Tip na víkend: STM – Múzeum dopravy

IMGP6626Vážení čitatelia, blíži sa víkend a s ním aj náš nový piatkový seriál. V rámci neho Vám každý týždeň ponúkneme zaujímavý typ na strávenie nadchádzajúceho víkendu. Ponúkneme Vám tipy na rôzne múzeá, akcie, či rôzne iné zaujímavé miesta, ktoré môžete počas víkendu navštíviť. Dnes Vás pozývame na prehliadku bratislavského múzea dopravy, ktoré mapuje históriu cestnej i železničnej dopravy na území Slovenska. Expozície múzea sú situované v budove prvej parostrojnej stanice na Slovensku, na ktorú 20. augusta 1848 prišiel prvý parný vlak Bihár z Viedne.

Táto stanica bola koncovou stanicou pre vlaky v smere z Devínskej novej Vsi a pre osobnú dopravu slúžila prakticky len 2 roky. V tej dobe totiž intenzívne pokračovala výstava spojovacej železnice medzi Pešťou a Viedňou. V roku 1850 sa vypravovanie vlakov presunulo o cca 300 metrov do priestorov dnešnej Hlavnej stanice. Po prestavaní stanice na nákladný obvod sa rozšírilo koľajisko a vznikol systém koľají, ktorý viedol krížom cez predstaničné námestie až k dnešnej budove Kooperatívy, kde boli uhoľné sklady a rôzne záhradky. Hoci prvý parný vlak Bihár sa do dnešných dní nezachoval staničná budova sa zachovala do dnešných dní.

Múzeum, je rozdelené na cestnú a železničnú expozíciu. Vývoj cestnej dopravy je v múzeu prezentovaný rozsiahlou zbierkou vozidiel od kočov a prvých motorových samohybov cez motocykle, osobné a nákladné automobily medzivojnového obdobia až po vozy zo 70-tych rokov. Najstarším automobilovým exponátom je Praga z roku 1911 pána Příhodu z Prahy. Vystavená je i zbierka vozidiel BMW a unikátne motocykle Bőhmerland. Návštevníkov zaujme dioráma automobilovej dielne s ručným benzínovým čerpadlom, zastávkový označník trolejbusov, historické bicykle, či dobový detský kočík. Súčasťou haly je aj modelové koľajisko, ktoré n požiadanie personál múzea pustí do prevádzky.

Železničnú dopravu zastupujú nákladné vozne z prelomu 19.a 20.storočia, akumulačný parný rušeň a parný žeriav, či dieselový rušeň T 679.019 „Pomaranč“ vystavené na koľajisku pred skladmi. Sezónne je táto expozícia doplňovaná ďalšími historickými železničnými vozidlami zo zbierok ŽSR. Expozíciu dopĺňa dioráma dopravnej kancelárie, zbierka rôznych návestných pomôcok a ďalšie exponáty.. Okrem iných exponátov sa tu nachádza aj historický poštový vozeň Fa 5-2085 patriaci Klubu železničných modelárov Bratislava. V tomto vozni sa nachádza modelové koľajisko „Bratislavský okruh“, ktoré je v prevádzke od 22. júna 1989 o úctyhodných rozmeroch 1,2×10 metrov. Modelové koľajisko znázorňuje bratislavský železničný uzol. Jeho centrom je Hlavná stanica aj s priestormi dnešného múzea dopravy. Na západnej časti trať pokračuje cez prvý železničný tunel a legendárny Červený most k Železničnej stanici Devínska nová Ves. Hoci sa pôvodne uvažovalo s vytvorením železničnej stanice Bratislava – Lamač, s priestorových dôvodov sa od tohto zámeru upustilo a pristúpilo sa k vytvoreniu železničnej stanice Bratislava – Devínska nová Ves. Za touto stanicou trať sa trať stáča a ako východná časť trate späť na Hlavnú stanicu v Bratislave. Na tejto strane trať prechádza železničnou stanicou Vajnory a pokračuje popri rušňovom depe Bratislava – Východ, staré depo Rendéz. Pre rozsiahlosť rušňového depa tu toto zaujímavé rušňové depo nemohlo byť vybudované. (Modelové koľajisko rušňového depa Bratislava – Východ so zimnou scenériou sa nachádza v národnom železničnom múzeu na Rendezy.) Železničná trať pokračuje popri železničnej stanici Bratislava – Vajnory a rušňovom depe bratislava – Hlavné na bratislavskú Hlavnú stanicu. V rámci modelového koľajiska je vybudovaná časť trolejbusovej trate na Kolibu, ktorá sa nachádza v blízkosti železničnej stanice. Druhá časť poštového vozňa je určená na predaj železničných suvenírov, ako sú rôzne železničné modely a koľajiská, puzzle, vystrihovačky, knihy, či pohľadnice so železničnou tematikou. Tento historický poštový vozeň je otvorený počas letnej sezóny každú nedeľu od 15-tej do 17-tej hodiny.

