Tip na prázdniny: Lesná železnica Kemence

KEMENCE, MAĎARSKO – Pozývame Vás na na jazdy 600 mm úzkorozchodnej železnice, ktoré sa konajú cez víkendy a sviatky až do 27. októbra 2019 na 4 km úseku trate Kemence – Feketevölgy a späť.

Výstavbu 12,7 km úzkorozchodnej železnice, ktorej majiteľom bolo ostrihomské arcibiskupstvo, začala v roku 1910 firma Wolfner-Schanzner és fiai, ktorá realizovala aj výstavbu lesnej železnice v pohorí v Nagybörzsöny. Doprava na trati bola zabezpečená konskou trakciou, plne naložené vozy išli do Kemeniec samospádom. V nasledujúcich rokoch pribúdalo množstvo odbočiek s celkovou dĺžkou trate 35,6 km. Nakoľko však boli svahy v niektorých údoliach natoľko strmé, že na vyšších výškových úrovniach vznikali samostatné trate, drevo sa z nich jednoducho zhadzovalo k „hlavnej“ trati.

Po druhej svetovej vojne došlo nie len k zoštátneniu železnice, ale aj k zosilneniu zvršku a nasadeniu motorových lokomotív. Hoci výkony začala postupne preberať automobilová doprava, kvôli zlému stavu ciest sa zamestnanci stále prepravovali po železnici. Začiatkom 80. rokov už existovala iba hlavná trať z Kemence do Hajagos na ktorej prebiehala preprava zamestnancov i turistov. Aj napriek zrušeniu zamestnaneckých vlakov v roku 1992, k fyzickému zrušeniu lesnej železnice nedošlo. Postihli ju však katastrofálne povodne, ktoré spôsobili, že stanica Hamuház sa ocitla pod 10 – 20 cm silnou vrstvou bahna a kamenia. Povodeň v roku 1999 zase odniesla väčšinu zostávajúcej trate. K jej zrušeniu našťastie ani tento krát nedošlo a lesnej železnici začalo svitať na lepšie časy. Od lesného závodu ju prevzal Kruh priateľov úzkorozchodiek s myšlienkou zriadenia múzea a obnovy časti železničnej trate.

V súčasnosti jazdia vlaky na konečnou Feketevölgy, kde vznikla nová dvojkoľajná výhybňa s kusou koľajou. Za dnešnou konečnou stanicou a korytom potoka, ktorý túto trať prerušil, ešte železnica niekoľko metrov pokračuje a v minulosti na nej fungovala ostrovná prevádzka s malou lokomotívou.

V areáli depa Kemence postupne vzniklo nnajväčšie múzeum priemyslových vozidiel s rozchodom 600 mm v Maďarsku v ktorom nájdete viac než 100 kusov vozidiel, vrátane akumulátorových lokomotív nakoľko parné lokomotívy na železničke nikdy nejazdili, v múzeu by ste ich hľadali márne. Areál depa sa nachádza cca 1 km od hlavnej cesty a autobusovej zastávky v obci Kemence. Vstup do areálu je voľný, návštevníci si však môžu zakúpiť vstupenku na prehliadku depa, alebo cestovný lístok na jazdu vlakom, ktorý zároveň platí aj ako vstupenka do depa. na osobné vlaky je najčastejšie nasadzovaná lokomotíva MD40 „Pankaszi“. Podrobný zoznam vozidiel lesnej železnice Kemence (v maďarčine) nájdete TU.

Lesná železnička premáva cez víkendy a sviatky, no v prípade záujmu návštevníkov môžu byť osobné vlaky vypravené aj v pracovných dňoch. Podmienkou je však minimálny počet 10 cestujúcich. Mimoriadnu jazdu vlakom si môžete objednať najneskôr 14 dní vopred na telefónnom čísle 20 / 586-5242, alebo e-mailom na kemence@kisvasut.hu.

CESTOVNÝ PORIADOK – VLAKY NA OBJEDNÁVKU V PRACOVNÝCH DŇOCH:

CESTOVNÝ PORIADOK – VÍKENDY A SVIATKY DO 27. OKTÓBRA 2019:

(c) – premáva cez víkendy a sviatky do 27. októbra 2019
91 – premáva cez víkendy a sviatky do 30. septembra; v októbri premáva len pri minimálnom počte 10 cestujúcich najneskôr 10 minút pred plánovaným odchodom vlaku.
92 – premáva v sobotu do 30. septembra 2019 ako aj 18. a 19. augusta 2019
Dňa 27. júla 2019 platí osobitný cestovný poriadok; vlaky budú premávať so skrátenými intervalmi medzi spojmi.

CESTOVNÉ:

JEDNOSMERNÉ SPIATOČNÉ
km celé zľavnené celé zľavnené
2 400,- Ft 300,- Ft v hodnote dvoch jednosmerných lístkov
5 800,- Ft 600,- Ft 1 400,- Ft 1 100,- Ft

Vstupné do depa stojí 300,- Ft  celé, respektíve 150,- Ft zľavnené.

Autor: Jaroslav Filo
Foto: kisvasut.hu

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.