Tip na výstavu: Nitrianska poľná železnica – Na prvej koľaji pozor!

NITRA – Výstavu „Nitrianska poľná železnica“ s podtitulom „Na 1. koľaji pozor!“ pripravilo Múzeum Jána Thaina v Nových Zámkoch v spolupráci so Slovenským poľnohospodárskym múzeom v Nitre a Bibianou – medzinárodným domom umenia pre deti, Bratislava. Vernisáž výstavy sa uskutočnila 9.2. 2012 (štvrtok) o 16.00 h vo výstavnej sieni Múzea Jána Thaina, ulica M.R. Štefánika 58 v Nových Zámkoch a pre návštevníkov je výstava sprístupnená od 10.2. do 12.4. 2012.

Výstava je rozdelená na 2 časti. Prvá časť predstavuje múzejnú úzkorozchodnú Nitriansku poľnú železnicu (rozchod trate 760 mm), ktorá sa nachádza v areáli skanzenu Slovenského poľnohospodárskeho múzea a výstaviska Agrokomplex Nitra. Je to jediná úzkorozchodná poľná železnica zachovaná na území Slovenska (okrem nej je na Slovensku ešte 5 lesných úzkorozchodných železníc).

Výstava predstavuje priebeh záchrany pôvodnej poľnej železnice slúžiacej najmä na prepravu poľnohospodárskych plodín, materiálu, ale aj zvierat a ľudí, ktorá sa nachádzala na veľkostatku v Želiezovciach a spájala celý rad dvorov v okolí s cukrovarom v Pohronskom Ruskove, železničnou stanicou, mlynom a sídlom majetku. Prostredníctvom originálnych fotografií a dokumentácie výstava mapuje výstavbu, rekonštrukciu, opravy až dnešnú prevádzku múzejnej železnice v SPM v Nitre – prierez od 1. prevádzkovej sezóny v r. 1985 až po 26. sezónu v r. 2011. Pripomína tiež nezabudnuteľné osobnosti, bez zanietenosti ktorých by nikdy nebolo počuť pískanie vlaku.

V súčasnosti trať  tvorí okruh okolo skanzenu (1,6 km) a trať spájajúca skanzen s hlavnou vstupnou bránou výstaviska Agrokomplex (1 km). Jazdy zabezpečujú tri unikátne parné rušne z r. 1918, 1949, 1951 a jeden motorový rušeň. Na prepravu osôb sa používajú štyri vyhliadkové osobné vozne alebo dva historické storočné kryté vozne z kúpeľov Korytnica.

Zaujímavosti výstavy: originálne fotografie pôvodnej poľnej železnice a parných rušňov, posledné dokumentačné fotografie opráv parných rušňov a dobrovoľníckych brigád, uniformy, lístky, zaujímavé časti rušňov a trate, súčiastky, ale aj modely poľnohospodárskych strojov využívaných pri poľnohospodárskych prácach.

Druhá časť s názvom „Na 1. koľaji pozor!“ bola v minulosti prezentovaná v Bratislave v Bibiane – medzinárodnom dome umenia pre deti v r. 2009, v Slovenskom poľnohospodárskom múzeu v Nitre v rokoch 2010-2011. Autormi výstavy sú Marián Paulini, Eva Čárska a Ondrej Slivka.

Výstava je zameraná na detského návštevníka, pútavou formou mu približuje históriu a vývoj vláčikov, železnice a železničnej dopravy. Pri vstupe do múzea deti čaká „bronzový“ psík Hachiko z Japonska, ktorý ich upúta svojím životným príbehom. Hravou formou deti spoznajú rôzne typy železníc – konskú, parnú, poľnú, lesnú. Historickú staničku tvorí kancelária náčelníka stanice s pokladňou, kde si každý návštevník môže vlastnoručne vyrobiť cestovný lístok s pečiatkou.

Najväčšími lákadlami výstavy je:

– jazda na statickej bicyklovej drezine vyrobenej špeciálne pre najmenších
– posuvný signalizačný stĺp – semafor
– vozeň Orient Expresu, kde sa vezie anglická spisovateľka Agáta Christie s českým skladateľom Antonínom Dvořákom.

Ďalšou zábavou pre deti sú rôzne hry ako puzzle, pexeso, kocky, modely poľnej a lesnej železnice, na ktorých sa môžu hrať s malými vláčikmi.

Celá výstava „Na 1. koľaji pozor!“ je interaktívna t.j. je možné dotýkať sa alebo sa hrať so všetkými exponátmi.

Atmosféru výstavy oživuje sprievodná hudba – klepotanie koľajníc, vypúšťanie pary z rušňa a pískanie, staničné hlásenie a pieseň o rušňovodičovi Casey Jonesovi. Výstavu dopĺňajú fotoreprodukcie diel slovenských a svetových umelcov, na ktorých sú zachytené pohľady na železnicu v rôznych historických obdobiach.

Sprievodný program:

  • v dňoch 29.3. – 1.4. 2012 (štvrtok-nedeľa) bude zabezpečovať kyvadlovú dopravu medzi železničnou stanicou Nové Zámky a múzeom Jána Thaina Nitriansky expres, počas týchto dní si návštevníci môžu prezrieť na železničnej stanici v Nových Zámkoch vo vagóne výstavu modelového koľajiska s vláčikmi Klubu železničných modelárov z Komárna
  • v cene vstupného na výstavu v Múzeu Jána Thaina je ochutnávka meltovej kávy, tradičného nápoja z minulosti, ktorú môžete ochutnať aj počas akcií organizovaných v Slovenskom poľnohospodárskom múzeu v Nitre
  • súťaž pre žiakov a študentov: nakresli/opíš najkrajší zážitok spájajúci sa so železnicou alebo najzaujímavejší exponát z výstavy a môžeš vyhrať vstupné do SPM a jazdu na vlaku Nitrianskej poľnej železnice pre celú triedu  (pre školské zájazdy), a pre celú rodinu (pre individuálnych návštevníkov)

Text: Mgr. Marianna Hričová, 037 / 65 72 553, 0911 860 126, hricova@agrokomplex.sk
Plagát: Mgr. Mário Katrinec
Foto: Archív

1 Comment

  1. Prečo sa nemohla daná akcia zorganizovať v Nitre – buď v SPM alebo priamo na Agrokomplexe v Nitre. Myslím si, že organizácia takýchto podujatí by sa mala organizovať na tvare miesta, čo by významne umocnilo zmysel pre ktorý sa daná akcia organizovala. Páčili sa mi akcie, ktoré boli organizované v roku 2011a pevne verím, že nejaké ešte pribudnú v roku 2012.

    nr

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.