Top na prázdniny: Agrokomplex 2013 v Slovenskom poľnohospodárskom múzeu

NITRA – Slovenské poľnohospodárske múzeum v Nitre každoročne navštívi v auguste 20-tisíc návštevníkov. Súvisí to nie len s medzinárodným poľnohospodárskym veľtrhom Agrokomplex, ktorý sa koná po 40-krát, ale aj s pestrou ponukou v múzeu. Aj preto Vás v dňoch 22. – 25. augusta 2013 pozývame na tradičné podujatia, ktoré sa  v rámci spomínaného veľtrhu uskutočnia. Tešiť sa môžete nie len na tradičnú Traktorparádu, ale aj na jazdu Nitrianskej poľnej železnice, najstaršie dejiny poľnohospodárstva, tradičné remeslá a spracovateľstvo, stroje i letectvo.

Najväčší zážitok bude mať určite z prehliadky objektov skanzenu (ľudová škola, olejáreň, čistička osív, stupa na konope, voštinársky záboj, mlyn Cakov a Franková). Uvidí čulý ruch v novo vybudovanej expozícii „Hospodársky dvor“ a pri troche šťastia aj jeho obyvateľov: kone, šetlandské poníky, somára domáceho, ovce a kozy. V septembri a očakáva prírastok u poníkov – kobylka Salima privedie na svet žriebätko.

Živo bude aj v stanici Skanzen Nitrianskej poľnej železnice, kde je možné vidieť parné rušne U 25.001 a U 36.001, ktoré  sa pripravujú k výstave Agrokomplex. Veď previezť 15-tisíc návštevníkov dvoma súpravami po úsekoch okruh (1,6 km) a stanica Skanzen – stanica Brána a späť (2,0 km) dá poriadne zabrať celému personálu železnice. Historický kartónový lístok predierkovaný sprievodcami v dobovom oblečení bude pre každého určite cenný suvenír.

Pripomíname Vám, že železnička premáva od 09:00 do 18:00 v 30-minútovom intervale s výnimkou obedňajšej prestávky medzi 12:00 – 12:30.

Program v Slovenskom poľnohospodárskom múzeu:

Traktorparáda – 6. ročník jediného celoslovenského stretnutia historických traktorov.
Nitrianska poľná železnica – premávka po úsekoch: Okruh a stanica Skanzen – stanica Brána a späť.
Skanzen múzea:
– ukážky pečenia sladkého a slaného pečiva
– varenie meltovej kávy v Konzume
– ochutnávky vína vo vinohradníckom domčeku
– ochutnávky pálenkyv obecnej pálenici
– ukážky mlátenia obilia
– lisovanie oleja kladovým lisom
– ukážky orby konským záprahom a historickými traktormi
– ukážka chovu zvierat v Hospodárskom dvore
Po celý deň sú otvorené všetky expozície múzea a skanzen

A keď si návštevníci budú chcieť oddýchnuť môžu zavítať do Konzumu a pekárni, kde sa pri šálke tradičnej meltovej kávy a ochutnávke čerstvých posúchov v útulnom prostredí určite vrátite v spomienkach do čias svojej mladosti.

Zároveň Vás pozývame aj na výstavu Prázdniny na vidieku ktorú pre Vás pripravila Galéria MLYNY.

Expozícia bude okrem poľnohospodárskych strojov a nástrojov na obrábanie pôdy a spracovania obilia obsahovať aj bohatú ukážku tradičných slovenských krojov a krojovaných bábik. Veľká výstava poľnohospodárskych strojov, miniatúrnych strojov a výstava bábik v krojoch bola pripravená v spolupráci so Slovenským poľnohospodárskym múzeom v Nitre.

Prezentácia bohatej kolekcie poľnohospodárskej techniky – od jednoduchých strojov poháňaných silou človeka, zvierat až po rôzne hnacie motory.

Unikátna expozícia miniatúrnych poľnohospodárskych strojov zo zbierok Slovenského poľnohospodárskeho múzea v Nitre.

Ručne vyrábané kroje zo všetkých kútov Slovenska na takmer 100 bábikách zo zbierok Zity Krajčírovej a Rastislava Belloviča.
Reportáž z minulého roku si môžete prečítať TU.

Zdroj: http://www.agrokomplex.sk/wp-content/uploads/2013/04/Sprievodny-program-AX-2013-.pdf a http://mlyny-nitra.sk/clanok/287/Prazdniny_na_vidieku
Foto: http://npz.yw.sk/


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.