VE magazín: Po stopách nepoužívaných, zrušených, či nedostavaných železníčných trarí 38 – Jindřichohradetská místni dráha

C3 atypický motoráčikUž som vo viacerých článkoch, pri iných príležitostiach spomínal úzkokoľajky v okolí Jindřichova Hradce. Prvýkrát ma táto železnička zaujala počas presunu z Uh. Hradištĕ do Českých Budĕjovic, keď som bol na vojne. Tento krátky okamih sa mi vryl do pamäti. V čase, keď som sa túlal s batohom na chrbte po bývalej ČSSR, keď som šliapal do pedálov po Slovensku na obloženej Liberte, vždy som túžil vidieť v akcii úzkokoľajovú techniku. Dostal som sa k tomu až teraz v zrelšom veku. Navštívil som teda s rodinou viaceré koľajové lokality až som dospel do dlho odkladanej už teraz zahraničnej oblasti Jindřichův Hradec (2007). Okolo neho je v súčasnosti najdlhšia sieť úzkokoľajových železníc na území bývalej ČSSR.

Je to preto, lebo táto úzkokoľajka bola prakticky posledná prevádzkovaná bývalými „ČSD“. Sem sa presúvala technika zo všetkých úzkokoľajok, ktoré sa postupne rušili. Či to boli lesné, vnútropodnikové (tehelne, sklady, povrchové lomy….), banské, ak neskončili na šrotoviskách…….

Ako sme už na našej stránke avizovali, tento zaujímavý seriál sa presúva do nášho nového magazínu. A preto celý článok o tejto unikátnej trati vrátane zaujíamvých fotografií nájdte v prvom čísle nášho časopisu.

Vaše tipy a námety do tohto seriálu nám však aj naďalej posielajte na našu starú známu e-mailoú adresu redakcia@veterany.eu.

Text a foto: Gilbert
Úprava: Jaroslav Filo

Text a foto: Gilbert

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.