19. mája sa uskutoční populárna Noc múzeí a galérií počas ktorej pripravuje bratislavské múzeum dopravy 14-hodinový maratón plný prekvapení. V rovnaký deň sa uskutoční aj tradičné stretnutie historických autobusov Škoda 706 RTO v Lešanoch.

Medzinárodný deň detí budete môcť osláviť v rámci tradičnej jazdy Jasovským expresom v sobotu 26. mája. Vo Vrútkach sa bude deň detí oslavovať v dňoch 1. – 3. júna. Ukrátené však nebudú ani deti z Bratislavy a okolia pre ktoré sa 2. júna vydá mimoriadny vlak ťahaný parným rušňom 498.104 „Albatros“ na nevšednú jazdu do Bojníc.

V sobotu 16. júna sa vo Viedni uskutoční veľkolepé 115. výročie električkovej dopravy spojené s jazdami historických električiek. Víkend 23. – 24.  júna bude v bratislavskej Petržalke patriť podujatiu, “Obliehanie Bratislavy Napoleonom”, ktoré sa uskutoční pri príležitosti 203. výročia týchto bojov. V rovnakom dátume sa v areáli rušňového depa na Východom uskutoční celoslovenský zraz historických európskych železničných vozidiel. V rámci neho sa už tradične môžete tešiť na prehliadku železničných exponátov a modelové koľajiska, premietanie filmov v budove Trubkárne, jazdy historickými vlakmi po Bratislave a okolí ako aj kyvadlové jazdy do areálu výstaviska historickými motorovými vlakmi a historickou električkou s prestupom na historický autobus.

A aby toho nebolo málo rok 2012 sa nesie aj v znamení 175. výročia rakúskych železníc.

Ako je z vyššie uvedených riadkov vidno v nasledujúcom období nebude o akcie s dopravnou nostalgiou rozhodne núdza. Naša redakcia žiaľ nemôže osobne zmapovať všetky spomínané akcie. A preto budeme veľmi radi keď sa aj Vy stanete našimi spolupracovníkmi a prinesiete nám reportáže z našich-vašich veteránistických akcii. Boli by sme radi keby sa nám podarilo pokryť oblasť stredného a východného Slovenska, ako aj Českú republiku, či okolité štáty. V prípade záujmu nás kontaktujte prostredníctvom e-mailu redakcia@veterany.eu.

Za veterány.EU
Jaroslav Filo

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.