Veterany.EU: Prvé výročie svojho vzniku

prveVážení čitatelia, Veterany.EU dnes oslavujú svoje prvé výročie. Takto pred rokom, v pondelok 14. septembra 2009 sa totiž začala realizovať myšlienka založenia spravodajského portálu o veteránoch, historických vozidlách a historickej technike. O tri dni neskôr, v štvrtok 17. septembra 2009 sa na našom webe objavil historicky prvý článok „Na historické linky máte už len posledných pár týždňov„. V nasledujúcom článku vám prinášame malé ohliadnutie za prvým rokom našej existencie ako aj skromné plány na nasledujúce obdobie.

Pohľad do histórie:

Predchodcami Veteranov.EU boli stránky Veteranbus.SK a PDS – Historicke vozidlá. Zlúčením týchto webov sa vytvoril plnohodný spravodajský portál mapujúci dianie v obalsti dopravnej nostalgie. Od sprevádzkovania tejto stránky sme vám prinášali pozvánky na akcie, odborné články, zaujímavosti, reportáže z akcií, či staré české filmy, v ktorých ste mohli vzhliadnuť aj historické vozidlá. Okrem toho sme sa snažili zachrániť, alebo upozorniť na chátrajúce veterány.

Po počiatočnom zameraní na doplňovanie webu o aktuálne informácie a pozvánky na akcie sme na prelome septembra a októbra na web priniesli prvé dva seriále, z ktorých jeden sa na webe objavuje do dnešných dní.

Prvým a zároveň aj najdlhším seriálom je cyklus Po stopách nepoužívaných, zrušených, či nedostavaných železničných tratí, ktorý sa stretol s veľkou odozvou našich čitateľov. Doteraz sme na webe priniesli 37 dielov tohto cyklu, v ktorých sme zmapovali 35 zaujímavých tratí. V prvých častiach tohto seriálu ste si spolu nami mohli zaspomínať na gemerské trate, Viedeňskú elektrickú železnicu, či železničné trate pri Devínskom jazere. Sme radi, že aj vďaka vám môžeme stále mapovať nové a nové železničné trate.

Druhým zaujímavým cyklom bol seriál RETRONÁVRATY, vďaka ktorému ste si v zimnom období mohli spolu s nami zaspomínať na také podujatia ako Rozlúčka s nitrianskými Ikarusmi, Bratislava pre všetkých 2009, či Rendez-Diesel 2009. Tento seriál na jar vystriedal dokumentárny cyklus o nápadoch a projektoch, ktoré boli na svoju dobu veľmi pokrokové, ale v dobe kedy vznikli, nemohli uzrieť svetlo sveta – Zaprášené projekty.

Okrem každodennej aktualizácie nášho webu sme pre vás mapovali množstvo zaujímavých podujatí. K prvým zmapovaným akciám patrili 25. Tramwaytag der Wiener Linien, Výstava a premávka historických vozidiel počas Európskeho týždňa mobility, Výlet parným vlakom na Plavecký hrad, Mikulášska výstava historických železničných vozidiel, či Mikulášska jazda s vlakom ťahaným parným rušňom Albatros na okružnej trase Bratislava – Kúty – Trnava – Bratislava.

V letnom období sme vám priniesli 61 zaujímavých tipov na prázddniny v rámci ktorých sme vám ponúkli pozvánky na zaujímavé veteranistické podujatia.

Novinky a zmeny v aktualizácií nášho webu:

Tak ako na našom webe neustále pribúdajú nové materiály, tak sa postupne rozširuje aj zameranie nášho webu. V súvyslosti s pripravovaným Cechom majiteľov a sympatizantov českoslvoenských historických vozidiel a novým časopisom Veterany.EU – štvrťročník dochádza na našom webe k nasledovným zmenám, ktoré sa dotknú aj našich seriálov:

■ Pripútavkové bloky na materiáli, ktoré budú v plnej verzií uverejňované v našom časopise
■ Presunutie seriálov Zaprášené projekty a Po stopách nepoužívaných, zrušených, či nedostavaných železničných tratí do nášho časopisu s pripútavkami na našom webe
■ Pokračovanie seriálu Po stopách lanových dráh na našom webe
■ Nová rubrika VE magazín s pripútavkami k článkom uverejneným v časopise.

Záverom:

Veterány.EU dnešný deň oslavujú prvé výročie svojho vzniku. A preto by som sa chcel poďakovať mojim spolupracovníkom Martinovi Žarnovickému a Patrikovi Špačinskému za spoluprácu pri každodennej aktualizácií nášho webu, všetkým veteránistickým klubom a združeniam, ktoré s nami doteraz nadviazali spolupárcu za prejavenú dôveru a v neposlednom rade aj všetkým našim čitateľom a prispievateľom za množstvo zaujímavých materiálov, tipov a námetov, ktoré obohatili náš web.

A čo želám našej stránke do nasledujúceho obdobia? Úspešné fungovanie nášho webu, cechu i časopisu, rozšírenie spolupráce s novými fanúšikmi, či veteránistickými klubmi a združeniami, ako aj množstvo zaujímavých materiálov z oblasti dopravnej nostalgie či už na našom webe alebo v časopise.

Verím, že nám zachováte svoju priazeň aj naďalej a že aj vďaka vašim tipom a námetom, zaujímavým fotogalériam, pozvánkam na akcie, reportážam z akcií… budeme skvalitňovať činnosť Veteranov.EU

Jaroslav Filo
hlavný redaktor

6 Comments

  1. Pripájam sa ku gratulácii a želám veľa zanietenia do tejto záslužnej činnosti v budúcnosti :o)

  2. Blahozelam Vam,podla mna je tato web stranka naj na slovensku co sa tyka veteranov,stale sa tu najde nieco zaujimave a rad sa stale podelim s vami o svoje zazitky s hladanim veteranov aj nadalej:-)

  3. Aj ja blahozelam a tesim sa na ten VE magazin – kedy vyjde prve cislo? Tak sa to bude volat?

  4. Zdravím všetkých našich priaznivcov. V týchto dňoch už usilovne pracujeme na našom novom magazíne. Môžem prezradiť však len toľko, že sa máte na čo tešiť. Ak ešte máte nejaké príspevky čo by sme mohli dať do časopisu, tak nám ich rýchlo posielajte lebo uzavierka 1. čísla sa blíži.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.