Uhranka a Pomaranč odviezli výpravu historického výletu na Plavecký hrad

pict1292BRATISLAVA / PLAVECKÝ HRAD – Klub priateľov histórie železníc Bratislava Východ a Železnice  Slovenskej republiky zorganizovali 26. septembra 2009 výlet na Plavecký hrad, ktorý sa nachádza pri obci Plavecké podhradie. Táto neobyčajná jazda vlakom začala na železničnej stanici Bratislava – Nové mesto. Odtiaľ sa päť minút pre ôsmou hodinou mimoriadny parný vlak vydal na svoju cestu na Záhore, pričom zastavil v staniciach: Bratislava – Hlavná stanica, Zohor, Lozorno, Jablonové, Kuchyňa, Rohožník, Sološnica a Plavecké podhradie, kde prišiel pár minút po 10-tej hodine. Z Bratislavy veľa ľudí týmto vlakom necestovalo. Najviac ľudí pristúpili v Lozorne, kde tento vlak vzbudil najväčší rozruch. Ľudia vybiehali z domov, aby lepšie videli čo za netradičný vlak prechádza cez ich obec. Po príchode na Plavecké podhradie čakal účastníkov výletu, strmý 35 minútový výstup na zrúcaninu Plaveckého hradu, ktorú práve čistili skauti. Keďže vonku bolo pekné počasie, z hradu bol nádherný výhľad na široké okolie. Desať minút pred šestnástou sa mimoriadny parný vlak vydal na cestu späť do Bratislavy a na železničnú stanicu Bratislava – Nové mesto dorazil desať minút po 18-tej.

Tohto neobyčajného výletu sa zúčastnili parná lokomotíva 331.037 „Uhranka“, motorový voze+ M 262.007 ako požiarny vlak a dieselový rušeň T 679.019 „Pomaranč“.

Železničná trať do Plaveckého Mikuláša bola postavená ako časť Bratislavskej župnej miestnej železnice spolu s traťou Zohor – Záhorská Ves. Koncesiu na výstavbu trate získali Dr. Emil Révesz z Malaciek a Ing. Ľudovít Fábián z Budapešti. Prevádzka na trati sa začala 15.11.1911. Od roku 2005 je osobná doprava na tejto trati zastavená. Železničná stanica Plavecké podhradie je zrušená a staničná budova slúži ako rodinný dom.

Plavecké podhradie je jedno zo záhorských obcí v okrese Malacky. Prvá zmienka o obci pochádza z roku 1274. V obci sa nachádza renesančný kaštieľ postavený v polovici 17. sročia Mikulášom Pálfym a rímskokatolícky kostol svätej Barbory z roku 1797.

Zrúcanina Plaveckého hradu (v minulosti nazývaný aj Detrech, hrad Polovcov, Podplšec) sa nachádza nad obcou Plavecké Podhradie na kopci Pohanská na západnom úpätí Malých Karpát. Pri severnom úbočí sa nachádza vchod do Plaveckej jaskyne.

Hrad vznikol ako kráľovská pohraničná pevnosť medzi rokmi 12561273. Od roku 1398 bol majetkom Stibora zo Stiboríc. Do 16. storočia ho vlastnili grófi zo Svätého Jura a Pezinka, potom Seréďovci, 15531575 Fuggerovci, po nich Balašovci. Od 1641 nepretržite až do 20. storočia boli vlastníkmi Pálfiovci. V druhej polovici 16. storočia hrad prestavali na renesančnú pevnosť s dolnými nádvoriami. Postupne ho znovu opevňovali a udržiavali aj v priebehu 17. storočia, keď ho doplnili o nové delové bašty. V roku 1706 ho poškodilo cisárske vojsko, ktoré ho dobylo od povstalcov. Odvtedy ho už neobnovili. Sídlo panstva prešlo v polovici 17. storočia do Malaciek.

Text a foto: Jaroslav Filo a Patrik Špačinský
Doplňujúce info: VLAKY.NET


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.