Pred budovou múzea sa nachádzajú  nemenej zaujímavé exponáty ako automobil Škoda 706 RTH patriaca bratislavskému dopravnému podniku,  nákladný automobil, hasičské vozidlo, či autobusy Tatra 500 HB a Praga RN #21, ktorá sa predstavila na Oslavách 75 výročia autobusovej dopravy na Námestí SNP v Bratislave.

Múzeum dopravy je situované v skladových priestoroch. Vystavované veterány sú doplnené dobovými fotografiami z Bratislavy, ktoré dotvárajú celkovú atmosféru múzea.

Posledná časť druhej haly je určené pre aktuálne výstavy  Slovenského technického múzea. Od 15. októbra až do decembra 2009 si môžete pozrieť výstavu “od Tudora po Locustu“, alebo od dvojdverových automobilov po trojdverové kupé. Výstava dokumentuje vývoj základných typov automobilov ŠKODA od povojnového obdobia až po posledné roky činnosti Vývoja motorových vozidiel – VMV pri BAZ (Bratislavských automobilových závodov) v Bratislave. Do konca októbra si môžete pozrieť zaujímavú výstavu pod názvom Slovenská cesta do mikrokozmu. Ide o putovnú multimediálnu výstava o CERN-e, urýchľovači častíc LHC a slovenskej účasti na fyzikálnom výskume na LHC, o objavovaní nových elementárnych častíc a skúmaní počiatkov vesmíru na urýchľovači častíc. Usporiadateľmi výstavy sú. Ústav experimentálnej fyziky SAV Košice, Prírodovedecká fakulta UPJŠ Košice, Katedra fyziky TU Košice, Centrum voľného času – regionálne centrum mládeže Košice, Cryosoft spol. s r.o. a Slovenské technické múzeum v spolupráci s Fakultou matematiky, fyziky a informatiky UK Bratislava.  Vstup na výstavu je zdarma.

Aktualizovaný cenník (február 2013):

Každú prvú nedeľu v mesiaci je vstup zadarmo

Základné vstupné – dospelí: 3,30 €
Zľavnené vstupné: 1,50 €
Rodinná vstupenka (2 dospelí a max.3 deti): 6,50 €
Foto: 1,- €
Kamera: 2,- €
Profesionálne fotografovanie so statívom + svadby: 33,- €

Na bezplatný vstup do múzea majú nárok:

Deti do 5 rokov
Občania nad 70 rokov
Osoby so zdravotným znevýhodnením po predložení preukazu ZŤP, ZŤP-S
Držitelia ICOM karty po preukázaní sa preukazom
Zamestnanci Ministerstva kultúry SR
• Držitelia preukazu Zväzu múzeí na Slovensku

Na zľavnené vstupné majú nárok:

Deti od 6 rokov
Študenti po preukázaní sa príslušným preukazom, alebo indexom
Dôchodcovia
Držitelia karty EURO 26 po preukázaní sa kartou
Držitelia karty ASA (Autoklub Slovakia Assistance) po preukázaní sa kartou
Ďalšie osoby na základe uzatvorených zmlúv

Organizované skupiny a školské triedy so záujmom o prehliadku výstavy s prednáškou sa musia objednať vopred na telefónnom čísle: +421/2/ 5244 4163, 5249 4021, alebo e-mailom na: muzeumdopravy@stm-ke.sk.

Múzeum dopravy sa nachádza v priestoroch za budovou Riaditeľstva železničnej polície SR medzi Predstaničným námestím a Pražskou ulicou. Prístup je z nadchodu pre peších ponad Šancovú ulicu alebo šikmým nájazdom z rohu Šancovej a Pražskej ulice.

Múzeum je prístupné aj pre vozičkárov a je otvorené denne okrem pondelka od 10:00 do 17:00.

Autor: Jaroslav Filo
Text a foto: Jaroslav Filo a Martin Žarnovický

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.