Unikátny trolejbus Tatra T 401 sa zachoval do dnešných dní

ČESKÁ REPUBLIKA – Historický trolejbus Tatra T 401/0, ktorý bol vyrobený v roku 1958 a vybavený odporovou stýkačovou reguláciou a posilňovačom riadenia, je jediným vozidlom svojho druhu na svete. Nie každý vie, že tento voz bol testovaný v Prahe. O jeho zachovanie sa zapríčinili Dopravný podnik mesta Brno a Technické múzeum Brno.

Typ tohto trolejbusu mal byť nástupcom typu T 400/III.B, ale na základe nezmyselného rozhodnutia vtedajších straníckych orgánov KSČ bolo rozhodnuté o tom, že národný podnik Tatra Smníchov už nebude vyrábať trolejbusy. Ich výrobu bude zabezpečovať už iba národný podnik Škoda Ostrov.

Historický trolejbus Tatra T 401

Naša 461 sa tak stala jediná svojho druhu. Následne sa prešlo na výrobu trolejbusov Škoda 9 Tr v novom závode v Dolním Žďáry neďaleko Ostrova v Karlovarskom kraji. Typ 9 Tr je najpočetnejším trolejbusom Škoda zároveň druhý najpočetnejší trolejbus na svete. Prvé miesto si držia vozy ZiU 9.

Historický trolejbus Škoda 9 Tr

Fotka trolejbusu Tatra T 401/0 pochádza zo 4. augusta 2019 z brnenskej vozovne Komín, kde sa tento unikátny voz pomaly podrobuje rozsiahlej rekonštrukcii do pôvodného stavu.

Autor: Jakub Fried

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.