Veterány.EU: PF 2016

veteranyEU_logo-1Či sa nám to páči, alebo nie, začal sa rok 2016. V týchto dňoch väčšina z nás bilancuje rok predošlý a dáva si predsavzatia do nového roku. A preto by sme sa s Vami aj my aspoň v krátkosti podelili o malé hodnotenie roku 2015 z pohľadu nášho združenia i redakcie.

Aj v uplynulom roku sme Vám na našich stránkach prinášali aktuálne informácie a zaujímavosti z oblasti dopravnej nostalgie. Nezabudli sme ani na kalendáre akcií jednotlivých klubov, múzeí, či združení u nás i v zahraničí. V spolupráci s pánom Gilbertom, ktorému touto cestou ďakujeme za doterajšiu spoluprácu, sme na webe priniesli aj viacero odbornejších článkov i seriálov a dvadsiateho siedmeho augusta sme na našich stránkach uverejnili rozsiahly článok venovaný 120. výročiu električkovej dopravy v Bratislave.

Naša redakcia nechýbala ani na najzaujímavejších podujatiach s dopravnou nostalgiou. Okrem Trenčianskej elektrickej železnice sme zavítali napríklad aj do Medzeva, na nepoužívanú trať Zvolen – Šahy, Prvomájovú Veterán Tatra Rallye, Celoslovenský zraz historických železničných vozidiel, Danubia Day v Gabčíkove, úzkorozchodnú železnicu v Szobe a v závere letných prázdnin sme sa odviezli s vlakom do Nededu.

V sobotu 14. júna sme v spolupráci s Dopravným podnikom mesta Banská Bystrica a Soukromnou skupinou přátel dopravy zorganizovali pre fanúšikov trolejbusovej dopravy fotojazdu s najstarším premávkovým trolejbusom Škoda 14 Tr 08/7 na Slovensku.

O mesiac neskôr sme v spolupráci s krajskou a miestnou samosprávou pri príležitosti 135. výročia narodenia generála M. R. Štefánika zorganizovali jazdu historickým motorovým vlakom M 262.007 + 020.186-3 z Bratislavy do Brezovej pod Bradlom, vrátane kyvadlovej jazdy pre miestnych obyvateľov a turistov z Brezovej pod Bradlom do Jablonice a späť.

Poslednou akciou nášho združenia boli výstavy 120 rokov MHD v Bratislave a Európske legendy, ktoré sme pripravili v bratislavskom Múzeu dopravy. Vďaka dobovým fotografiám, archívnym materiálom, či rôznym trojrozmerným predmetom sa tak bolo možné oboznámiť s históriou mestskej dopravy v hlavnom meste a pozrieť si unikátnu kolekciu autobusových i električkových modelov.

Nechýbali sme však ani na akciách Rendez 2015 a Posledný parný deň, na ktorých sme okrem predaja suvenírov prezentovali aktivity nášho združenia. V novembri sme v spolupráci s Klubom priateľov mestskej hromadnej a regionálnej dopravy zorganizovali klubovú jazdu s historickou električkou GANZ č. 104.

V druhej polovici novembra sme sa pustili do aktívnej záchrany železničnej trate medzi Lužiankami a Dražovcami. Jednou z aktivít mala byť aj rozlúčková jazda plánovaná v sobotu 19. decembra. Aj napriek tomu, že sme boli dohodnutí s dopravcom na cestovnom poriadku a cenových podmienkach, túto jazdu sa nám už z dôvodu veľmi rýchleho rozhodnutia Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja o zrušení trate nepodarilo zrealizovať.

Aj v tomto roku pre Vás pripravujeme viacero zaujímavých akcií ako napríklad jazdy nostalgickým vlakom, či fotojazdy s vozidlami mestskej dopravy, o ktorých Vás budeme priebežne informovať.

Popri tom však nezabudneme ani na pravidelnú aktualizáciu nášho webu a v rámci našich možností sa zúčastníme aj na vybraných akciách s veteránskou tematikou.

Všetkým našim partnerom, spolupracovníkom, priaznivcom i čitateľom prajeme úspešný rok 2016 a veríme, že nám zachováte svoju priazeň aj v tomto roku.

Jaroslav Filo a OZ Veterány.EU

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.